Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrosty w Europie. GPW zamyka stawkę

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiega przedostatnia sesja w tym roku na GPW.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Indeks WIG20 znajduje się obecnie nieco w cieniu giełd z Europy zachodniej. Tamtejsze wskaźniki rosną już o prawie 1 procent, a polski indeks blue chipów nie może pokonać poziomu wczorajszego zamknięcia.

Będące w głównym kręgu zainteresowań spółki z WIG20 nie generują dziś zbyt dużych obrotów. Indeks blue chipów cały czas oscyluje wokół poziomu zamknięcia z poprzedniej sesji, która odbyła się w poniedziałek. Około 0,6 procent na plusie znajduje się mWIG40, a wskaźnik sWIG80 wzrasta o 0,2 procent.

Koniec roku to czas podsumowań tego, co zdarzyło się na giełdzie oraz prognozy na temat tego, co zdarzy się w 2014 roku. W opublikowanym dziś raporcie DM PKO BP możemy przeczytać, że_ wyceny polskich banków w dużej mierze dyskontują poprawę wyników w kolejnych latach _. Zatem do spółek z tego sektora należy podejść z pewną dozą ostrożności.

Na rynkach zachodniej Europy obserwujemy dziś lepsze nastroje w stosunku do tego, co dzieje się w Warszawie. Liderem jest indeks CAC, którego wzrost nieznacznie przekracza 1 procent. Tamtejsza gospodarka pochwaliła się dziś rano odczytem inflacji producenckiej, która w stosunku do poprzedniego miesiąca wyniosła 0,5 procent, a rok do roku była ujemna (deflacja) i miała wartość -0,6 procent. Około 0,7 procent zyskują DAX oraz FTSE100.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeszcze dziś poznamy jedynie tygodniowe dane ze Stanów Zjednoczonych związane z rynkiem paliw. Kolejny tydzień na rynkach finansowych także będzie krótszy ze względu na zbliżający się sylwester oraz nowy rok.

Spokojna końcówka roku na rynkach finansowych

Przemysław Ławrowski, godz. 9:38

Na początku dzisiejszej sesji nie obserwujemy dużej zmienności indeksów. Stosunkowo niewielkie obroty sugerują, że wielu inwestorów przeznaczyło dzień na odpoczynek. Ilość danych makroekonomicznych także nie sprzyja wzrostowi zmienności.

Niewielkie zmiany indeksów na GPW. Tak rozpoczęła się przedostatnia sesja na rodzimym rynku akcji. Umiejscowienie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia spowodowało, że wielu inwestorów wybrało się na dłuższy wypoczynek. WIG20 znajduje się blisko ceny z poprzedniego zamknięcia. Nieznacznie zyskuje wskaźnik średnich spółek.

Wśród dużych spółek najwięcej traci Bogdanka. Drugi w kolejności jest bank BZ WBK. Z kolei spółka Police podała dziś rano informację, że kupi ona gaz o wartości 110 mln złotych od firmy Statoil. Liderem wzrostu jest Handlowy. Indeks blue chipów ostatni miesiąc 2013 roku zakończy na minusie. Aktualna strata przekracza 6,5 procent. Do takiej sytuacji z pewnością przyczyniły się powracające niepokoje związane z kwestią OFE oraz sprawa amerykańskiego QE3.

Zobacz, jak rozpoczęła się piątkowa sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród dzisiejszych danych większość się już pojawiła. Publikowała je przede wszystkim gospodarka japońska. Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 4 procent, produkcja przemysłowa wzrosła o 5 procent rok do roku, a sprzedaż detaliczna zwyżkowała o 4 procent rok do roku.

Indeksy w Europie także świecą się na zielono. Skala zwyżki to około 0,5 procent. Dane, które poznamy jeszcze dzisiaj to tygodniowa zmiana zapasów paliw w USA. Amerykańskie Energy Information Administration opublikuje ją o godzinie 17.

Do końca roku jeszcze dwie sesje na GPW. Co się stanie?

Łukasz Pałka, 26 grudnia, godz. 17:35

Przed nami przedostatnia sesja 2013 roku. Podczas niej wydarzy się raczej niewiele. Możemy spodziewać się minimalnych obrotów, przy czym przewagę będą mieli raczej kupujący akcje.

Po trzech dniach świątecznej przerwy inwestorzy wracają w piątek do gry na warszawskim parkiecie. W czwartek poświąteczny handel rozpoczął się już na Wall Street. Tam główne indeksy idą w górę pod wpływem większego optymizmu, który zwykle towarzyszy inwestorom w ostatnich dniach roku. Na amerykański rynek napłynęły też lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy. Okazało się, że w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy po raz pierwszy zgłosiło się 338 tysięcy bezrobotnych, podczas gdy poprzedni odczyt sięgnął 380 tysięcy.

Informacje z rynku pracy USA są najważniejszymi, które napłynęły na rynki w dniach, gdy inwestorzy w Polsce mieli wolne. Wśród pozostałych wieści warto wspomnieć o tym, że agencja ratingowa S&P podniosła perspektywę swojej oceny Ukrainy z negatywnej na stabilną. Pozytywnym czynnikiem dla zagranicznych giełd może też być informacja o dużej rekonstrukcji w tureckim rządzie. Premier Erdogan z powodu afery korupcyjnej wymienił aż dziesięciu ministrów.

Jeżeli chodzi o polski rynek, to końcówka roku nie przyniesie inwestorom już żadnych istotnych informacji makroekonomicznych. Najważniejszym wydarzeniem w najbliższych dniach będzie z pewnością decyzja prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie reformy emerytalnej.

Prezydent ma na nią czas do drugiego stycznia. Można spodziewać się, że Bronisław Komorowski podpisze się pod ustawą zmieniającą zasady funkcjonowania OFE. A to oznacza, że fundusze już na początku lutego będą musiały przekazać do ZUS 51,5 procent aktywów. Analitycy szacują, że obok części obligacyjnej OFE do tego czasu sprzedadzą akcje warte około 1 miliard złotych. Tym właśnie można tłumaczyć grudniowe spadki na giełdzie.

Jest jednak szansa, że styczeń przyniesie nieco więcej uspokojenia, a inwestorzy zabiorą się do kupowania akcji. Później, kolejne istotne dla graczy pytanie będzie brzmiało, ile osób zdecyduje się na przejście z OFE do ZUS. O tym jednak przekonamy się jednak dopiero w połowie 2014 roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)