Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gpw
11.07.2014 17:22

Znakomite zakończenie słabego tygodnia na GPW

W komentarzu Money.pl przeczytaj, kiedy zakończy się program QE3.

Podziel się
Dodaj komentarz
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Ważna deklaracja w sprawie zakończenia programu QE3, ciekawe debiuty na warszawskiej giełdzie i ogromne zamieszanie związane z upadłością dużego dewelopera - choć miniony tydzień nie przyniósł wielu informacji makroekonomicznych, to dla inwestorów i tak był bardzo istotny.

Bariera 2.400 punktów w przypadku indeksu WIG20 wciąż pozostaje bardzo trudna do pokonania. Po trzech z rzędu spadkowych sesjach na GPW dopiero w piątek wśród inwestorów zapanował większy optymizm i dzięki temu WIG20 odrobił część tygodniowych strat.

Z pewnością jednak nie można mówić o przełomie, bo na rynku wciąż panuje kiepska atmosfera, m.in. z powodu sytuacji, w której po ostatniej reformie znalazły się fundusze emerytalne. Dodatkowo wzrostom nie sprzyja sytuacja na giełdach europejskich.

WIG20 i indeksy w Europie w minionym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jako jedno z najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia na giełdach trzeba uznać deklarację banku centralnego USA na temat zakończenia programu skupu obligacji QE3. Jak wynika z opublikowanego protokołu po ostatnim posiedzeniu, Fed zdecyduje się na całkowite wygaszenie QE3 w październiku. To decyzja, która była już wcześniej spodziewana przez inwestorów i analityków.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pomimo zakończenia programu skupu obligacji, Fed na razie nie będzie spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych. Kolejne posiedzenie Fed będzie miało miejsce pod koniec lipca. Natomiast już w przyszłym tygodniu przed komisjami Izby Reprezentantów i Senatu ma wystąpić szefowa Fed, Janet Yellen.

Sporo emocji w minionym tygodniu wywołały również informacje ze spółki deweloperskiej Gant, które w dużej mierze napływały na rynek. Wrocławski sąd ostatecznie ogłosił bowiem upadłość likwidacyjną dewelopera, ale jednocześnie umorzył postępowanie. Gant nie ma bowiem nawet środków na przeprowadzenie procesu likwidacji. Jak podał sąd, Gant jest winny wierzycielom ponad 330 milionów złotych - ci mogą teraz dochodzić swoich praw indywidualnie, podobnie zresztą jak klienci spółki, którzy wpłacili pieniądze na mieszkania, a ich nie otrzymali.

Ostatnie, piątkowe informacje z Ganta są takie, że syndyk masy upadłościowej złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, działania na szkodę spółki i ich wierzycieli.

Na warszawskiej giełdzie nie zabrakło w ostatnich dniach również ciekawych debiutów. Miały one miejsce pomimo niesprzyjającej sytuacji rynkowej. Na giełdzie pojawiła się m.in. spółka Torpol, zajmująca się głównie budową i modernizacją infrastruktury kolejowej. W piątek z kolei na giełdzie zadebiutowała spółka Altus TFI. Kurs praw do akcji spadł na debiucie o 1,4 procent. Z rynku New Connect na główny parkiet GPW przeniosła się z tymczasem spółka Tele-Polska Holding.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz