Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

WIG20 rośnie 3 sesję z rzędu. 2400 punktów coraz bliżej

0
Podziel się:

Co sprzyja wzrostom na parkietach giełdowych? Odpowiedź w komentarzu Money.pl.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

RPP nieoczekiwanie obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Spadający koszt pieniądza i niewykluczone dalsze obniżki sprzyjają zakupom akcji. WIG20 kontynuuje dobrą passę i rośnie trzecią sesję z rzędu. Optymizm panował zresztą w całej Europie.

Prezes NBP tłumacząc decyzję nie zaskoczył rynku. Podkreślił słabość naszej gospodarki oraz wyraził zaniepokojenie utrzymywania się inflacji wyraźnie poniżej celu w średnim terminie. Warto przypomnieć, iż tempo wzrostu cen wynosi według najnowszych informacji 1 procent. Docelowo powinno to być 2,5 procent.

Po konferencji trudno wnioskować o nastawieniu Rady co do następnych kroków. Z jednej strony padło zapewnienie, iż dzisiejsza decyzja nie stanowi rozpoczęcia nowego cyklu cięć, natomiast nie wykluczył istnienia przestrzeni do dalszych obniżek.

To wszystko wystarcza inwestorom by kupować akcje. Największym zainteresowaniem cieszyły się największe spółki. Kurs WIG20 na zamknięciu wyniósł 2367 punktów (+0,86 procent). Bardzo podobnie wyglądała sytuacja w przypadku _ średniaków _ i _ maluchów _.

Notowania głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks blue chipów swoje dzienne maksimum wyznaczył właśnie na fixingu, co dobrze wróży także jutrzejszym notowaniom, choć nie można wykluczyć chęci realizacji zysków przez część inwestorów.

Najwięcej powodów do zadowolenia mieli akcjonariusze Pekao, PGNiG i Eurocash, których akcje zyskały blisko 2,9 procent. Po drugiej stronie rynku znalazły się m.in. Boryszew (-2,38 procent) i JSW (-2,22 procent).

Wyprzedaż papierów węglowej spółki może być spowodowana jutrzejszą publikacją raportu finansowego. Przed bardzo dużym spadkiem zysków ostrzegają analitycy ankietowani prze Reutera. Węglowa spółka w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarobiła najprawdopodobniej około 123 mln zł. Oznaczałoby to 75-procentowy spadek w skali roku.

Wszystko wskazuje także na wzrostową sesję na innych europejskich parkietach. Na kilkanaście minut przed zamknięciem wszystkie najważniejsze indeksy urosły około 0,7 procent.

Zobacz notowania głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tu już sytuacja nie powinna ulec zmianie. Wiele wydarzyć może się za to na Wall Street. Po dwóch godzinach handlu Nasdaq znajduje się około 0,4 procent nad kreską. Z kolei S&P500 i Dow Jones, które w ostatnich tygodniach przyzwyczaiły do bicia rekordów jak do tej pory zwyżkują odpowiednio 0,17 i 0,02 procent.

Rekordowo niskie stopy procentowe zachęcą do zakupów?

Damian Słomski, godz. 15:00

RPP jednak obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 3 procent. Po tej informacji kurs WIG20 delikatnie zyskał i na 2 godziny przed końcem handlu wynosi 2360 punktów.

Pierwsza reakcja inwestorów z GPW była symboliczna. Więcej dzieje się wraz ze zbliżaniem się konferencji prasowej RPP, która zaplanowana jest na 16:00. Przewodniczący Rady, Marek Belka, podsumuje dwudniowe posiedzenie i przedstawi główne czynniki jakie wpłynęły na taką a nie inną decyzję. Jednak inwestorzy najbardziej oczekują wskazówek dotyczących dalszych kroków. Nie wykluczone, że na czerwcowym posiedzeniu dojdzie do kolejnej obniżki. Już teraz część analityków wieściła cięcie do 2,75 procent.

Notowania głównych indeksów z warszawskiego parkietu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Szczególnie duży wzrost zakupów akcji widać w przypadku KGHM. Kurs miedziowego giganta po godzinie 14:00 wystrzelił w górę i obecnie przekracza 149 zł, zyskując 1,5 procent do wczorajszego zamknięcia. Najmocniejszym blue chipem jest jednak Pekao (+2,8 procent).

W tyle, ze stratą około 2 procent obserwujemy JSW. Spółka poinformowała dziś, że w związku ze zbliżającym się upływem dwuletniego zakazu zbywalności akcji pracowniczych podjęte zostaną starania, aby umożliwić dopuszczenie i wprowadzenie tych akcji z dniem 8 lipca 2013 roku do obrotu na GPW.

Za pół godziny rusza sesja za oceanem. Dobre nastroje z Europy nie udzielają się narazie tamtejszym inwestorom. Kontrakty terminowe na S&P500 i Dow Jones zniżkują blisko 0,2 procent.

GPW: Inwestorzy spokojni przed RPP

Łukasz Pałka, godz. 13.00

Inwestorzy na warszawskiej giełdzie nie rezygnują z zakupów akcji. W oczekiwaniu na decyzję RPP główne indeksy na GPW idą w górę.

Za chwilę powinniśmy poznać decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy kontynuują na razie dość spokojną sesję, podczas której przewagę od rana mają kupujący akcje. Dobre nastroje panują również na giełdach europejskich.

WIG20 na tle głównych indeksów giełd europejskich Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 najmocniejszy wzrost notują obecnie PGNiG oraz Eurocash, których kursy zyskują ponad 2 procent. Wyraźnie spadają za to notowania JSW.

GPW: Jest szansa na dalsze wzrosty

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od niewielkiego wzrostu indeksu WIG20 powyżej poziomu 2.350 punktów.

Wiele wskazuje na to, że podczas dzisiejszej sesji będziemy mieli do czynienia z kontynuacją wzrostów. Na rynek napłynęły rano pozytywne dane z Chin na temat wyższej od oczekiwań nadwyżki w handlu zagranicznym.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejszą informacją będzie dzisiaj dla inwestorów decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Powinniśmy ją poznać około godziny 13.

GPW: Co zrobi RPP w sprawie stóp procentowych?

Maciej Rynkiewicz, 7.05, godz. 23.50

Zakończenie handlu na Wall Street może negatywnie wpłynąć na środowe otwarcie giełd w Europie. Wzrost wartości najważniejszych indeksów w USA - w porównaniu z giełdami Starego Kontynentu - był raczej niewielki. Inwestorzy na GPW swoją uwagę podczas środowej sesji skupią na decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce.

Najważniejsze grupy spółek za Oceanem zakończyły sesję na plusach. Przemysłowy Dow Jones zyskał niecałe 0,6 procent, utrzymując się powyżej poziomu 15 tysięcy punktów. S&P500 zamknął sesję na 0,52-procentowym plusie, z kolei technologiczny Nasdaq zyskał 0,11 procent. To jednak niewiele w porównaniu z grupami spółek w Europie, które podczas wtorkowej sesji zbliżyły się do 6-letnich maksimów.

W pobliżu swoich historycznych rekordów jest między innymi niemiecki DAX, który po niemal procentowych wzrostach podczas wtorkowej sesji zamknął się na poziomie około 8182 punktów. O takim wyniku inwestorzy z GPW mogą co najwyżej pomarzyć. Indeks WIG20 wciąż utrzymuje się w pobliżu poziomu 2350 punktów.

Notowania indeksu WIG20 w tym roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Uwaga inwestorów podczas środowej sesji skupi się przede wszystkim na popołudniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Obecnie stopa referencyjna, po marcowej obniżce, wynosi 3,25 proc.

Czy RPP po raz kolejny zdecyduje się na obniżenie kosztu pieniądza? Według większości ekonomistów ankietowanych przez PAP, referencyjna stopa pozostanie na obecnym poziomie. Zdecydowana mniejszość prognozuje cięcie o 25 punktów bazowych, pojawiają się również głosy, że Rada zadecyduje o obniżce w wysokości 50 punktów bazowych.

źródło: Money.pl na podstawie danych GUS i NBP

Presję na decyzji polskich ekonomistów może wywołać zeszłotygodniowa obniżka stóp procentowych w strefie euro do poziomu 0,5 procent. Różnica między kosztem pieniądza w Polsce i w krajach ze wspólną walutą zrobiła się przez to już całkiem spora, jednak wydaje się, że ten czynnik nie będzie decydujący. RPP raczej skupi się na danych z Polski, dotyczących przede wszystkim prognozowanej inflacji.

W przypadku światowych inwestorów, kalendarz makroekonomiczny w środę zdominują informacje z Chin i Niemiec. W przypadku gospodarki Państwa Środka, w nocy pojawią się dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego w kwietniu. Ekonomiści szacują, że saldo zamknie się na poziomie plus 15 miliardów dolarów względem ujemnego wyniku w marcu.

W przypadku Niemiec, inwestorzy oczekują na dane dotyczące produkcji przemysłowej w marcu. Analitycy prognozują, że w ujęciu miesięcznym wartość wskaźnika wyniesie minus 0,1 procent, względem wzrostu na poziomie pół procent w poprzednim miesiącu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)