Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Znakomite dane z gospodarki i rewelacyjne nastroje inwestorów

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, co wydarzyło się podczas dzisiejszej sesji na GPW.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godz. 17:15

Zdecydowana większość opublikowanych dziś wiadomości - zarówno z europejskiej, jak i amerykańskiej - z gospodarki pozytywnie zaskoczyła. To sprawiło, że początek sierpnia na giełdowych parkietach wypadł wyraźnie na korzyść posiadaczy akcji.

WIG20 dzisiejszą sesję zakończył ponad 1-procentowym wzrostem. Lekko w tyle - choć również sporo powyżej wczorajszych zamknięć - sesję zamykały indeksy grupujące notowane w Warszawie _ średniaki _ i _ maluchy _.

Zobacz, jak dziś radziły sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W znakomitych nastrojach byli dziś także inwestorzy handlujący na najważniejszych parkietach Europy i Stanów Zjednoczonych. Kiedy kończyła się sesja w Warszawie, najsłabszy w tym gronie brytyjski FTSE zyskiwał 0,7 procent, a zwyżka najlepszego - niemieckiego DAX-a - przekraczała 1,5 procent. Amerykańskie indeksy były mniej więcej _ po środku stawki _.

Początek notowań na Wall Street wypadł całkiem przyzwoicie, ale już po kilku kolejnych kwadransach najważniejsze wskaźniki giełd za Oceanem podwoiły skalę wzrostu. Spora w tym zasługa - obrazującego aktywność przemysłu w USA - indeksu ISM, który w lipcu skoczył w górę do 55,4 z 50,9 punktu miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali wzrostu, ale zdecydowanie mniejszej skali. Według średniej ich prognoz odczyt miał być zbliżony do 52 punktów.

To nie jedyne zaskakująco dobre - zaprezentowane dziś - wiadomości z gospodarki. Sporo niższa od oczekiwań była liczba nowych bezrobotnych w USA. Lepsze od prognoz były także wskaźniki obrazujące koniunkturę w sektorze wytwórczym między innymi w strefie euro, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Z istotnych wydarzeń warto także odnotować pozostawienie przez Europejski Bank Centralny stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie. Główna stopa w strefie euro w dalszym ciągu wynosi 0,5 procent.

Kolejne zaskakująco dobre dane. Jak reagują giełdy?

Paweł Zawadzki, godz. 15:32

Pozytywne sygnały z europejskiej gospodarki to nie wszystko. Inwestorzy dostali również bardzo dobre wiadomości ze Stanów Zjednoczonych. Na giełdach wciąż przeważają kupujący.

Indeks największych spółek notowanych na GPW na półtorej godziny przed zamknięciem pierwszej sierpniowej sesji wciąż zyskuje ponad 1 procent. W górę pną się również wskaźniki spółek średnich i małych, a także najważniejsze giełdowe benchmarki w Europie.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przewagę kupujących obserwujemy również w pierwszych minutach dzisiejszych notowań na Wall Street. Bardzo dobre nastroje panujące na światowych giełdach nie dziwią jeśli spojrzymy na dzisiejsze dane z gospodarki.

Rano pozytywnie zaskakiwały indeksy obrazujące koniunkturę w europejskim przemyśle. Przed momentem okazało się, że wyższy od prognoz analityków okazał się również indeks PMI dla amerykańskiego sektora wytwórczego.

Lepsze od rynkowych szacunków wiadomości napłynęły także z rynku pracy w USA. Przed godziną okazało się bowiem, że liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 326 tysięcy. To oznacza, że była około 20 tysięcy niższa zarówno w stosunku do poprzedniego tygodnia, jak i prognoz analityków.

Europejska gospodarka wreszcie odbiła się od dna

Łukasz Pałka, godz. 12.45

Pierwsza w sierpniu sesja przynosi wyraźny wzrost indeksu WIG20. Nieźle radzą sobie inne giełdowe wskaźniki, a inwestorzy chętnie kupują też akcje na pozostałych europejskich parkietach.

Dużą zasługę w takim rozwoju sytuacji podczas czwartkowej sesji miała publikacja najnowszych odczytów wskaźnika PMI dla przemysłu. W przypadku Polski po raz pierwszy od 15 miesięcy przekroczył on poziom 50 punktów, co sugeruje odbicie w gospodarce. Bardzo dobre dane na temat PMI napłynęły też z innych europejskich gospodarek. Na przykład w przypadku Wielkiej Brytanii PMI sięgnął 54,6 punktu, co jest wynikiem znacznie lepszym od prognozy.

Inwestorzy obecni na europejskich parkietach chętnie kupują więc akcje, co skutkuje wzrostem głównych indeksów.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród istotnych informacji podczas dzisiejszego handlu inwestorzy powinni jeszcze zwrócić uwagę na zbliżające się decyzje w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Anglii.

Polski przemysł zaskakuje. Tak dobrze nie było od...

