Notowania

dziś w money
04.11.2008 17:37

Wyborczy optymizm

Początek dzisiejszej sesji wcale nie zapowiadał nadchodzących wydarzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz

Co prawda 6 procentowy wzrost indeksów w Japonii cieszył Europejczyków, ale nie wydawał się wystarczającym powodem do znacznego ruchu indeksów. Głównym wydarzeniem miały być wybory i oczekiwanie na ich wyniki oraz kolejne dane gospodarcze. Po spokojnych paru taktach szybko jednak do głosu doszły byki.

WIG20 tylko przez chwilę przebywał na poziomie wczorajszego zamknięcia, ale zaraz potem do akcji włączył się popyt, który wyczuł swoją szansę.

Silnie prezentował się sektor bankowy z PKO BP na czele oraz spółki surowcowe. Tym ostatnim niezwykle pomagały dzisiejsze wzrosty cen ropy i miedzi. Jedyną spółka tracącą w indeksie WIG20 była TPSA. Zapewne nie przyciągałaby ona uwagi graczy gdyby nie fakt, że jej papierami najchętniej handlowano przez co zgromadziła obrót największy ze wszystkich przedsiębiorstw.

Giełdy niemieckie i francuskie rosły w podobnym stopniu jak nasz parkiet i wszędzie notowano już 2 procentowe wzrosty, a byki wcale nie wydawały się zmęczone. Najbardziej jednak wyróżniał się parkiet londyński, gdzie popyt całkowicie dominował - indeks w południe rósł tam już ponad 4,5 procent. W najmniejszym stopniu żaden z rynków nie przejmował się toczącymi się wyborami prezydenckimi w USA. Nie znając kalendarium wydarzeń można pomyśleć, że nic ciekawego się nie dzieje.

Ostatnie godziny notowań również przebiegły pod całkowitą kontrolą kupujących. Nie widzieliśmy nawet najmniejszej chęci do realizacji zysków na spółkach jak BIOTON, który wzrósł o 10 procent. Cały handel WIG20 zakończył wzrostem o 4,6 procent a jedną dużą spółka która nie wzrosła została TPSA. Dzięki dzisiejszym wzrostom powoli może wracać wiara inwestorów w mWIG . Indeks średnich spółek rósł stabilnie przy dużym obrocie, a to bardzo dobra wiadomość dla średnich spółek, które w ostatnim roku zostały niezwykle mocno przecenione przez rynek.

Jutrzejsza sesja to już jednak zupełnie nowa powyborcza rzeczywistość. Rynki co prawda są przygotowane na każdego z kandydatów, ale giełdowa maksyma mówi ,,kupuj plotki, sprzedawaj fakty". Fakty pojawią się już jutro.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
AZ Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz