Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakująco słabe zakończenie rewelacyjnego tygodnia na GPW

0
Podziel się:

W ubiegłym tygodniu WIG20 gwałtownie tracił. W tym, mimo słabej końcówki, zdołał odrobić niemal całość strat.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Cztery do jednego - taki jest w tym tygodniu stosunek sesji wzrostowych do spadkowych. Po bardzo nerwowym ubiegłym tygodniu, kiedy rządzący przedstawili projekt zmian w OFE, w tym na rynek powrócili kupujący. Odreagowaniu mocno emocjonalnych decyzji na GPW sprzyjało również uspokojenie sytuacji wokół Syrii.

Rządowe pomysły dotyczące zmian w systemie emerytalnym, a konkretniej w Otwartych Funduszach Emerytalnych, spowodowały, że indeks największych spółek notowanych na GPW ubiegły tydzień zamykał ze stratą przekraczającą 6 procent. W tym tygodniu WIG20 dokładnie tyle zyskał. Skala wzrostu byłaby jednak jeszcze większa, gdyby nie pogorszenie nastrojów na koniec tygodnia. Dziś WIG20 stracił niemal procent.

Zobacz, ile główne indeksy GPW zyskały w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Takie zachowanie inwestorów pokazuje, że wpływ rządowych propozycji ws. OFE na GPW wcale nie musi być tak duży, jak wynikało to z pierwszych reakcji na słowa premiera i ministra finansów. Potwierdza to również fakt, że po dwóch bardzo emocjonalnych sesjach, już w ubiegły piątek na warszawskiej giełdzie zdecydowanie przeważali kupujący, a mini-rajd WIG20 trwał pięć sesji z rzedu.

W tym tygodniu giełdowym graczom sprzyjały również informacje dotyczące Syrii.Jego początek upływał pod znakiem informacji o możliwym pokojowym wyjściu z niemal już patowej sytuacji. Rosjanie zaproponowali bowiem rozwiązanie przewidujące oddanie broni chemicznej reżimu Asada pod międzynarodową kontrolę, a zgodę na taką opcję wyraziły władze Syrii.

Kalendarz nie rozpieszczał inwestorówPodejmowania decyzji inwestycyjnych w tym tygodniu nie ułatwiły natomiast publikacje z gospodarki. Informacji istotnych z punktu widzenia inwestorów giełdowych było bardzo mało. Ważne dane publikowane były w czwartek i piątek, a do ich wyliczenia spokojnie wystarczą palce jednej dłoni.

Z USA pozytywnie zaskoczyła informacja z rynku pracy. 292 tysiące nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych to najlepsze tygodniowe dane od 2006 roku. Informacje nie są jednak zbyt wiarygodne, bo jak przyznał amerykański Departament Pracy, mogą być obarczone błędem z powodu problemów informatycznych w dwóch stanach.

Równie atrakcyjnie nie wypadły już dane o tamtejszej sprzedaży detalicznej. W sierpniu sprzedaż wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,2 procent, po wyłączeniu samochodów wzrost sięgnął zaledwie 0,1 procent. Prognozy analityków zakładały natomiast dynamikę wzrostu sięgającą odpowiednio 0,4 i 0,3 procent. Lekko w górę zrewidowane zostały natomiast dane za lipiec.

Słabsze od prognoz były również nastroje amerykańskich konsumentów. Obrazujący je wskaźnik Uniwersytetu Michigan spadł we wrześniu z 82,1 do 76,8 punktu. Eksperci szacowali, że indeks utrzyma się na poziomie zbliżonym do danych za sierpień. To także najsłabszy rezultat od kwietnia tego roku.

Ze Starego Kontynentu warto odnotować natomiast dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Te również rozczarowały. Lipcowa produkcja w Eurolandzie miesiąc do miesiąca skurczyła się o 1,5 procent. Rynkowi eksperci spodziewali się spadku, jednak ich prognozy zakładały, że będzie on zaledwie 0,1-procentowy. Dodatkowo, w dół zrewidowano także dane za poprzedni miesiąc.

Swoje _ pięć minut _ miała także rodzima gospodarka. Dzisiaj GUS opublikował najnowsze dane o inflacji w Polsce, z których wynika, że w sierpniu ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 1,1 procent, a miesiąc do miesiąca spadły o 0,3 procent. Dane z Polski zazwyczaj nie są jednak kluczowe nawet dla rodzimych graczy. Tym bardziej, jeśli wyniki są zgodne z wcześniejszymi prognozami analityków.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)