Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wall Street lekko w dół po ujawnieniu rozbieżności w Fed

0
Podziel się:

Wśród kierownictwa Fed narastają wątpliwości co do polityki monetarnej banku.

Wall Street lekko w dół po ujawnieniu rozbieżności w Fed
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

Ujawnienie przez Rezerwę Federalną istnienia różnic zdań na temat okresu czasu kontynuowania programu stymulowania gospodarki spowodowało, że czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 21,19 pkt. (0,16 proc.) do 13.391,36 pkt.

Indeks S&P 500 obniżył się o 3,05 pkt. (0,21 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.459,37 pkt.

Nasdaq Composite stracił 11,70 pkt. (0,38 proc.) i wyniósł 3.100,57 pkt.

Oznaki, że wśród kierownictwa Rezerwy Federalnej wzrastają wątpliwości i różnice zdań co do celowości i czasu kontynuowania stymulującej gospodarkę polityki monetarnej spowodowały, że inwestorzy zaczęli wykazywać powściągliwość.

Z raportu z ostatniego posiedzenia wynika, że kilku członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) uważa, że program luzowania ilościowego w Stanach Zjednoczonych powinien zakończyć się przed końcem 2013 r., ponieważ, ich zdaniem, jego dłuższe utrzymywanie grozić może destabilizacją systemu finansowego USA.

_ Część członków FOMC uważało, że będzie prawdopodobnie wskazane spowolnienie tempa programu skupu aktywów lub jego zatrzymanie przed końcem 2013 roku wskazując na obawy o stabilność finansową lub rozmiar bilansu Fedu _ - napisano w minutes.

Jednocześnie z minutes wynika, że kilku innych członków było zdania, że skup aktywów powinien być realizowany do mniej więcej końca 2013 r. Pozostałych kilku bankierów centralnych podkreśliło potrzebę realizacji dalszego, zakrojonego na dużą skalę, programu stymulacyjnego, nie sprecyzowali oni jednak ani rozmiaru ani okresu jego obowiązywania.

Rezerwa Federalna uchwaliła na grudniowym posiedzeniu dodatkowy skup obligacji skarbowych. Bank centralny USA poinformował, że rozpocznie w styczniu skup obligacji wartych 45 mld USD miesięcznie, który zastąpi skup aktywów, o tej samej wartości, realizowany w ramach wygasającej w grudniu operacji twist.

Nowy program skupu będzie realizowany jednocześnie z uchwalonym we wrześniu programem skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Tym samym Fed będzie skupował miesięcznie aktywa warte 85 mld USD.

W czwartek inwestorzy otrzymali sporą porcję danych o stanie amerykańskiego rynku pracy. Na swym ostatnim posiedzeniu członkowie FOMC ocenili, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy prawdopodobnie nie poprawi się bez dalszego wsparcia ze strony polityki monetarnej.

W firmach w USA przybyło w grudniu 215 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w grudniu przybyło 140 tys. miejsc pracy. W listopadzie przybyło 118 tys. miejsc pracy.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 10 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 372 tys. - poinformował z kolei Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 360 tys.

W grudniu 2012 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 22,1 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2011, po wzroście w listopadzie 2012 o 34,4 proc. - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc. Liczba planowanych zwolnień wyniosła w grudniu 2012 r. 32.556 wobec 57.081 miesiąc wcześniej. W grudniu 2012 r. amerykańscy pracodawcy zadeklarowali chęć zatrudnienia 16.266 pracowników wobec 28.526 miesiąc wcześniej.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 28 grudnia 2012 r. o 10,4 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik także spadł, o 11,2 proc.

Po początkowym entuzjazmie wywołanym przez porozumienie w sprawie klifu fiskalnego na pierwszy plan wysuwają się sceptyczne głosy kwestionujące uchwalone przez Kongres rozwiązania. Analitycy wskazują, że problemem może okazać się utrzymujący brak zgody co do redukcji wydatków. Może to oznaczać dalsze spory polityków i kolejne rundy negocjacji, które przekładać będą się na podwyższoną zmienność na rynkach w kolejnych tygodniach.

Regulacje przyjęte przez Kongres USA przewidują bezterminowe utrzymanie ulg podatkowych dla osób zarabiających poniżej 400 tys. USD rocznie oraz gospodarstw domowych o dochodach poniżej 450 tys. USD rocznie oraz wzrost podatków dla osób o najwyższych dochodach. Cięcia budżetowe, które miały wejść w życie od nowego roku, zostały odroczone o dwa miesiące. Oznacza to, że konieczne będą teraz negocjacje w sprawie redukcji wydatków federalnych, bez uchwalania których amerykańskie zadłużenie osiągnie swój ustawowy limit pod koniec lutego.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyższe podatki są pewne. Obama podpisał Bogatsi zapłacą więcej, ale klasa średnia uniknie dodatkowych obciążeń finansowych.
Jest zgoda w USA, ale kończą się pieniądze Osiągnięcie przez Kongres porozumienia w sprawie uniknięcia tzw. klifu fiskalnego ocenia się w USA jako odsunięcie na później trudnych decyzji o cięciach wydatków rządowych.
giełda
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)