Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Wall Street bardzo dobre nastroje. Ale...

0
Podziel się:

Nerwowość, którą widzieliśmy w ostatnich dniach, osłabła.

Na Wall Street bardzo dobre nastroje. Ale...
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Giełdy na Wall Street rosły po tym, jak rosyjska propozycja w sprawie stworzenia międzynarodowego nadzoru nad syryjską bronią chemiczną zmniejszyła obawy o interwencję militarną w tym kraju. Nastroje na rynku poprawiły dodatkowo dobre dane z Chin.

Na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial wzrósł o 0,85 proc., do 15.191,06 pkt. Dla tego indeksu była to szósta z rzędu rosnąca sesja. Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,62 proc., do poziomu 3.729,02 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,73 proc. do 1.683,99 pkt.

_ - Nerwowość, którą widzieliśmy w ostatnich dniach, osłabła. Otrzymaliśmy nieco lepsze dane z Chin, co dodało inwestorom nieco otuchy co do kondycji globalnej gospodarki, a w geopolityce pojawiają się sygnały, że napięcie wokół Syrii maleje, co także będzie pozytywne dla rynku _ - uważa Tom DeMarco, strateg z Fidelity Capital Markets.

Minister spraw zagranicznych Rosji - głównego sojusznika Syrii - Siergiej Ławrow zaproponował umieszczenie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolą międzynarodową w celu jej późniejszego zniszczenia. Syria natychmiast _ pozytywnie przyjęła _ tę propozycję.

Prezydent Barack Obama ocenił, że najnowsza propozycja Rosji w sprawie nadzoru nad syryjską bronią chemiczną jest potencjalnie przełomowa, ale musi być traktowana sceptycznie. Podkreślił, że pojawiła się jako efekt groźby, że USA użyją siły.

Rosyjska propozycja, jak oceniają komentatorzy, zmienia dotychczasową dynamikę wydarzeń wokół planowanej przez USA ograniczonej interwencji w Syrii, szczególnie, że wypowiedzi amerykańskich kongresmenów sugerują, iż Obama, który zwrócił się o _ zielone światło _ sprawie interwencji do Kongresu, mógłby nie dostać zgody na interwencję.

Dobre nastroje na rynku to również efekt dobrych danych z Chin, opublikowanych we wtorek, potwierdzających poprawę kondycji drugiej co do wielkości gospodarki na świecie. Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w sierpniu 2013 r. o 10,4 proc. rdr, po wzroście miesiąc wcześniej o 9,7 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu sierpniowej produkcji rdr o 9,9 proc.

Sprzedaż detaliczna w Chinach w sierpniu wzrosła rdr o 13,4 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 13,3 proc. W lipcu wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 13,2 proc.

_ - W ostatnim czasie dostaliśmy serię dobrych danych z Chin, potwierdzają one, że chińska gospodarka przyśpiesza. Poprawa powinna być kontynuowana w drugiej połowie tego roku _ - ocenił główny ekonomista ds. Chin w JPMorgan, Zhu Haibin.

W USA zanotowano nieduży spadek wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W sierpniu wskaźnik optymizmu zniżkował do 94,0 pkt. z 94,1 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB). Wskaźnik w lipcu, na poziomie 94,1 pkt., był najwyższy od maja 2012 roku. Analitycy spodziewali się w sierpniu indeksu na poziomie 95,0 pkt.

Rezerwa Federalna rozpocznie ograniczanie luzowania ilościowego w październiku, proces wygaszania QE będzie przebiegał powoli - Fed nie będzie chciał bowiem narazić na szwank amerykańskiej gospodarki. Rynki akcji będą wyżej pod koniec roku niż są obecnie, w międzyczasie możliwa jest jednak podwyższona zmienność - uważa Robert Parker, analityk Credit Suisse.

_ Do końca roku prawdopodobna jest podwyższona zmienność na rynkach, możliwe są nieduże korekty, rzędu 5-7 proc., a ich kierunek będzie wyznaczał amerykański rynek, który wydaje się być już przewartościowany. Korekta może się zacząć już w pod koniec września. Jednocześnie jednak rynki wspierać będą poprawiające się dane ze światowej gospodarki. Pod koniec roku możliwy jest ponownie rajd na rynkach. Rynki akcji będą wyżej pod koniec roku, w międzyczasie możliwa jest jednak duża zmienność i my w Credit Suisse zachowujemy ostrożność _ - ocenił Parker.

Ze spółek rosły lekko akcje McDonald's, który zanotował lepszy od oczekiwań wzrost sprzedaży porównywalnej w sierpniu. Do wzrostu o 1,9 proc. przyczyniła się rosnąca sprzedaż w restauracjach w Europie.

W górę szły akcje Bank of America. Według doniesień prasowych, bank planuje zwolnienie prawie 2 tys. pracowników.

Po niższych od oczekiwań wynikach kwartalnych spadały akcje producenta żywności, firmy ConAgra. Spółka dodatkowo obcięła prognozy na 2014 rok.

Goldman Sachs, Visa i Nike zastąpią w składzie indeksu Dow Jones Industrial Average spółki Bank of America, Hewlett-Packard i Alcoa. Zmiana nastąpi po sesji 20 września. Zmiana wynika z niskich cen akcji spółek opuszczających indeks oraz chęci dywersyfikacji sektorowej indeksu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)