Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PGNiG kontra Gazprom.Trybunał w Sztokholmie wyda wyrok w lutym lub marcu

14
Podziel się:

W lutym lub marcu Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wyda wyrok w sprawie z powództwa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przeciwko Gazpromowi. Chodzi o warunki dostaw i zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Polska spółka spodziewa się rozstrzygnięcia na swoją korzyść.

PGNiG kontra Gazprom.Trybunał  w Sztokholmie wyda wyrok w lutym lub marcu
(East News, LUKASZ SOLSKI)

"Od tej pory Trybunał nie będzie przyjmować już żadnych nowych dokumentów czy stanowisk. Ze strony PGNiG przekazaliśmy wszelkie informacje i wypełniliśmy wszystkie wymagania Trybunału, które były potrzebne do wydania wyroku w sprawie" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał zarządzenie, w którym poinformował strony, że postępowanie dowodowe zostało zakończone oraz że planuje wydać wyrok końcowy w lutym lub marcu przyszłego roku. Dokładna data zostanie podana przez Trybunał w pierwszych dniach lutego 2020 roku.

"Wyrok częściowy Trybunału, a także przebieg postępowania dowodowego pozwalają zakładać, że orzeczenie końcowe będzie korzystne dla PGNiG. Teraz wystarczy spokojnie zaczekać dwa, trzy miesiące" - dodał prezes.

Zobacz także: Obejrzyj: Dobitny sondaż o Marianie Banasiu. Reakcja Radosława Fogla

Spór między PGNiG i Gazpromem dotyczy sposobu ustalania ceny gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie powyżej cen rynkowych. Dlatego w 2014 r. PGNiG skorzystało z przewidzianej w kontrakcie możliwości renegocjacji ceny. Po wyczerpaniu okresu negocjacyjnego w maju 2015 r. polska spółka skierowała spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, a w lutym 2016 r. złożyła skutecznie pozew przeciwko Gazpromowi.

W czerwcu 2018 roku Trybunał Arbitrażowy wydał orzeczenie częściowe, w którym stwierdził, że zostały spełnione przesłanki uprawniające PGNiG do żądania od Gazpromu zmiany sposobu ustalania ceny.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(14)
warto sprawdz...
4 lata temu
A może ci narzekający na wysokie ceny gazu sprawdzili , o ile to możliwe jak wysokie one są i jak tanio wychodzi amerykański >Również krytycy niech sprawdzą jakie ceny były w tamtym czasie ! Był rząd Pawlaka , ale kto negocjował i akceptował ?
poszkodowany
4 lata temu
PGNiG zaplac dprawy dla pracownikow zwolnionych w listopadzie i grudniu 2014 my czekamy juz 5 rok zyjemy za jalmuzne PGNiG Technologie spolka PGNIG , jestescie zlodziejami pieniedzy pracownikow ok 350 osob /byla Gazobudowa Zabrze/
Jurek
4 lata temu
Jak obniżą cenę to rząd przywali akcyzę bo może zabraknąć kasy na rozdawnictwo
NIC 1
4 lata temu
Czyli wiedzą jaka jest cena rynkowa, a ja bym się chciał jaka ona jest. Wtedy niech Pan Woźniak poda za ile kupuje nam ten gaz, czy to ze wschodu czy zachodu. Bo my konsumenci płacimy za 2500 złotych za 1000 m3 a to się równa około 700$ / w tym jest cena gazu, przesył, podatki i zysk/. W/g uzyskanych wiadomości aktualnie ruskie sprzedają gaz po 185 $ za 1000m3. Czy to prawda niech Pan Woźniak odpowie.
re
4 lata temu
Czy wygrają, czy przegrają to i tak dla śmiertelnika ceny poszybują do góry.