Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

WIG20 znów obronił się przed spadkami

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz o tym, jak przebiegła środowa sesja na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.15

Rzutem na taśmę inwestorzy pod koniec handlu ponownie obronili indeks WIG20 przed spadkiem.

W końcówce sesji kupującym udało się przejąć inicjatywę wśród spółek notowanych w indeksie WIG20. Na rynku pojawiły się też spekulacje o tym, że EBC w przyszłym tygodniu obecnie stopy procentowe.

Handel na warszawskim parkiecie nie przesądził dziś zatem o tym, czy w najbliższych dniach będziemy mogli liczyć na mocniejsze odbicie.

Główne indeksy GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Sesja na Wall Street przebiega na razie pod znakiem minimalnej przewagi inwestorów realizujących zyski po trzydniowych zwyżkach. Pretekstem do wyprzedaży akcji stały się słabsze od prognoz dane z USA na temat sprzedaży dóbr trwałego użytku w marcu.

Jeżeli chodzi o europejski rynek, to dość istotne wydają się spekulacje inwestorów na temat tego, że podczas najbliższego posiedzenia EBC obetnie stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. z i tak już najniższego poziomu w historii, który wynosi obecnie 0,75 proc.

Wśród spółek z WIG20 mocnym wzrostem popisała się w drugiej części sesji spółka Eurocash. Bardzo dobrze spisywały się dzisiaj także notowania koncernu PKN Orlen. Przez cały dzień najwyraźniej traciła za to spółka JSW.

Słabe dane z USA. Na GPW brak chętnych do kupna akcji

Łukasz Pałka, godz. 15.40

Najnowsze dane makroekonomiczne z USA okazały się negatywnym zaskoczeniem dla inwestorów. Handel na Wall Street rozpoczyna się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Na warszawskiej giełdzie kolejny dzień z rzędu daje się zauważyć niechęć inwestorów do bardziej zdecydowanych zakupów akcji. WIG20 tylko na początku handlu utrzymywał się na plusie. Teraz znów zmierza w stronę 2.250 punktów.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nastrojów na rynku dodatkowo nie poprawią raczej dane makro z USA. Według opublikowanych dzisiaj informacji zamówienia na dobra trwałego użytku spadły w marcu aż o 5,7 procent m/m, co jest wynikiem znacznie gorszym od prognozy.

Wśród warszawskich blue chipów wyraźnymi wzrostami mogą pochwalić się na razie Boryszew oraz PKN Orlen. Mocno w dół idą za to notowania JSW.

WIG20 zmienia kierunek. GPW znów wbrew Europie

Paweł Zawadzki, godzina 12:55

WIG20 zamienił 0,5-procentowy wzrost na podobnej skali przecenę. Mimo słabych danych z Niemiec, wciąż zdecydowanie lepiej niż wskaźnik największych spółek wypadają indeksy najważniejszych giełd w Europie.

Wskaźnik grupujący notowane na GPW blue chipy wystartował nieźle. Bardzo szybko jednak roztrwonił zyski z otwarcia. Obecnie traci równe 0,4 procent. Znów lepiej niż WIG20 radzą sobie najważniejsze indeksy w Europie. Zarówno francuski CAC, jak i niemiecki DAX utrzymują się bowiem na około 0,5-procentowych plusach.

Zobacz, jak WIG20 wypada na tle najważniejszych giełd w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Co ciekawe, inwestorów handlujących na giełdzie we Frankfurcie nie przestraszyło nawet pogorszenie nastrojów panujących wśród niemieckich przedsiębiorców. Obrazujący je indeks instytutu Ifo w kwietniu spadł z 106,7 do 104,4 punktu, podczas gdy analitycy oczekiwali niewielkiego obsunięcia w okolice 106,2-106,4 punktu.

W gronie największych spółek z GPW najmocniejszymi wzrostami mogą pochwalić się Eurocash (+1,5 proc.), PKN Orlen (+2,3 proc.) i Boryszew (+2,4 proc.). Poza podium wypadł KGHM, którego akcje zyskują obecnie około 1 procent. Najsłabszymi ogniwami w WIG20 są natomiast PKO BP, JSW i Synthos. Wszystkie tracą po ponad 2 procent.

