Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bank
22.10.2008 06:50

Banki nieodporne na kryzys

Akcje banków spadły do poziomów z połowy 2005 roku. Inwestorzy mają duże obawy o ich przyszłość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Akcje banków notowanych na naszej giełdzie są już bardzo tanie. Jednak chętnych na ich kupno nie ma zbyt wielu. *

W ostatnich dniach ceny banków spadły do poziomów z połowy 2005 roku. Wyprzedaż akcji instytucji finansowych, z uwagi na ich znaczący udział w indeksach, pogrążyła główne wskaźniki naszej giełdy.

Kursy akcji banków spadają na naszej giełdzie od początku roku. W październiku spadek cen znacznie przyśpieszył. W związku z kryzysem na rynku bankowym nastroje wokół branży finansowej wyraźnie się pogorszyły. Część inwestorów zagranicznych w obawie, że kryzys z Zachodniej Europy przeniesie się do nas, pozbywała się akcji naszych banków. Przeceny największych polskich banków sięgnęły kilkudziesięciu procent.

IndeksWIG-Banki tracił mocniej, niż pozostałe giełdowe indeksy. Od początku października cały rynek mierzony wskaźnikiem WIG spadł o 24 proc. Tymczasem indeks reprezentujący spółki sektora bankowego WIG-Banki stracił ponad 32 proc.

Źródło: GPW

Od początku bieżącego roku wartość rynkowa banków notowanych na giełdzie w Warszawie stopniała niemal o połowę, czyli o ponad 94 mld złotych. Obecnie rodzime instytucje są wyceniane przez rynek na prawie 100 mld złotych.

Obawy inwestorów rosną

Mimo, że nasze banki nie są bezpośrednio dotknięte kryzysem, negatywny sentyment wokół tego sektora, ostatnio zwłaszcza w Europie, na pewno im nie sprzyja. Nastąpił kryzys zaufania pomiędzy instytucjami co przełożyło się na wzrost rynkowych stóp na rynku międzybankowym.

Źródło: Money.pl

Niestety perspektywy dla sektora bankowego nie są najlepsze. Banki zmuszone do wprowadzenia ograniczeń udzielania kredytów hipotecznych oraz podwyższania marż będą musiały się liczyć ze spadkiem sprzedaży.

_ - Ostatnie spadki nie znajdują uzasadnienia w bieżącej sytuacji finansowej naszych banków. Na przecenę wpływają przede wszystkim oczekiwania inwestorów , że nastąpi pogorszenie warunków prowadzenia działalności przez banki w przyszłości. - _ocenia Marek Juraś z Domu Maklerskiego BZ WBK.

Źródło: Money.pl

- _ Rozpatrując inwestycje w perspektywie 2-3 lat ceny banków mogą być atrakcyjne. Jednak obecnie utrzymuje się na rynku spore ryzyko inwestycyjne i nie można wykluczyć spadków jeśli sytuacja na rynkach międzynarodowych uległaby dalszemu pogorszeniu - zauważa _ Piotr Palenik ING, analityk ING Securities.

Spowolnienie w wynikach

Analitycy spodziewają się, że wpływ kryzysu już niedługo znajdzie odzwierciedlenie w wynikach instytucji finansowych._ - Wpływ kryzysu na wyniki finansowe III kwartału będzie jeszcze niezauważalny, co widać po wstępnych wynikach Millennium i Getinu. Jednak w kolejnych kwartałach spowolnienie w sektorze bankowym będzie już widoczne - ocenia _ Piotr Palenik.

- Instytucje finansowe będą musiały się liczyć z obniżeniem wolumenu kredytów hipotecznych oraz wzrostem kosztów rezerw na kredyty niespłacalne - dodaje._ _

Pogorszenia spodziewa się też Marek Juraś _ - Wpływ w kryzysu finansowego może być już zauważalny w wynikach za ostatni kwartał tego roku. Na pewno w przyszłym roku nasze instytucje będą musiały się pogodzić z wolniejszym niż dotychczas przyrostem aktywów, a przez to wolniejszym wzrostem przychodów. _

Według Piotra Palenika kryzys najbardziej odbije się to na wynikach instytucji, które znaczną część przychodów czerpały z udzielania walutowych kredytów hipotecznych. Konieczność tworzenia rezerw dotknie wszystkie instytucje, choć w różnym stopniu.

Marek Juraś dodaje, że spowolnienie gospodarcze odczują banki nastawione na obsługę segmentu korporacyjnego, które w związku z pogorszeniem jakości portfela kredytowego zwiększą koszty tworzonych rezerw.

_ - Ponadto banki będą musiały zapomnieć na jakiś czas o poprawie dochodów z działalności maklerskiej i segmentu funduszy inwestycyjnych. Spowolnienie uderzy we wszystkie banki, jednak najtrudniej będą miały te, w których relacja kredytów do depozytów jest największa - _zauważa Juraś.

Tagi: bank, mil, bzw, bsk, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, porady, raporty giełdowe, kryzys, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz