Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
HEMP: strona spółki
27.07.2020, 9:31

HMP Podpisanie umowy dotyczącej zawiązania podmiotu prowadzącego badania, rozwój i produkcję biodegradowalnej włókniny polimerowej, wykorzystywanej do produkcji medycznych środków ochrony zdrowia.

Zarząd Emitenta informuje, że w dniu 27/07/2020 roku zawarł z firmą Centrum Inżynierskie Raptor Sp.z o.o. (dalej „Partner”) umowę wyrażającą wolę przeprowadzenia rozmów dotyczących zawiązania wspólnego podmiotu („Podmiot”), którego celem ma być opracowanie technologii produkcji biodegradowalnej włókniny polimerowej, wykorzystywanej przy produkcji medycznych środków ochrony zdrowia, a w szczególności masek, czepków, pościeli jednorazowej, fartuchów chirurgicznych i ochraniaczy na buty.
Według statystyk na jedno szpitalne łóżko przypada dziennie ok. 5 kg odpadów medycznych, przez co średniej wielkości szpital liczący 500 łóżek, produkuje rocznie blisko 1 mln kg odpadów. W ostatnim czasie dynamiczny wzrost kosztów utylizacji odpadów medycznych wzrósł o niemal 350%. Przed podwyżkami, ceny odbioru i utylizacji kształtowały się w przedziale 1,5-5 zł za kilogram, teraz sięgać będą nawet kilkunastu złotych. W szczególności obecnym problemem jest utylizacja masek i innych środków ochrony produkowanych z materiałów niebiodegradowalnych, takich jak ropopochodne poliolefiny wymagające recyklingu lub zaawansowanego procesu przetwórczego. Opracowana oraz produkowana przez wspólny Podmiot włóknina będzie w 100% biodegradowalna w kompoście lub glebie, przy zachowaniu odpowiednich właściwości filtracyjnych potwierdzonych zgodnością z normami PN-EN 14683+AC:2019-09. Stosowanie biodegradowalnych środków ochrony pozwali na kolosalne oszczędności na poziomie gospodarowania odpadami przez szpitale i inne podmioty, przy utrzymaniu podobnego kosztu produkcji włókniny biodegradowalnej, jak z materiałów tradycyjnych. Opracowane produkty będą poddawane procesowi rozkładu przez mikroorganizmy glebowe, dzięki czemu nadawać się będą do kompostowania lokalnie na terenach szpitali. Zgodnie z ustaleniami Emitent zajmie się komercjalizacją technologii w Polsce i za granicą. Emitent może też być pierwszym inwestorem finansowym w Podmiocie oraz ma zadanie pozyskać dodatkowy kapitał od polskich i europejskich instytucji, a także od amerykańskich i europejskich inwestorów Venture Capital.

Inne komunikaty