Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

WIG20 powyżej ważnego poziomu. Co sprzyja wzrostom?

0
Podziel się:

O tym, jak przebiegła sesja na GPW, przeczytasz w komentarzu Money.pl.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.40

Za nami bardzo mocny wzrost głównego indeksu WIG20. Warszawska giełda była dzisiaj najlepsza wśród wszystkich europejskich parkietów.

Wskaźnik blue chipów kończy sesję z 2-procentowym zyskiem, powyżej poziomu 2,2 tysiąca punktów. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę nastroje i niepewność, które panują na rynku.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Również handel na Wall Street przebiega teraz pod znakiem zakupów akcji, choć wzrosty głównych indeksów nowojorskiej giełdy są nieco skromniejsze.

Na rynek nie napłynęły dzisiaj żadne istotne dane makroekonomiczne. Nie pozwala to inwestorom jednak zapomnieć o kłopotach strefy euro i przede wszystkim niepewności związanej z wynikiem wyborów w Grecji. Nie milkną także głosy o kłopotach hiszpańskich banków. Dzisiaj kolejnych z nich doczekało się obniżenia ratingów przez Fitch.

Wśród największych spółek minimalne straty zaliczyły dzisiaj tylko TVN oraz Asseco. Bardzo dobry dzień mają za sobą za to spółki z branży paliwowej oraz KGHM.

GPW: WIG20 ciągle mocno w górę. Co mu sprzyja?

Łukasz Pałka, godz. 14.55

WIG20 wciąż pozostaje najsilniejszym indeksem w Europie podczas dzisiejszej sesji. Mocny wzrost notują akcje spółek paliwowych oraz KGHM.

Kupującym sprzyja dzisiaj brak istotnych danych makroekonomicznych oraz negatywnych informacji dotyczących strefy euro. Warto wspomnieć o tym, że Grecja sprzedała dzisiaj kolejną pulę 26-tygodniowych bonów skarbowych o wartości ponad 1,6 mld euro.

WIG20 zyskuje ponad 1 procent. To więcej niż główne indeksy na europejskich parkietach. Zawdzięczamy to między innymi notowaniom takich spółek jak Lotos, PKN Orlen i KGHM.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród istotnych informacji ze spółek należy wymienić taką, że kolejne cztery banki wypowiedziały umowy kredytowe grupie PBG. Nie przeszkadza to jednak kursowi, który idzie w tej chwili w górę o kilkanaście procent. Bardzo mocny, ponad 20 procentowy wzrost notuje również Hydrobudowa.

GPW: Handlujący w Warszawie przebili prawie całą Europę

Maciej Rynkiewicz, godz. 12.05

Indeks blue chipów od rana konsekwentnie pnie się w górę. Kupującym nie przeszkadzają wczorajsze doniesienia o problemach Cypru oraz kiepskie sesje na światowych parkietach.

Indeks WIG20 znajduje się teraz na 1,1-proc. plusie, nieco mniejsza skala zwyżki panuje na szerszych grupach spółek. Giełda w Warszawie przewodzi dziś wzrostom na Starym Kontynencie, wyżej znajduje się teraz tylko węgierski BUX. Niemiecki DAX powiększył się o 0,4 proc., a francuski CAC40 o 0,3 proc.

Aż sześć spółek z grupy największych dało do tej pory zarobić więcej niż 2 procent, a liderem wzrostów jest do tej pory Lotos (+3,3 proc.). Sesja nie przebiega pomyślnie dla posiadaczy tylko trzech firm, najgorzej radzą sobie akcjonariusze Tauronu PE (-0,4 proc.).

Notowania najważniejszych indeksów dziś na GPW

Handlujący na warszawskiej giełdzie nie oczekują dziś ważniejszych wiadomości makroekonomicznych. Do tej pory pojawiły się właściwie tylko zgodne z przewidywaniami dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Po godzinie 14:30 amerykańskie Bureau of Labor Statistics opublikuje jeszcze informacje o cenach importu i eksportu za maj 2012 roku.

