Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

WIG20 broni ważnego wsparcia

0
Podziel się:

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia nie przyniosła inwestorom większych emocji. Notowania zgodnie z oczekiwaniami rozpoczęliśmy z niewielką nadzieją na przełamanie dotychczasowej niemocy.

WIG20 broni ważnego wsparcia

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia nie przyniosła inwestorom większych emocji. Notowania zgodnie z oczekiwaniami rozpoczęliśmy z niewielką nadzieją na przełamanie dotychczasowej niemocy. Popyt zasygnalizował swoją obecność w pierwszej godzinie sesji wykorzystując wsparcie z otoczenia zewnętrznego.

Później jednak GPW wróciła do słabej formy obserwowanej przez cały ubiegły tydzień. Ostatecznie indeks WIG zakończył sesję symbolicznym wzrostem wynoszącym 0,15 procent. Pozytywnie na tle rynku wyróżnił się segment midcaps, a indeks mWIG40 w dalszym ciągu z powodzeniem broni się przed spadkiem poniżej istotnej strefy wsparcia w przedziale 2.550-2.570 pkt.
Spółki paliwowe nadal relatywnie silniejsze

Spośród blue chips, w piątek ponownie in plus wyróżnił się kurs PKN Orlen i Lotosu. W przypadku największej polskiej rafinerii odnotowujemy wzrost notowań o 1,13 procent i nowe średnioterminowe maksimum cenowe. Do rozpoczętej w czerwcu ub. r. tendencji wzrostowej próbuje również wrócić kurs Lotosu. Notowania gdańskiej rafinerii w piątek podniosły się o 1 procent i nieznacznie sforsowały psychologiczny poziom 40 zł. Mimo niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego, gracze w ostatnim czasie dyskontują poprawę marż rafineryjnych odnotowywanych przez spółki paliwowe.
WIG20 broni wsparcie na poziomie 2.400 pkt.

W wyniku blisko dwumiesięcznej deprecjacji obserwowanej od początku br., notowania indeksu WIG20 obniżyły się w okolice poziomu 2.400 pkt. W tych rejonach znajduje się istotna strefa aktywności popytu. Wynika ona bowiem z przebitego w listopadzie ub. r. górnego ograniczenia ponad rocznej konsolidacji w przedziale 2.100-2.400 pkt.

Dokładność wskazań zaburza jednak fakt odliczenia dywidend ze spółek z indeksu WIG20, co zaniżyło wartości indeksu WIG20. Różnicę tą dokładnie widać w zestawieniu z indeksem WIG. Główny barometr naszego rynku znajduje się obecnie w dość bezpiecznej odległości od analogicznej strefy wsparcia (43,0-44,5 tys. pkt.).
Stygnące nastroje na Wall Street

Po dwóch dniach przeceny (w sumie spadek S&P500 o ponad 2 procent), ostatnia sesja ubiegłego tygodnia przyniosła za Oceanem odreagowanie w górę (wzrost o 0,88 procent). Statystyki wskazują, iż przerwana została seria 7-miu kolejnych wzrostowych tygodni. Przy braku istotnych danych makro, w piątek uwaga graczy skupiła się na informacjach korporacyjnych. Istotnie w górę poszły notowania Hewlett-Packard (+12,3 procent), po przedstawieniu zysków i przychodów lepszych od oczekiwań.

W górę poszły również prognozy zysków za II kw. Warto zwrócić uwagę, iż kurs HP do listopada ub. r. znajdował się długoterminowej kilkuletniej tendencji spadkowej. Obecnie dynamicznie odreagowuje wcześniejszą istotną deprecjację. W piątek dobrze wiodło się również sektorowi półprzewodników oraz spółkom finansowym. W górę poszły notowania Texas Instruments (+5,2 procent po zapowiedzi wypłaty wyższej dywidendy). Uwagę graczy skupiło również AIG (wzrost notowań o 3,1 procent), po podwyżce szacunków zysków, ale niższych przychodach. Rano nastroje na światowym rynku akcji nieznacznie psuje opublikowana statystyka dotycząca chińskiej gospodarki. Okazało się bowiem, iż indeks PMI dla chińskiego przemysłu w lutym spadł do poziomu 50,4 pkt., co oznacza najsłabszy odczyt od 4 miesięcy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)