Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Zaskakujące dane zza Oceanu. Co na to rodzimi inwestorzy?

0
Podziel się:

Z komentarza Money.pl dowiedz się, jak wygląda sytuacja na amerykańskim rynku pracy.

  Arkadiusz Droździel ,analityk Money.pl 
  
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
Arkadiusz Droździel ,analityk Money.pl Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Zdecydowanie lepsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy tylko w niewielkim stopniu poprawiły nastroje na europejskich parkietach.

W listopadzie zatrudnienie poza rolnictwem za Oceanem zwiększyło się o 146 tysięcy, a spodziewano się wyniku o 53 tysiące niższego. Natomiast w sektorze prywatnym przybyło 143 tysiące miejsc pracy, a prognozy zakładały, że ich liczba zwiększy się o 95 tysięcy. Niższa od prognoz okazała się stopa bezrobocia, która wyniosła 7,7 procent, czyli o 0,2 punku procentowego mniej niż oczekiwano.

Pomimo że dane te zdecydowanie zmieniły nastawienie amerykańskich inwestorów - notowania kontraktów na tamtejsze indeksy wystrzeliły w górę, co zwiastuje otwarcie giełd za Oceanem na plusach, to w Europie ciągle na większości parkietów przeważają sprzedający.

Również na rodzimym parkiecie wciąż większość inwestorów pozbywa się akcji. Indeks największych spółek traci około pół procent, a tym samym jest mało prawdopodobne, że zakończy tydzień powyżej 2500 punktów.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Kiepskie dane z Niemiec. Co na to rynek?

Łukasz Pałka, godz. 13.05

Dane z niemieckiej gospodarki okazały się wyraźnie gorsze od wcześniejszych prognoz. Inwestorzy na europejskich parkietach w większości decydują się na sprzedaż akcji.

Według podanych właśnie informacji produkcja przemysłowa w Niemczech zanotowała spadek o 2,6 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Tymczasem analitycy spodziewali się spadku o 0,4 proc. Dane wyraźnie potwierdzają spowolnienie w niemieckiej gospodarce, o czym wspomniał również ostatnio Bundesbank.

Główne indeksy w Europie w większości notują obecnie spadki. Być może poprawę nastrojów przyniosą dopiero dane z amerykańskiego rynku pracy.

GPW: Inwestorzy pozbywają się akcji na koniec tygodnia

Łukasz Pałka, godz. 11.05

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od korekty ostatnich wzrostów. Indeks WIG20 traci około 0,6 proc.

Inwestorzy na razie czekają na najważniejsze dzisiaj publikacje makroekonomiczne, które mogą mieć wpływ na notowania. Będą to informacje o produkcji przemysłowej w Niemczech oraz dane z amerykańskiego rynku pracy.

Na warszawskiej giełdzie w pierwszych godzinach handlu przeważają inwestorzy sprzedający akcje. WIG20 traci, między innymi za sprawą KGHM-u, którego notowania idą w dół o około 2 proc.

Obserwuj dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: WIG20 bije rekordy. Co może mu jeszcze pomóc?

Łukasz Pałka, 6.12, godz. 21.19

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi w czwartek nie był w stanie zepsuć nastrojów u giełdowych inwestorów. I choć w piątek będzie zapewne podobnie, to warto posłuchać, co będzie miał do powiedzenia.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro oraz późniejsza konferencja prezesa EBC miały w czwartek zdecydowanie większy wpływ na rynek walutowy niż na giełdy.

Inwestorzy obecni na europejskich parkietach dość spokojnie zareagowali na wieść o tym, że EBC obniżył swoje prognozy rozwoju gospodarczego Eurolandu w przyszłym roku. Według banku PKB strefy euro w najgorszym przypadku może spaść w 2013 roku o 0,9 proc. Wcześniejsza prognoza mówiła o recesji na poziomie -0,4 proc. Analitycy EBC są zdania, że strefa euro zacznie znów rosnąć dopiero w 2014 roku.

W piątek Mario Draghi może jeszcze odnieść się do tych informacji, ale powinny one mieć już większego wpływu na rynki. Ciekawsze mogą okazać się dane z Niemiec, gdzie zostaną opublikowane najświeższe dane o produkcji przemysłowej. Informacje mogą być istotne z tego powodu, że czwartek przyniósł nam niespodziewanie dobre dane o liczbie zamówień w niemieckim przemyśle.

To od razu przełożyło się na wzrost optymizmu wśród inwestorów na giełdzie we Frankfurcie. Pozytywne nastroje z pewnością się utrzymają, jeżeli również informacje o produkcji przemysłowej będą lepsze od prognoz. Te pokazują bowiem spadek o około 0,4 proc. m/m.

Indeks WIG20 obronił w czwartek najwyższy w tym roku poziom 2.485 pkt. O kolejne znaczące zwyżki bez wyraźnej zachęty w postaci pozytywnych danych z gospodarki może być trudno.

Zobacz indeks WIG20 w ostatnich 12 miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Szansę na zachęcenie inwestorów do kupowania akcji, dają jeszcze informacje, które w piątek po południu napłyną do nas z amerykańskiego rynku. Po dobrych, czwartkowych danych o liczbie tzw. nowych bezrobotnych, w piątek przyjdzie czas aktualne publikacje dotyczące stopy bezrobocia oraz zmiany liczby miejsc pracy w poza rolnictwem.

Bezrobocie zapewne znów utrzyma się na poziomie poniżej 8 proc., co powinno zostać odebrane przez rynki jako pozytywna informacja. Z kolei prognozy dotyczące zmiany zatrudnienia na poziomie 89 tys. są gorsze od poprzedniego wyniku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)