Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się spadków obrotów towarowych w kwietniu

0
Podziel się:

Z uwagi na pandemię COVID-19 obroty towarowe w handlu zagranicznym będą kształtowały się niekorzystnie w kwietniu i nastąpią dalsze spadki, prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju (MR).

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się spadków obrotów towarowych w kwietniu
(Krzysztof Zatycki / Forum)

"Perspektywy na najbliższy miesiąc kształtują się niekorzystnie. Z uwagi na to, że kwiecień będzie pełnym miesiącem obowiązujących restrykcji, można przypuszczać, że początek przyszłego kwartału przyniesie dalsze spadki naszych obrotów towarowych, co jednocześnie negatywnie przełoży się na wyniki po czterech miesiącach br."- czytamy w komentarzu resortu do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) nt. obrotów towarowych handlu zagranicznego Polski w okresie styczeń-marzec br.

Według GUS, eksport wzrósł o 1,7% r/r do 59,9 mld euro w styczniu-marcu 2020 r., zaś import wzrósł w tym okresie o 0,7% r/r i wyniósł 59 mld euro. Dodatnie saldo wyniosło 0,9 mld euro, w styczniu - marcu ub.r. minus 0,8 mld euro. Liczony w złotych, eksport spadł w tym okresie o 5,6% r/r, a import - o 2,5% r/r.

"Marzec to pierwszy miesiąc, dla którego w danych widoczny jest bezpośredni wpływ COVID-19 i wprowadzonych ograniczeń na dynamikę aktywności gospodarczej. Jakkolwiek badania koniunktury już wcześniej wskazywały na występowanie turbulencji w łańcuchach wartości, to jednak główne decyzje służące ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa wprowadzono w Polsce i u większości naszych głównych partnerów handlowych dopiero w marcu"- czytamy dalej w komentarzu resortu.

Najszybszy wzrost eksportu w okresie styczeń-marzec 2020 r. dotyczył napojów i tytoniu (17,1%) olei, tłuszczów, wosków, chemii i produktów pokrewnych (o 8,2%), żywności i zwierząt żywych (o 7,3%) oraz różnych wyrobach przemysłowych (o 1,4%), podał Urząd.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)