Notowania

wall street
24.11.2010 06:03

Wall Street w dół. Pod wpływem Fedu i Korei

Niższe prognozy i obawy o konflikt pomiędzy Koreą Północną i Południową zdołowały indeksy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Niższe prognozy wzrostu gospodarczego opublikowane przez FOMC i dalsze obawy o konflikt pomiędzy Koreą Północną i Południowązdołowały główne indeksy w USA. *

Giełdy w USA od samego początku dołowały. Inwestorzy rozpoczęli przesuwanie swoich aktywów na rynek walutowy. To z kolei spowodowało gwałtowne umocnienie dolara, a tym samym przecenę lokalnych walut. Dane makro opublikowane w Stanach Zjednoczonych w normalnych warunkach choćby na chwilę poprawiłyby sytuację byków. Jednak nie tym razem.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w listopadzie do 9 punktów z 5 punktów odnotowanych przed miesiącem, a PKB za III kwartał został skorygowany w górę do 2,5 procent. Inwestorzy czekali jeszcze na protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) i jego prognoz.

Niektórzy członkowie rozważali większe wsparcie gospodarki amerykańskiej niż podjęta na posiedzeniu w dniach 2-3 listopada decyzja o rozpoczęciu skupu długoterminowych obligacji o wartości 600 mld dolarów. Zwyciężyła jednak mniej radykalna opcja. Nie było również jednomyślności w sprawie dalszego luzowania polityki monetarnej. W opinii większości członków taki krok zapewnią gospodarce niskie stopy procentowe. Niektórzy wskazywali na ryzyko wyższej inflacji, a inni byli zaniepokojeni wpływem tej decyzji na dolara.

Jednak to ostatecznie prognozy FOMC przypieczętowały losy głównych indeksów. Przede wszystkim zwraca uwaga rewizja w dół czerwcowych prognoz wzrostu gospodarczego w latach 2010-2012, przy jednoczesnej rewizji w górę prognozowanej stopy bezrobocia. Według szacunków FOMC, w tym roku PKB ma wynieść pomiędzy 2,4-2,5 procent, a w przyszłym roku ma wzrosnąć do 3-3,6 procent. Stopa bezrobocia na koniec tego niewiele ma się zmienić i wynieść pomiędzy 9,5 a 9,7 procent.

Ostatecznie indeks Dow Jones spadł o 1,27 procent, a S&P500 stracił 1,43 procent. Z kolei technologiczny Nasdaq zmniejszył swoją wartość o 1,46 procent. Zyskiwał jednak na wartości dolar. Do góry ponownie poszły ceny złota.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz