Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Barembruch
|

Złoty coraz słabszy

0
Podziel się:

Wydarzeniem dzisiejszego dnia nie będą jednak spadki na giełdzie, ale wyjątkowe osłabienie złotego.

Złoty coraz słabszy

Dominującą stroną na wczorajszej sesji był popyt. Od początkowych niewielkich plusów udało się indeksom wznieść na ponad pięć procent, ale zakończenie nie było już tak pozytywne.

Ogólne osłabienie na zachodnich parkietach i na rynkach naszego regionu (szczególnie Węgier) wywarło silny wpływ na warszawską giełdę. Szybko zaczęliśmy obniżać lot i końcówka przyniosła już tylko wzrost o ponad dwa procent.

Cały wczorajszy wysiłek byków już dziś może się obrócić przeciwko nim. Obrót na niemal dwa miliardy złotych wskazuje, że do gry zaczynają wchodzić większe instytucje. Z tej informacja, wynika że środowa sesja może być znaczącym punktem obrony jeżeli indeksy dziś wzrosną, ale jeżeli spadną to powstanie kolejna bariera przed popytem, który kiedyś przecież będzie musiał się pojawić.

Obserwując wczorajsze zachowanie giełd amerykańskich i tamtejszą 3-4 procentową przecenę można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że scenariusz spadków jest dziś bardziej prawdopodobny.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia nie będą jednak spadki na giełdzie, ale wyjątkowe osłabienie złotego. Dziś rano dolar kosztował już 2,90 złotego, zatem od rekordowego lipcowego poziomu 2,02 nasza waluta osłabiła się już o ponad 40 procent. Równie słabo złotówka wypada na tle franka - dziś musimy za szwajcarską walutę zapłacić 2,50.

Dla wszystkich kredytobiorców utrzymanie takiej dynamiki osłabiania się złotego będzie bardzo nieprzyjemne, bo każdy wzrost to większa rata kredytu.
Tak duże zmiany wynikają z coraz mniejszego zainteresowania naszym regionem przez zagranicznych inwestorów.

Sprzedając akcje i obligacje są oni zmuszeni do wymiany złotego na swoją walutę, a przez to kursy szybują w górę. Sytuacja zaczyna przypominać dokładnie taką jaka była w lipcu z tą różnicą, że wtedy każdy kupował złotego, a teraz go sprzedaje.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)