Łukasz Pałka, godz. 9.25

Ożywienie w polskiej gospodarce? Po raz pierwszy od 15 miesięcy przemysłowy wskaźnik PMI przekroczył poziom 50 punktów. Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczyna się od mocnych wzrostów.

Według opublikowanych właśnie danych wynik PMI to 51,1 punktu, czyli więcej od poprzedniego odczytu (49,3 punktu), jak i od prognoz (50,1 punktu). A to sygnał ożywienia w polskiej gospodarce.

Notowania na warszawskiej giełdzie rozpoczęły się od wzrostu głównych indeksów. Duże znaczenie dla poprawy nastrojów ma też wczorajsza decyzja Fed w sprawie stóp procentowych. Zostały one utrzymane na rekordowo niskim poziomie, Fed nie zmienił też poziomu programu QE3 z 85 miliardów dolarów miesięcznie. To dobry sygnał dla rynków, podobnie jak najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla Chin. Zgodnie z porannymi informacjami wyniósł on 50,3 punktu wobec 50,1 punktu miesiąc wcześniej.

Obserwuj bieżące notowania WIG20 podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród ważnych danych ze spółek inwestorzy poznali dzisiaj wyniki BRE Banku. Okazały się one lepsze od wcześniejszych prognoz. Kurs BRE idzie w górę o około 1 procent.

Nastroje w przemyśle kluczowe podczas czwartkowej sesji

Przemysław Ławrowski, 31.07, godz. 22.10

Amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku ogłosił, że podtrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie. Tym samym do inwestorów dotarła czwarta pozytywna informacja z gospodarki USA. W czwartek oczy uczestników rynku będą zwrócone głównie w kierunku Europy.

Opublikowany w komunikacie poziom stóp procentowych jest zgodny z oczekiwaniami analityków. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych nadal będą znajdować się w przedziale 0-0,25 procent. Jednakże o tym jakie postanowienia zostały uchwalone na zakończonym w środę posiedzeniu FOMC, dowiemy się za dwa tygodnie. Wówczas zostanie przedstawiony protokół dotyczący tego zebrania.

W środę na rynkach królowały przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych. Dotyczyły one zmiany zatrudnienia w sektorze poza rolniczym, PKB, nastrojów menadżerów firm w rejonie Chicago oraz wysokości stóp procentowych. Wszystkie z nich okazały się pozytywne. Ostatecznie jednak najważniejsze indeksy na Wall Street kończą notowania w mieszanych nastrojach. Nasdaq wzrósł o prawie 0,3 procent, a Dow Jones oraz S&P500 zakończyły notowania blisko wczorajszego zamknięcia.

W Europie sesja na większości parkietów zakończyła się wzrostem. Było to jednak konsekwencją udzielenia się nastrojów panujących w USA, gdyż informacja dotycząca stopy bezrobocia w strefie euro nie zaskoczyła. Wyniosła ona 12,1 procent i w stosunku do poprzedniego miesiąca się nie zmieniła.

Zobacz, jak zakończyła się sesja w USA Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W czwartek brylować będą dane dotyczące nastrojów panujących w przemyśle w różnych częściach świata. Większość z nich podczas czwartkowej sesji będzie pochodzić z Europy. Indeks PMI obliczany jest na podstawie ankiet, w których menadżerowie odpowiedzialni za zaopatrzenie w przedsiębiorstwach są pytani o wielkość zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia oraz cen. Wyrażany jest w punktach, a wartość 50 umownie oddziela rozwój od kurczenia się danej gałęzi gospodarki.

Z uwagi na strefę czasową jako pierwsi indeksem PMI dla przemysłu pochwalą się Chińczycy. Według analityków ma on osiągnąć wartość 47,7, czyli o 0,5 niższą w stosunku do odczytu z czerwca. Jako że prawdopodobnie znajdzie się on poniżej 50 punktów, będzie to oznaczać niezbyt dobrą sytuację w przemyśle państwa środka.

Wraz z rozpoczęciem sesji w Europie, dane dotyczące indeksu PMI opublikuje nasza rodzima gospodarka. Według analityków wskaźnik ten ma się nieznacznie poprawić i wynieść 49,8, czyli bardzo blisko granicy 50 punktów. Kolejnymi krajami, które zaprezentują indeks PMI to kolejno Hiszpania, Czechy, Włochy, Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania. Zbiorczy odczyt indeksu ma się pojawić także dla strefy euro.

Jako ostatnia, o godzinie szesnastej, zostanie opublikowania informacja o amerykańskim indeksie ISM. Jest to odpowiednik publikowanego w Europie PMI. Analitycy prognozują, że osiągnie on wartość 52 punktów (poprzednio: 50,9).

Poza tymi danymi, o wysokości stóp procentowych decydować będzie Europejski Bank Centralny. Konsensus rynkowy przewiduje ich pozostawienie na tym samym poziomie 0,5 procent. Zatem czwartkowa sesja zapowiada się dość ciekawie, w której wpływ na poszczególne giełdy będą miały prezentacje lokalnych indeksów nastrojów w przemyśle.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)