Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Jerzyk
|

Zagranica przystąpiła do wyprzedaży polskich akcji

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem głównych indeksów, natomiast Midwig i Techwig kontynuowały pozytywną passę. Taka sytuacja wskazuję, iż sprzedający byli aktywni na akcjach największych spółek, co z kolei narzuca podejrzenie, iż podaż pochodziła głównie ze strony inwestorów zagranicznych.

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem głównych indeksów, natomiast Midwig i Techwig kontynuowały pozytywną passę. Taka sytuacja wskazuję, iż sprzedający byli aktywni na akcjach największych spółek, co z kolei narzuca podejrzenie, iż podaż pochodziła głównie ze strony inwestorów zagranicznych. Do takiego wniosku skłania generalnie słabsza sesja na innych giełdach zachodnioeuropejskich.

Tym nie mniej obroty na rynku ukształtowały się na niższym poziomie, a liczba spółek zniżkujących jedynie nieznacznie przewyższyła liczbę spółek rosnących, co z kolei wskazuje, iż mamy do czynienia jedynie z korektą, a nie definitywnym wyczerpaniem potencjału wzrostowego. Najwięcej z dużych spółek straciły akcje Pekao S.A. oraz KGHM, PKN, GTC i TVN. Trudno znaleźć wspólny czynnik, który tłumaczyłby takie zachowanie tych walorów. W przypadku KGHM, TVN i GTC, można zaryzykować tezę o realizacji zysków po ponadprzeciętnym wzroście w ostatnich tygodniach, jednakże skala zwyżek pozostałych spółek była znacznie mniejsza.

Pozytywnie w gronie dużych spółek zachowały się akcje spółek informatycznych, a na szczególne podkreślenie zasługuje postawa Softbanku i Prokomu, których wzrost przyczynił się do pozytywnego zamknięcia Techwigu. Ponadto zainteresowaniem kupujących cieszyły się akcje Biotonu i Kęt. Na szerokim rynku najwięcej zyskał Gant, który wzrósł o 26%, a na rynek nie dotarły jakiekolwiek informacje, które uzasadniałyby tak optymistyczną postawę kupujących. Ponadto godne odnotowania są dość silne wzrosty MNI i Indykpolu, gdzie również nie pojawiły się wiadomości, które uzasadniałby zwyżkę cen. Dość silny spadek odnotował natomiast niedawny hit Budopol. Generalnie akcje tej spółki zachowują się bardzo słabo po sprzedaży akcji przez dużego inwestora.

Z perspektywy WIG-20 sesję należałoby ocenić negatywnie, jednakże wzrost Techigu i Midwigu wskazuje, iż zapał do kupna akcji jeszcze nie został jeszcze wyczerpany. Pytaniem pozostaje gdzie pojawi się popyt na akcjach największych spółek.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)