Notowania

gpw
21.02.2014 15:45

Znakomite nastroje na GPW. WIG20 blisko ważnego poziomu

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiega sesja na warszawskim parkiecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Niemal od początku dzisiejszych notowań WIG20 wspina się na coraz to wyższe poziomy. Obecnie zapędy kupujący lekko studzi jednak bliskość poziomu 2.500 punktów, z którym nie mogli sobie oni poradzić już kilka dni temu.

Zarówno indeks grupujący dwadzieścia, jak i trzydzieści największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie zyskują po ponad procent. Mniej więcej połowę mniejszej skali wzrosty obserwujemy natomiast w przypadku wskaźników mWIG40 i sWIG80.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tym samym rodzima giełda w dalszym ciągu jest w gronie europejskich liderów. Dla porównania, giełdy we Frankfurcie, Paryżu, czy Londynie również zyskują, ale skala wzrostu ich najważniejszych indeksów sięga obecnie 0,2-0,4 procent.

Ostatnie kilka godzin upłynęło pod znakiem praktycznie pustego kalendarium publikacji z gospodarki. Sytuacja zmieni się o 16, kiedy na rynki napłyną dane o sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym. Powinno to także ożywić notowania na Wall Street, która wystartowała w minimalnej odległości od wczorajszego zamknięcia.

GPW: WIG20 obecnie najmocniejszy w Europie

Łukasz Pałka, godzina 12:35

Ostatnia w tym tygodniu sesja upływa inwestorom pod znakiem wyraźnych wzrostów. Wszystkie największe spółki są na plusach, a sam indeks WIG20 zachowuje się lepiej od głównych wskaźników na parkietach Europy Zachodniej.

Jeżeli chodzi o publikowane dziś dane makroekonomiczne, to warto wymienić tylko informacje o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Ta wzrosła w styczniu o 4,3 procent r/r, co okazało się wynikiem gorszym od wcześniejszych prognoz analityków.

Na warszawskiej giełdzie inwestorzy od rana mają okazję odreagować ostatnie spadki. WIG20 zachowuje się bardzo dobrze na tle innych indeksów w Europie.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejsze dzisiaj wyniki to publikacja spółki GPW. Zysk okazał się lepszy od prognoz. W ciągu dnia inwestorzy mogą spodziewać się komentarzy do wyników ze strony członków zarządu spółki. Kurs GPW zyskuje obecnie około 0,5 procent.

Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 przed godziną 13 wszystkie są na plusach. Najmocniejszy, ponad 2-procentowy wzrost notuje spółka Eurocash.

GPW: Czas na odreagowanie spadków. Ważne wyniki

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Inwestorzy rozpoczęli piątkową sesję od mocnego odreagowania wczorajszych spadków. Po rozpoczęciu handlu wszystkie główne wskaźniki są na plusach.

Inwestorzy rozpoczynają ostatni dzień tygodnia w dobrych nastrojach po pozytywnym zakończeniu handlu zarówno na Wall Street, jak również na rynkach azjatyckich.

Obserwuj bieżące notowania WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed rozpoczęciem handlu inwestorzy poznali wyniki spółki GPW za ostatni rok. Wynik za czwarty kwartał (zysk netto na poziomie 28,5 mln zł) okazał się lepszy od prognoz, a także od wyniku osiągniętego w tym samym okresie ubiegłego roku. Kurs GPW zyskuje aktualnie niecały 1 procent.

Wśród spółek z WIG20 od rana spadki odreagowuje na razie ukraińska spółka Kernel, której notowania idą w górę o 2 procent.

GPW: Oczy inwestorów zwrócone na Ukrainę

Łukasz Pałka, 20.02, godz. 22.30

Ostatni dzień tygodnia na warszawskim parkiecie nie powinien przynieść wielu niespodzianek. Inwestorzy stają przed szansą odreagowania czwartkowych spadków. W centrum uwagi będą spółki ukraińskie oraz GPW.

Pretekstem, który powinien pozwolić graczom na odreagowanie spadków, powinno być zamknięcie czwartkowej sesji na Wall Street. Chociaż nie wszystkie publikowane podczas handlu w Nowym Jorku dane były pozytywne, to jednak kupujący zyskali przewagę i główne indeksy poszły w górę. Rynek za Oceanem żył też oczywiście nową transakcją Facebooka, który kupił komunikator WhatsApp za 19 miliardów dolarów.

W piątek oczy inwestorów będą jednak zwrócone przede wszystkim na Ukrainę, gdzie kryzys pogłębia się z godziny na godzinę i kraj stanął na granicy wojny domowej. Według ostatnich doniesień ludzie zaczęli masowo wycofywać pieniądze z banków. Jak podaje rosyjska RIA Nowosti, w niektórych bankach wprowadzono limity wypłacanych środków.

W tej sytuacji inwestorzy będą obserwować ukraińskie spółki notowane na warszawskim parkiecie. Firmy z tego kraju to największa grupa wśród zagranicznych spółek obecnych na GPW. Wyraźnie widać też, że kryzys na Ukrainie nie sprzyja ich notowaniom. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca ich indeks stracił prawie 20 procent.

Indeks grupujący ukraińskie spółki na GPW

Wydaje się, że żadne inne informacje nie będą miały w piątek większego znaczenia od doniesień z Ukrainy. Jeżeli chodzi o polską gospodarkę, to poznamy sporo nowych danych GUS na temat koniunktury konsumenckiej, a także w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Wcześniej na rynek napłyną najnowsze informacje o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Rano inwestorzy na giełdach azjatyckich będą mogli z kolei odnieść się do doniesień związanych z publikacją protokołu po ostatnim posiedzeniu banku centralnego Japonii.

W kontekście samych spółek notowanych na polskiej giełdzie, w piątek inwestorzy powinni zwrócić uwagę na prezentację wyników spółki GPW. Operator warszawskiego parkietu opublikuje raport za 2013 rok. W ciągu ostatnich kilku dni notowania GPW nie miały dobrej passy. Kurs w ciągu tygodnia spadł o ponad 2 procent.

Ostatnio władze warszawskiej giełdy informowały o sfinalizowaniu zakupu akcji Aquis Exchange za 5 milionów funtów. W docelowym akcjonariacie spółki będzie to stanowić 36,23 procent całkowitej liczby akcji i będzie uprawniać do 30 procent głosów w Aquis Exchange oraz do 30 procent dywidendy.

- _ Inwestycja GPW ma na celu zwiększenie dywersyfikacji źródeł przychodów GPW, wzmocnienie marki i pozycji Giełdy na międzynarodowych rynkach finansowych, w tym dalsze umacnianie roli warszawskiej giełdy jako wiodącego ośrodka finansowego w regionie CEE _ - można było przeczytać w komunikacie spółki.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz