Notowania

newconnect
04.11.2008 12:06

GPW chce przejrzystego NewConnect

Giełda chce m.in. by firmy z NewConnect przygotowywały raporty miesięczne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przyjęła zbiory _ Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na NewConnect _ oraz _ Dobrych Praktyk Autoryzowanych Doradców NewConnect _.

GPW chciałaby na przykład, aby spółki notowane na NewConnect prowadziły obrady WZA przez internet, publikowały prognozy finansowe na bieżący rok obrotowy, dwa razy do roku spotykały się z inwestorami i analitykami czy publikowały raporty miesięczne.

Te ostatnie miałyby zawierać na przykład kalendarz wydarzeń, informacje z otoczenia rynkowego czy zdarzenia mające wpływ na wynik finansowy. Nie musiałyby to więc być stricte raporty finansowe.

Zasady te wejdą w życie od 1 stycznia 2009 roku. W początkowej fazie (do końca 2009 roku) funkcjonowały będą one w formie rekomendacji, kierowanych do spółek i Autoryzowanych Doradców.

Od 2010 r. zaczną obowiązywać wymogi informacyjne dotyczące stosowania zasad. Zgodnie z nimi emitenci akcji notowanych na rynku NewConnect będą zobowiązani do publikacji, wraz z raportem rocznym, opisowego raportu dotyczącego stosowania zasad ładu korporacyjnego.

| Pytania do Beaty Jarosz, członka zarządu GPW |
| --- |
| *Money.pl: Czy sugestie GPW nie są zbyt rygorystyczne jak na rynek NewConnect? Transmisji WZA przez internet nie ma nawet większość spółek z WIG20. * Beata Jarosz, GPW: Nie uważam tak. Przez pierwszy rok stosujemy ułatwienia dla spółek. Jakkolwiek rekomendujemy spółkom do stosowania wszystkie uchwalone zasady, to spółki nie będą jednak zobowiązane do informowania o przypadkach niestosowania poszczególnych zasad. Dopiero począwszy od 2010 roku pojawi się obowiązek dołączenia do raportu rocznego emitenta opisowego raportu dotyczącego stosowania zasad ładu korporacyjnego. *Dlaczego kodeks nie został wprowadzony wcześniej. Obecny moment nie wydaje się najlepszym, gdyż dostosowanie się do rekomendacji wiąże się z kosztami - a te w dobie kryzysu trzeba ciąć. * Prace nad wprowadzeniem rekomendacji zaczęliśmy już wcześniej, rozmowy ze spółkami oraz doradcami wymagały czasu. Koszty nowych zasad wcale nie muszą być wysokie - nie trzeba np. przygotowywać wielkich spotkań dla inwestorów, wystarczy gdy takie
spotkania będą organizowane przy wykorzystaniu internetu. *Jedyną firmą, którą kojarzę, zajmującą się transmitowaniem zebrań akcjonariuszy przez internet jest należąca do GPW WSE Info Engine. Czy zna Pani inne takie firmy? * Jestem przekonana, że WSE Info Engine nie jest jedyną firmą świadcząca tego rodzaju usługi. Dajemy wolny wybór spółkom w tym zakresie. *Jakie korzyści odniesie firma, która dostosuje się do rekomendacji GPW? * Przede wszystkim te starania doceni rynek. *To oczywiste. A czy GPW planuje jeszcze inne formy promocji nowych praktyk? * Pracujemy nad tym, ale jest jeszcze za wcześnie, aby o tym mówić. Jak Pan powiedział, chcemy promować spółki wyróżniające się w zakresie stosowania zasad ładu korporacyjnego, dlatego mogę zapewnić, że tacy emitenci rynku NewConnect zostaną docenieni również i przez Giełdę. |

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rok na NewConnect  ]( http://www.money.pl/gielda/newconnect/artykul/rok;na;newconnect,109,0,363885.html )
* [ Z kim warto iść na NewConnect? ]( http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/z;kim;warto;isc;na;newconnect,182,0,342710.html )
* [ Dobre Praktyki dla NewConnect - pobierz plik pdf ]( http://www.money.pl/u/file.php?id=7630 )
Tagi: newconnect, dobre praktyki, gpw, zasady, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz