Notowania

energetyka
18-01-2019 (10:08)

PSEW: Rozwój umów sprzedaży energii z OZE do przemysłu wymaga zmian prawnych

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) liczy na wejście w życie przepisów umożliwiających sprzedaż energii z instalacji OZE do przedsiębiorstw w formule korporacyjnych umów PPA (power purchase agreement), w tym na złagodzenie zawartego w tzw. ustawie odległościowej wymogu 10H, poinformował prezes Janusz Gajowiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Korporacyjne umowy sprzedaży to dla przemysłu gwarancja stabilności dostaw energii w konkurencyjnej cenie" - powiedział Gajowiecki podczas spotkania prasowego.

Dla inwestora budującego na przykład farmę wiatrową to sposób na zabezpieczenie inwestycji i zapewnienie jej bankowalności. Z kolei z punkty widzenia podatnika oznacza to, że w mniejszym stopniu potrzebna będzie pomoc publiczna dla rozwoju OZE.

"Bariery rozwoju korporacyjnych umów PPA to konieczność ponoszenia pełnych opłat przesyłowych i dystrybucyjnych na rzecz operatorów sieci dystrybucyjnej, brak możliwości zawarcia umowy między wytwórcą a odbiorcą energii bez udziału pośrednika jakim są spółki obrotu energią i brak możliwości uzyskania zgody Urzędu Regulacji Energetyki na wybudowanie własnej linii przesyłowej łączącej elektrownię z punktem odbioru" - wskazał także prezes.

Dodał, że w celu rozwoju tej formy sprzedaży energii potrzebne są zmiany w regulacjach ustawowych.

"Bez rozwiązania pewnych kwestii żadne nowe korporacyjne umowy sprzedaży energii nie powstaną. To przede wszystkim kwestia lokalizacji, która uniemożliwia realizację nowych inwestycji w farmy wiatrowe przy planowaniu nowych zakładów i przedsiębiorstw, które chciałyby wykorzystywać czystą energię elektryczną. Mamy nadzieję, że reguła 10H będzie w tym roku zmiękczana" - powiedział Gajowiecki.

Zwrócił też uwagę na kwestię modernizacji farm wiatrowych, głównie w aspekcie rynkowym. Ze względu na ograniczenie wysokości wynikające z wymagań odległościowych niemożliwe jest modernizowanie farm poprzez budowę wyższych, bardziej zaawansowanych technologicznie turbin.

Trzeci aspekt to kwestia ważności umów przyłączeniowych i pozwoleń na budowę dla farm wiatrowych, których termin może nie być wystarczający dla banku nawet, gdy inwestor ma zabepieczone umowy na zakup energii.

"Liczymy, że pod koniec miesiąca wejdzie w życie nowelizacja prawa energetycznego, która ten element zmieni i pozwoli na rozwój między innymi kontraktów PPA" - dodał prezes.

Gajowiecki podkreślił, że kwestia pochodzenia energii i tzw. śladu węglowego ma coraz większe znaczenie. Pozyskanie energii z OZE może być więc wkrótce konieczne do utrzymania konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Wskazał też na obniżający się koszt pozyskania energii z OZE. W aukcji przeprowadzonej w listopadzie 2018 r. cena wyniosła 196 zł/MWh.

"W Polsce współczynnik wykorzystania mocy technologii wiatrowej jest jeszcze na poziomie około 30 proc. To oznacza, że spadek kosztów jeszcze będzie trwał" - powiedział prezes.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz