Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Zobacz, jak zakończyła się sesja na GPW

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl czytaj co ma wpływ na przebieg sesji na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.35

Za nami bardzo spokojna sesja, podczas której inwestorzy nie emocjonowali się informacjami napływającymi na rynek. WIG20 utrzymał się powyżej poziomu 2,3 tysiąca punktów.

Wśród informacji, które pojawiły się na rynku w ostatniej części sesji, warto wspomnieć o tym, że Europejski Bank Centralny w ostatnim tygodniu nie kupował obligacji państw strefy euro. Taka informacja jest zgodna z wcześniejszymi prognozami.

Pod koniec handlu na warszawskim parkiecie inwestorzy nieco osłabli i w rezultacie WIG20 nie utrzymały poziomu z piątkowego zamknięcia. Z kolei sesja w USA przebiega na razie pod znakiem przewagi inwestorów sprzedających akcje.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na rynek nie napłynęło dzisiaj wiele informacji makroekonomicznych. Dużych emocji nie wzbudziły też słabe wyniki kwartalne koncernu KGHM, który stracił ponad 1 procent. Wśród blue chipów inwestorzy chętnie kupowali za to dzisiaj akcje TVN (2 proc.).

GPW: Kolejny kwartał greckiej recesji. Rynki na to...

Łukasz Pałka, godz. 15.09

Handel na warszawskiej giełdzie przebiega na razie bardzo spokojnie. Inwestorzy nie zareagowali ani na dane Narodowego Banku Polskiego ani na nowe doniesienia z Grecji.

Jak podał NBP, w czerwcu deficyt na rachunku obrotów bieżących Polski wyniósł 1,24 miliarda euro w porównaniu do 749 milionów miesiąc wcześniej. To jedyna informacja makroekonomiczna z Polski, która trafiła dzisiaj na rynek. Nie poruszyła ona inwestorów, podobnie zresztą jak kolejne doniesienia na temat greckiej recesji. Według najnowszych danych w drugim kwartale PKB tego kraju skurczyło się o 6,2 proc. r/r.

WIG20 przez większość handlu notuje niewielkie zmiany, utrzymując się powyżej poziomu 2,3 tysiąca punktów. Niewielkie zmiany notują też główne indeksy na pozostałych parkietach Europy.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Największe obroty podczas dzisiejszej sesji notuje koncern KGHM, który podał swoje wyniki. Te nie zachwyciły inwestorów i spółka traci w tej chwili około 1 procenta.

KGHM nie straszy inwestorów. Kupują akcje tych spółek

Arkadiusz Droździel, godz. 12.50

Poprawa nastrojów na europejskich parkietach po porannych spadkach dotarła również do Warszawy. Główne indeksy po początkowych niewielkich spadkach wyszły na około półprocentowe plusy.

To przede wszystkim zasługa największych banków notowanych na warszawskim parkiecie. Akcje Pekao SA i PKO BP zyskują około 2 procent. Na ponad procentowym plusie znajdują się papiery Banku Handlowego.

Zobacz, jak wygląda sytuacja GPW na tle Europy

Lepiej niż w pierwszej fazie sesji wygląda też sytuacja głównego bohatera sesji KGHM. Akcje koncernu z Lubina tracą mniej niż procent po tym, pomimo że przed sesją okazało się, że grupa KGHM, jako całość, zarobiła na czysto w drugim kwartale o ponad 40 procent mniej niż przed rokiem. Pozytywną informacją było jednak, że sam KGHM zaskoczył in plus wynikami.

KGHM zaskoczył wynikami. Zysk zmienił się o ponad 40 procent

Arkadiusz Droździel, godz. 9:50

Gigant miedziowy w drugim kwartale zarobił na czysto, 1,34 mld złotych. To o ponad 41 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,28 mld złotych. Wynik finansowy za okres od kwietnia do czerwca negatywnie zaskoczył analityków, którzy prognozowali, że wyniesie 1,6 mld złotych.

Inwestorzy nadspodziewanie spokojnie zareagowali na publikację wyników KGHM. Kurs akcji spółki traci nieznacznie powyżej procenta. Przekłada się to główne indeksy warszawskiego parkietu, które tracą minimalnie na wartości.

Zobacz, jak wygląda sytuacja na GPW

Nieco większa skala spadków jest udziałem większości giełd w Europie. Również notowania kontraktów na indeksy amerykańskich parkietów zapowiada otwarcie na nieznacznych minusach.

Obok KGHM, wśród warszawskich blue chipów, ponad procent tracą także papiery PKN Orlen. Na drugim biegunie są akcje Asseco Poland i Banku Handlowego.

KGHM może tąpnąć nawet o 15 procent. Sprawdź

Artur Nawrocki

W tym tygodniu inwestorzy nie mogą narzekać na nudę. Czekać będzie wiele danych makroekonomicznych oraz raportów spółek z polskiej giełdy. Już dzisiaj dowiemy się, jak duży zysk wypracował miedziowy KGHM. Czy zaskoczy sceptycznie nastawionych analityków?

Poprzedni tydzień przyniósł zdecydowaną zwyżkę indeksu WIG20, który zyskał około 4 procent. Dopiero ostatnia sesja w tygodniu przyniosła realizację zysku, i tym samym niewielką zniżkę. Warto zwrócić uwagę, że mniejsze spółki nie zanotowały tak spektakularnych wzrostów, co może świadczyć że polskie akcje kupowali głównie zagraniczni inwestorzy. Z kolei na Wall Street mieliśmy aż sześć wzrostowych sesji z rzędu.

Co spowodowało wzrosty na rynkach? W obliczu słabych danych ze światowej gospodarki, zwiększyły się nadzieje na zdecydowane kroki władz monetarnych i pompowanie pieniędzy na rynki finansowe. Oczy zwrócone są na Rezerwę Federalną, Europejski Bank Centralny oraz Ludowy Bank Chin.

Tak wyglądał poprzedni tydzień na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wydarzeniem dnia na warszawskim parkiecie będą wyniki miedziowego giganta. Analitycy ankietowani przez agencję ISB wskazują, że zysk koncernu może kształtować się w zakresie 1,377-1,705 miliarda złotych. Uśredniając prognozy zysk netto może wynieść 1,518 miliarda złotych. To mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy KGHM wypracował 2,316 miliarda złotych zysku netto.

Oczekuje się, że przychody spółki mają wynieść 5,077 miliarda złotych, natomiast zysk operacyjny 1,961 miliarda złotych. W drugim kwartale 2011 roku było to odpowiednio 5,227 miliarda oraz 2,860 miliarda złotych. Wyniki KGHM będą mieć decydujący wpływ na przebieg sesji na GPW. Jest również prawdopodobne, że wygeneruje co najmniej połowę obrotów na warszawskim parkiecie.

Nastroje wokół spółki nie są najlepsze. Kasa spółki świeci pustkami, gdyż w ostatnim czasie doszło do znacznego uszczuplenia środków pieniężnych KGHM. Miliardy złotych pochłonęło przejęcie kanadyjskiej Qaudry, podatek od kopalin oraz rekordowa dywidenda. Dostrzegają to analitycy, którzy niechętnie zalecają kupno miedziowego giganta.

Najnowsze rekomendacje dla KGHM
Instytucja Zalecenie Cena docelowa
Credit Suisse Neutralnie 126
UBS Sprzedaj 102
PKO BP Trzymaj 129
Ipopema Sprzedaj 90,6
Średnia 111,9

źródło: Money.pl

Obecnie cena KGHM wynosi 129,50 zł. To oznacza, że zdaniem analityków cena powinna spaść jeszcze o około 15 procent. Najbardziej pesymistyczni są tutaj eksperci Ipopemy, którzy wycenili spółkę na niewiele ponad 90 złotych. Blisko obecnej ceny znalazła się rekomendacja PKO BP, gdzie cena docelowa jest tylko 50 groszy niższa od obecnego kursu akcji KGHM.

Bogate kalendarium gospodarcze

W tym tygodniu czeka nas wiele wydarzeń w skali makroekonomicznej. Poniedziałek rozpoczniemy publikacją danych o japońskim PKB za drugi kwartał. Analitycy szacują, że gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększyła się o 2,5 procent rok do roku. W Polsce wynikami podzieli się wspomniany wcześniej KGHM oraz dowiemy się o polskim bilansie handlowym.

We wtorek spłyną dane o PKB m. in. Niemiec, Francji oraz strefy euro. W przypadku największego sąsiada eksperci oczekują wzrostu 1,1 procent w stosunku do poprzedniego roku. Tego dnia ważny publikacjami będzie inflacja w Polsce oraz sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych. We wtorek rynek zostanie zalany sprawozdaniami finansowym spółek notowanych na GPW i NewConnect. To ostatni dzień, w którym można przedstawić dane ze drugi kwartał. Najważniejszą spółką chwalącą się wynikami będzie Bank Handlowy.

W środę polska giełda będzie nieczynna ze względu na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tymczasem z Wielkiej Brytanii spłyną dane z rynku pracy, natomiast w Stanach Zjednoczonych poznamy inflację konsumencką oraz produkcję przemysłową.

W czwartek poznamy dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii oraz inflacji konsumenckiej w strefie euro. Za Oceanem zostaną opublikowany raport z amerykańskiego rynku nieruchomości, cotygodniowa liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz indeks Fed z Filadelfii obrazujący koniunkturę w przemyśle. Wyniki z pierwsze półrocze zaprezentuje deweloper GTC.

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie nam dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce. Oprócz tego dowiemy się o stanie handlu zagranicznego strefy euro oraz nastrojach w gospodarce USA na podstawie wskaźników Conference Board i Uniwersytetu Michigan. Na polskiej JSW opublikuje skonsolidowany raport za pierwsze półrocze bieżącego roku.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)