GPW: Indeksy poniżej kreski. Tylko przez moment

Maciej Rynkiewicz, godz. 9:15

Na otwarciu WIG20 stracił 0,11 proc., podobną skalę spadków zanotowały szersze indeksy.

Po pierwszych minutach handlu inwestorzy odrobili jednak tę stratę i indeks największych spółek w Polsce jest na 0,2-proc. plusie.

Notowania WIG20 na dzisiejszej sesji

Podobne nastroje wśród inwestorów panują w Europie. Indeksom na Starym Kontynencie ciążą jednak spadkowe sesje na Wall Street i w Azji. Dow Jones i S&P500 straciły przynajmniej 1,1 proc., z kolei Nikkei stracił ponad procent.

Wśród grupy polskich blue chipów, sesja do tej pory najlepiej przebiega dla Boryszewa i Banku Handlowego, które notują wzrosty na poziomie ponad półtora procenta. Największym hamulcowym dzisiejszych wzrostów są Bogdanka i JSW, skala ich przeceny sięga około procenta.

Banki mają kłopoty. Będzie wyprzedaż akcji?

Łukasz Pałka, godz. 22:45, 11.06

Wzrost zainteresowania kupnem akcji po ogłoszeniu informacji na temat pomocy dla hiszpańskich banków okazał się chwilowy. Do głosu mogą znów dojść sprzedający.

Widać to już było w poniedziałek w drugiej części handlu, a także podczas notowań na nowojorskiej giełdzie. Te zakończyły się sporymi spadkami głównych indeksów, co raczej nie będzie sprzyjało inwestorom w Warszawie podczas otwarcia wtorkowych notowań.

Zobacz notowania indeksów na Wall Street podczas sesji w poniedziałek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wszystko przez kolejne kiepskie doniesienia ze strefy euro, które zwykle stają się pretekstem do wyprzedaży akcji. Jeszcze w weekend na rynki dotarła informacja, że pogrążone w kłopotach hiszpańskie banki dostaną 100 miliardów euro pomocy. Według najnowszych informacji pieniądze mają pochodzić z tymczasowego funduszu EFSF. Wśród inwestorów pojawiają się jednak spore wątpliwości na temat tego, czy taką kwotą uda się zażegnać kryzys w hiszpańskim sektorze finansowym. Niepokój może wzbudzać między innymi to, że agencja Fitch obniżyła w poniedziałek ratingi dla dwóch hiszpańskich banków. Wśród nich jest właściciel BZ WBK, Santander.

Jakby tego było mało, w poniedziałek po południu okazało się, że również Cypr jako kolejny europejski kraj zamierza ubiegać się o pomoc finansową dla swoich banków, które miały ucierpieć głównie z powodu kryzysu finansowego w Grecji. Widać więc bardzo wyraźnie, że bardzo daleko nam do rozwiązania poważnych problemów w sektorze finansowy. A tego typu wydarzenia z pewnością będą wprowadzać coraz większy niepokój i sprawią, że inwestorzy będą częściej decydować się na sprzedaż akcji.

Nie wolno również zapominać o tym, że duży niepokój wzbudza też sprawa Grecji. W najbliższą niedzielę ten kraj czekają wybory parlamentarne. Obawy inwestorów wzbudza to, że sporą szansę na wygraną na lewicowa partia SYRIZA. Jej ewentualne zwycięstwo zostanie przez rynki odebrane jako koniec szans na jakikolwiek reformy oszczędnościowe w Grecji i tym samym znaczące pogłębienie kryzysu w strefie euro.

Podczas wtorkowej sesji na rynek nie napłyną żadne istotne dane makroekonomiczne, które mogłyby mieć wpływ na decyzje inwestorów. Dopiero w środę przyjdzie czas na dane dotyczące produkcji przemysłowej w strefie euro oraz inflacji. Z kolei z USA napłyną informacje na temat najnowszych wyników sprzedaży detalicznej.

Na razie więc wtorek powinien upłynąć pod znakiem wsłuchiwania się inwestorów w doniesienia z Europy na temat szczegółów dotyczących dokapitalizowania hiszpańskich banków oraz dalszych losów sektora finansowego na Cyprze.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)