Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Znów spore emocje na GPW. WIG20 mocno w dół

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiegła poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.05

Kłopoty rynków wschodzących nie pozwalają o sobie zapomnieć. Odbija się to negatywnie również na notowaniach polskiej waluty oraz na giełdzie.

Poniedziałek ponownie upłynął pod znakiem dość dużych emocji na rynkach akcji. Na warszawskim parkiecie wskaźnik WIG20 tylko przez chwilę miał szansę utrzymać się powyżej poziomu z piątku, ale w końcu kupujący dali za wygraną. Po raz kolejny kończymy więc dzień wyraźną przeceną indeksu największych spółek, który zbliżył się już w okolice 2.320 punktów.

Główne wskaźniki na GPW podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kłopoty rynków wschodzących, o których zrobiło się głośno w ubiegłym tygodniu po doniesieniach z Argentyny, stały się pretekstem do wyprzedaży akcji również na europejskich parkietach. Negatywny, choć na razie ograniczony wpływ na nastroje, ma również pogarszająca się sytuacja polityczna na Ukrainie.

Wśród najnowszych informacji, które napłynęły na rynek, warto zwrócić uwagę na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Według opublikowanych dziś danych sprzedaż nowych domów w USA spadła w grudniu o 7 procent m/m do poziomu 414 tysięcy. To wynik gorszy od prognoz analityków. Niemniej jednak główne wskaźniki na Wall Street utrzymują się w poniedziałek w okolicach kursu odniesienia, ale trudno spodziewać się wyraźnych wzrostów.

Kupujący na GPW wciąż w odwrocie. Wall Street w górę

Łukasz Pałka, godz. 15.50

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od wzrostu głównych indeksów. Nie pomaga to jednak kupującym w Warszawie, którzy znów są w odwrocie.

Tylko przez chwilę indeks WIG20 znajdował się dzisiaj powyżej poziomu piątkowego zamknięcia i jednocześnie na poziomie 2.350 punktów. Spadki dominują dziś również na pozostałych parkietach w Europie.

Główne indeksy na GPW podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na nowojorskiej giełdzie, gdzie poniedziałkowe notowania rozpoczęły się od odreagowania ostatnich spadków. Inwestorzy zwracają tam uwagę przede wszystkim na spółkę przemysłową Caterpillar. Jej kurs zyskuje około 6 procent po lepszych prognozach zysków, jak i ogłoszeniu skupu akcji własnych.

Poprawa nastrojów na GPW. Mocne odbicie na WIG20

Damian Słomski, godz. 13.20

Kurs WIG20 odbija od dziennych minimów. Pozytywne dane napłynęły z Niemiec. Według nich poprawiają się nastroje wśród tamtejszych przedsiębiorców. Mimo tego giełdy Europy cały czas notują spadki.

Pierwsze dwie godziny handlu na GPW mogły mrozić krew w żyłach. Silne spadki z zeszłego tygodnia były kontynuowane. WIG20 zszedł do 2313 punktów i na tym poziomie część kupujących uaktywniła się. Na półmetku indeks wyznaczał nowe maksima w okolicy 2340 punktów.

Na ponad procentowy plus wyszły GTC, Pekao i Orange. Byłej Telekomunikacji Polskiej sprzyja najnowsza rekomendacja Citigroup. Analitycy zalecają kupno papierów spółki. Cały czas jednak większość spółek notuje spadki. Liderem w tej grupie jest BZ WBK, JSW i Handlowy.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Źle wygląda też sytuacja na największych giełdach w Europie. Szczególnie dużą przecenę notuje brytyjski FTSE100, który traci już około 1,5 procent. Bardziej zachowawczy są inwestorzy z Niemiec i Francji. Tym pierwszym nie można się dziwić. Opublikowany dzisiaj indeks IFO, pokazujący nastroje wśród przedsiębiorców, okazał się lepszy od prognoz. Wynik wyniósł 110,6 punktów wobec oczekiwanych 110 i 109,5 poprzednio.

Ostatnia nadzieja na zmianę sytuacji w Amerykanach. Przed nami publikacje wstępnego odczytu indeksu PMI dla usług i podsumowanie sprzedaży nowych domów. Jak na razie kontrakty terminowe na główne indeksy z Wall Street są na plusach.

#

GPW: Kontynuacja silnej wyprzedaży akcji

Damian Słomski, godz. 09:40

Tydzień na wszystkich najważniejszych giełdach rozpoczął się od silnych spadków. Również WIG20 wystartował z blisko procentową stratą. Nad rynkami wiszą czarne chmury związane z cięciem w programie QE3. Jednak nie tylko to psuje nastroje.

Po blisko 2,5-procentowej przecenie w piątek, wydawało się że sytuacja, o ile nie odwróci się lekko, to przynajmniej dojdzie do stabilizacji. Nic takiego na razie nie ma miejsca. Indeks grupujący największe spółki otworzył się z około 20-punktową luką spadkową. Najmocniej w dół ciągną papiery Eurocashu, BZ WBK i JSW. Producent węgla notuje kolejne rokordowo niskie poziomy. Za papiery węglowej spółki płacono już nawet 45,49 zł. Wśród blue chipów wyraźnie nad kreską jest tylko Tauron.

Na czerwono świecą też czołowe indeksy giełd Europy. Inwestorzy najprawdopodobniej przygotowują się do środowego cięcia w programie QE3. Do tego dochodzą niepokojące informacje z gospodarek rozwijających się. W ostatnich dniach głośno było m.in. o kryzysowej sytuacji Argentyny.

Sesja dobiegła już końca na największych parkietach azjatyckich. Indeks w Szanghaju stracił 1 procent,Hang Seng pond 2, a Nikkei225 2,5 proc.

#

Fed gotowy do cięcia QE3. Jak zareagują inwestorzy?

Łukasz Pałka, 26. stycznia godz. 18:50

Kolejne ograniczenie skali QE3 przez bank centralny USA będzie najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia stycznia na rynkach. Po ośmiu latach ze stanowiskiem szefa Fed żegna się Ben Bernanke.

Obserwatorzy rynku są przekonani, że już w najbliższą środę po styczniowym posiedzeniu Fed, inwestorzy dowiedzą się o zmniejszeniu programu skupu obligacji do poziomu 65 miliardów dolarów miesięcznie. Wcześniej podobne decyzje zapadły na grudniowym spotkaniu, gdzie skala QE3 została ograniczona z 85 do 75 miliardów dolarów miesięcznie. Chociaż wydarzenie jednoznacznie wskazuje na to, że w tym roku Fed będzie dążył do całkowitego wygaszenia programu, to jednak stopniowe cięcia nie powinny wywołać dużych emocji na rynkach. Takich kroków inwestorzy spodziewali się już bowiem od dłuższego czasu.

Cięcie QE3 to nie jedyne wydarzenie na rynku amerykańskim, które w najbliższych dniach przyciągnie również uwagę inwestorów obecnych na GPW. W czwartek poznamy bowiem najnowszy, wstępny odczyt PKB w USA za czwarty kwartał (prognoza to 3,2 procent r/r). Z kolei w piątek wieczorem Ben Bernanke ustąpi miejsca Janet Yellen na stanowisku szefa Fed. Możemy więc spodziewać się szeregu podsumowań i analiz ośmioletniej kadencji Bena Bernanke.

Na warszawskiej giełdzie po gwałtownym spadku z ostatniego piątku WIG20 znów znalazł się poniżej poziomu 2.400 punktów. Można spodziewać się, że w poniedziałek przy braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych inwestorzy będą mieli okazję odreagować ostatnie spadki. Później, do środy będą raczej wstrzymywać się z decyzjami.

Więcej emocji pojawi się na rynku w czwartek. Obok reakcji na doniesienia po posiedzeniu Fed, a także informacje o amerykańskim PKB, inwestorzy poznają również dane GUS na temat wzrostu PKB w Polsce za ubiegły rok.

Ekonomiści szacują, że polska gospodarka wzrosła w ubiegłym roku o 1,5 procent r/r. Jak pokazują prognozy, rok 2014 ma być zdecydowanie lepszy, przy wzroście PKB nawet o ponad 3 procent. Problemem wciąż pozostaje jednak kiepska sytuacja na rynku pracy. Według ostatnich danych GUS stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w grudniu 13,4 procent. Jednocześnie wzrost zatrudnienia o zaledwie 0,3 procent r/r był niższy od wcześniejszych oczekiwań.

Inwestorzy powinni pamiętać o tym, że na warszawskiej giełdzie rozpoczął się sezon publikacji wyników spółek po czwartym kwartale ubiegłego roku. Jako pierwszy wyniki pokazał koncern PKN Orlen. W najbliższy czwartek z kolei raport opublikuje bank BZ WBK.

Jeżeli chodzi o wyniki spółek, to w ostatnim tygodniu stycznia bardzo dużo będzie działo się na Wall Street. Wśród firm, których wyniki będą szerzej komentowane, można wymienić koncern przemysłowy Caterpillar (poniedziałek), Apple (poniedziałek), Facebook (środa), Google (czwartek), Chevron (piątek).

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)