Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tak dobrze za Oceanem nie było od czterech lat

0
Podziel się:

Dla inwestorów z Wall Street większe znaczenie miały jednak informacje z Europy.

Tak dobrze za Oceanem nie było od czterech lat
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

*Na giełdach za Oceanem inwestorzy większą wagę przyłożyli do niepokojących informacji z Europy niż do najlepszych od czterech lat danych z amerykańskiego rynku pracy. *

Ich największe obawy wywołały informacje z Hiszpanii. Tamtejszy rząd sprzedał obligacje na kwotę 2,6 mld euro, choć planowano znaleźć nabywców na papiery na kwotę 3,5 mld euro. Co gorsza na rynku wtórnym ich oprocentowanie rosło trzeci dzień z rzędu i tym samym różnica w oprocentowaniu pomiędzy dziesięcioletnimi obligacjami hiszpańskimi i niemieckimi wzrosła do ponad 400 punktów bazowych, a więc najwięcej od początku grudnia.

Wzrost rentowności papierów skarbowych grozi natomiast problemami z obsługą zadłużenia. Podobny scenariusz był już przerabiany w przypadku Grecji, Portugalii czy też Irlandii. Kraje te nie były w stanie już obsługiwać swoich długów i niezbędna była wielomiliardowa pomoc. Z racji wielkości hiszpańskiej gospodarki byłoby to natomiast dużo trudniejsze w realizacji.

Niepokój o rozwój sytuacji w Hiszpanii przyćmił nieco dane z amerykańskiej gospodarki. Choć okazały się one minimalnie gorsze od prognoz + w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy podanie o zasiłek złożyło 357 tys. osób, czyli o 2 tys. więcej niż oczekiwano - to był to wynik najlepszy od kwietnia 2008 roku. Dodatkowo daje to nadzieję, że w marcu czwarty miesiąc z rzędu zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o więcej niż 200 tys. osób. Taki wynik ostatni raz zanotowano na przełomie 1999 i 2000 roku. To zaś będzie kolejny sygnał, że gospodarka amerykańska wychodzi z recesji.

Ostatecznie S&P500 i Dow Jones Industrial zakończyły dzień na minimalnych minusach, a Nasdaq na prawie pół procentowym plusie. W przypadku pierwszego indeksu doszedł on prawie do 1400 punktów, natomiast Dow Jones przebił poziom 13 tys. punktów.

Zobacz jak wyglądał przebieg sesji na Wall Street

Z ostatniej przed świętami sesją zadowoleni są akcjonariusze Allos Therapeutics Inc, których papiery podrożały o 27 procent po tym jak spółka zgodziła się na sprzedaż na rzecz Spectrum Pharmaceuticals Inc.

Największe spadki wśród spółek z S&P500 były udziałem Constellation Brands Inc. Akcje światowego lidera w produkcji wina opublikował gorsze od oczekiwań analityków prognozy na 2012 rok

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)