Rewelacyjna sesja na Wall Street. Co dzieje się na GPW?

Paweł Zawadzki, godzina 09:40

Rewelacyjne zamknięcie sesji na Wall Street wsparło kupujących w Europie. Nad kreską wystartował także rodzimy WIG20, którego w górę ciągnie - korzystający na drożejącej miedzi - kurs KGHM.

Indeks największych spółek notowanych na GPW po niespełna trzech kwadransach dzisiejszej sesji zyskuje niemal 0,5 procent. Na _ podobnych plusach _ utrzymują się także indeksy najważniejszych europejskich parkietów.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Korzystne dla posiadaczy akcji otwarcie notowań w Europie to pokłosie znakomitej wczorajszej sesji na amerykańskich giełdach. Wszystkie najważniejsze indeksy Wall Street - Dow Jones, S&P500 i Nasdaq - zyskały wczoraj ponad 1 procent.

Ponad 2-proc. wzrost odnotował dziś główny indeks giełdy w Tokio. Drożeją również surowce. Około 2,5-proc. zwyżka ceny miedzi znów skupiła uwagę na akcjach KGHM. Kurs kombinatu z Lubina idzie obecnie w górę o ponad 2 proc. i jest lokomotywą WIG20.

GPW: Wraca szansa na wzrosty. Najgorsze na nami?

Łukasz Pałka, 23.04, godzina 22:21

Udane zakończenie sesji na Wall Street w połączeniu z praktycznie pustym kalendarzem makroekonomicznym powinny w środę sprzyjać inwestorom na warszawskiej giełdzie.

Wydaje się, że zaplanowaną na pierwszą połowę tygodnia i jednocześnie kiepską serię doniesień z gospodarki mamy już za sobą. We wtorek inwestorzy mogli zapoznać się z najnowszymi wskaźnikami PMI w europejskim przemyśle i usługach, które w całości wskazały ponownie na spowolnienie w gospodarce.

Do tego doszły słabe dane na temat polskiego bezrobocia (14,3 procent) i sprzedaży detalicznej (0,1 procent r/r). Informacje z polskiej gospodarki można interpretować jako sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej do kolejnej obniżki stóp procentowych. W połączeniu ze słabymi danymi z Niemiec, to właśnie mogło przesądzić we wtorek również o przecenie złotego.

Pomimo tych informacji europejskie indeksy zachowywały się we wtorek lepiej niż wskaźniki na GPW. Podobnie było w przypadku Wall Street. Tam indeksy już trzeci dzień z rzędu rosły, w dużej mierze za sprawą dobrych wyników kwartalnych spółek. Nastrojów kupującym nie popsuły ani gorsze od prognoz dane makroekonomiczne ani plotki o wybuchach przed Białym Domem.

Główne wskaźniki na Wall Street podczas wtorkowego handlu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Można więc mieć nadzieję, że rozpoczęcie handlu na warszawskiej giełdzie w środę przebiegnie pod dyktando kupujących. W nocy nie napłyną bowiem do nas żadne istotne informacje z rynków azjatyckich, które mogłyby zachwiać notowaniami. Również w ciągu dnia zostanie opublikowanych mniej danych makroekonomicznych z Europy.

Warto właściwie zwrócić uwagę tylko na najnowszy odczyt niemieckiego wskaźnika Ifo, który zostanie opublikowany o godzinie 10. Analitycy obstawiają wynik na poziomie około 106,2 punktu. To nieco mniej niż poprzednio, ale sam wskaźnik nie będzie już miał tak dużego znaczenia dla rynku, jak chociażby wtorkowe odczyty PMI.

Popołudnie upłynie nam pod znakiem obserwowanie doniesień z USA. Tam najważniejsze wydają się kolejne publikacje wyników kwartalnych spółek. Przed rozpoczęciem handlu na Wall Street inwestorzy poznają raport między innymi takich spółek jak Boeing, Ford czy Procter&Gamble. Prognozy wskazują na poprawę ich wyników wobec tego samego okresu ubiegłego roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)