Notowania

giełda
06.01.2009 17:05

WIG20 najwyżej od października

Przed indeksem WIG20 stał istotny opór na poziomie 1900 punktów, na którym w ostatnim czasie kończyły się wszelkie próby odbicia na GPW.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dzisiejsza sesja była istotna z punktu widzenia rozwoju sytuacji w następnych tygodniach. Przed indeksem WIG20 stał istotny opór na poziomie 1900 punktów, na którym w ostatnim czasie kończyły się wszelkie próby odbicia na GPW.

Początek dnia zapowiadał, że kluczowy opór nie zostanie przełamany także dzisiaj. Jednak w trakcie sesji sytuacja zaczęła zmieniać się na korzyść byków. Pomagało umocnienie na innych giełdach w Europie Zachodniej, które rosły dzięki pozytywnej reakcji na działania podejmowane przez rządy w celu ożywienia globalnej gospodarki.

Największe powody do radości spośród dużych spółek dały inwestorom akcje Biotonu, które zyskały dzisiaj ponad 18%. Mocno rosły także akcje KGHM-u wspierane wzrostami cen miedzi. Udany debiut na głównym rynku GPW zaliczyła także spółka CENTRUM KLIMA, notowana do tej pory na rynku NewConnect. Akcje spółki na koniec sesji zyskały 54,93%.

Większego wpływu na notowania nie miały publikowane dzisiaj rano indeksy PMI dla sektora usług w strefie euro, Francji i Niemczech, które były bliskie oczekiwaniom. Graczy znacznie bardziej interesowały doniesienia z USA. Te akurat okazały się mieszane. Lepsza okazała się publikacja indeksu ISM dla sektora usług (wzrósł w grudniu do 40,6pkt.). Gorsze od oczekiwań były natomiast dane o zamówieniach w przemyśle (spadły o 4,6%), liczbie podpisanych umów na sprzedaż domów (w dół o 4%) i zamówieniach na dobra trwałego użytku.

Pomimo osłabienia na Wall Street pod wpływem mieszanych danych, sytuacja na GPW do końca sesji pozostała bez zmian. Indeks WIG20 oddalał się od przebitego wcześniej poziomu 1900 punktów i ostatecznie zyskał na zamknięciu 2,29%. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskały 2,37% i 1,93%. Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły 1,1 mld złotych.

Za nami istotna sesja z psychologicznego punktu widzenia. Indeks WIG20 dokonał czegoś, co nie udawało mu się od ponad 2 miesięcy, przebił poziom 1900 punktów przy znacznie większych niż w dniu wczorajszym obrotach. Początek roku na światowych rynkach wyraźnie sprzyja bykom. Skoro indeksy przebijają istotne opory, a nastroje inwestorów są coraz lepsze, to można spodziewać się, że obrany przez GPW podczas ostatnich sesji trend może utrzymać się przez dłuższy czas.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, kryzys, komentarze
Źródło:
GoldFinance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz