Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Jerzyk
|

Wzrosty inspirowane Azją

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a inspiracja do zakupów wynikała z poprawy sytuacji na rynkach azjatyckich.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a inspiracja do zakupów wynikała z poprawy sytuacji na rynkach azjatyckich.

Kolejne godziny upłynęły pod znakiem wzrostów, jedynie w samej końcówce pojawiała się podaż, która ograniczyła skalę wzrostu. W statystyce sesję należy ocenić jak najbardziej pozytywnie, bowiem zdecydowana większość spółek odnotowała wzrost, jedynie można się przyczepić do wielkości obrotu.

Taka jednak sytuacja utrzymuje się od jakiegoś czasu , a wynika to prawdopodobnie z chęci uniknięcia ryzyka przez część inwestorów.

W gronie największych spółek najwięcej zyskały papiery TVN, które zamknęły się 4 % wyżej, ale największy obrót i najwięcej się działo na KGHM. W pierwszej fazie sesji papier nadawał tempo reszcie spółek, ale w trakcie sesji pojawiła się wypowiedź prezesa Kompani Węglowej, który powiedział, iż spółka jest zainteresowana sprzedażą otrzymanego od Skarbu Państwa pakietu miedziowego Kombinatu.

Reakcja inwestorów była jednoznaczna i skala wzrostu akcji spółki została bardzo mocno ograniczona. Pozytywnie wyróżniał się jeszcze BZ WBK, który zapowiedział zwiększenie sprzedaży kredytów hipotecznych, co zostało pozytywnie odczytane przez inwestorów.

Najbardziej ucierpiały akcje PGNiG, które oddały ponad 3%, a pod presją sprzedających znalazły się również papiery Lotosu i Prokomu. W przypadku spółki paliwowej na słabej postawie notowań odbijają się doniesienia o możliwym odwołaniu prezesa spółki, jak również pogłoski związane z możliwą fuzją z PKN-em. Jak się patrzy na wykresy to bardziej z tego ostatniego czynnika cieszą się posiadacze akcji PKN-u.

Na szerokim rynku uwagę przykuwała zwyżka akcji MCI w korespondencji z zapowiadaną inwestycją zagraniczną. Ponadto inwestorzy ciepło przyjęli zmianę prezesa w Transituru, co przełożyło się na 10% ceny akcji. Negatywnie natomiast spisywały się walory Budimexu, co z kolei było pochodną wypowiedzi prezesa spółki w kwestii wyników finansowych w najbliższych latach.

Dzisiejsza sesja nie zmieniła istotnie układu sił na rynku, a zwyżkę należy traktować jako odbicie. Kluczowe znaczenie przed jutrzejszą sesją będzie miał poziom zamknięcia indeksów amerykańskich, gdzie sytuacja ulega częstym zmianom.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)