Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wzmożona wyprzedaż akcji w końcówce. WIG20 na minimach

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych tygodnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami ostatnia sesja tygodnia nie miała historii. Brak inwestorów z USA skutkował ograniczoną niemal do minimum zmiennością na wszystkich najważniejszych rynkach akcji w Europie, także na GPW. Wyjątkiem okazały się ostatnie minuty. Emocji nie brakowało jeśli weźmiemy pod uwagę cały tydzień.

WIG20 stracił dzisiaj na wartości 0,53 procent. Poziom 2363 punktów na jakim zamknął się handel to jednocześnie dzienne minimum. Sam przebieg sesji nie był tak zły, ale znowu na samym fixingu dali o sobie znać sprzedający.

Największą podaż akcji można było obserwować na JSW i Eurocashu. Wartość rynkowa obu spółek zmalała o ponad 3 procent. Po przeciwnej stronie z równie dużą zmiennością był tylko KGHM, którego walory ostatecznie zyskały 2,62 procent.

Dzisiejsze zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większość blue chipów już od dłuższego czasu notuje odpływ kapitału. Szczególnie mocno odczuła to PGE, której akcje dwa dni temu taniały około 7 procent, po tym jak na sprzedaż dużego pakietu zdecydował się Skarb Państwa. Dzisiaj głos w tym temacie zabrał wiceminister Wojciech Kowalczyk. Zapewnił, że ministerstwo nie ma planów sprzedaży w tym roku kolejnych pakietów akcji spółek giełdowych.

Nielicząc fixingu, dzisiejsza przecena w trakcie sesji była nieduża. Za to w skali całego tygodnia było dużo gorzej. Bilans był dokładnie taki sam jak przed tygodniem, czyli 4:1 dla sprzedających. Kurs indeksu krajowych blue chipów tym razem stracił 1,5 procent. Względem lokalnego maksimum z początku czerwca kurs jest już ponad 5 procent niżej.

Tygodniowe zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Za nami kolejny tydzień, kiedy kapitał ucieka z warszawskiej giełdy na parkiety znacznie bardziej rozwinięte. Na Wall Street padły kolejne rekordy - kurs indeksu Dow Jones przekroczył 17.000 punktów. Z kolei niemiecki DAX wracając powyżej 10.000 punktów ponownie zbliżył się na historyczne szczyty.

Porównując z poprzednim piątkiem, na wszystkich najważniejszych parkietach w Europie główne indeksy zanotowały wyraźne wzrosty, powyżej procenta.

Tygodniowe zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wydarzeniem tygodnia na krajowym rynku było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi stopa referencyjna pozostała na poziomie 2,5 procent. To wciąż rekordowo niski poziom, ale pokusa dalszego luzowania musi być spora wśród niektórych członków. Szczególnie jeśli porównać koszt pieniądza z tym w strefie euro. Nie należy jednak spodziewać się takiego kroku na następnym spotkaniu RPP, co wyraźnie dał do zrozumienia prezes Belka.

Podobnie na zmiany w stopach procentowych nie zdecydował się Europejski Bank Centralny. Co więcej, prezes Draghi zasugerował, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy czas. Padły też szczegóły dotyczące innych działań stymulujących rozwój gospodarczy. Rada zdecydowała procedować w sprawie TLTRO. W ramach tego programu banki miałyby uzyskać możliwość zaciągania w banku centralnym pożyczek na kwotę maksymalnie biliona euro. Dwie pierwsze transze pomocowe zostaną udostępnione 18 września i 11 grudnia 2014 roku.

Choć znowu pierwsze skrzypce grały banki centralne, to nie sposób w podsumowaniu tygodnia pominąć wczorajszych świetnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 288 tysięcy wobec prognozowanych 212 i 224 tysięcy przed miesiącem. Przełożyło się to na procent bezrobotnych. W czerwcu stopa bezrobocia spadła do 6,1 procent z 6,3 poprzednio, a to najlepszy wynik od 6 lat.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)