Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Ceny ropy są blisko rekordów. Inwestorzy sprzedają akcje

0
Podziel się:

Cena za baryłkę jest nienormalna, twierdzą pytani przez Money.pl analitycy.

Ceny ropy są blisko rekordów. Inwestorzy sprzedają akcje
(REPORTER)

*Za baryłkę notowaną na giełdzie w Londynie inwestorzy płacą już ponad 120 dolarów. Nic nie wskazuje, żeby ceny w marcu miały spaść. To fatalnie wpływa na rynki akcji, również w Polsce. *

Spółki notowane na warszawskim parkiecie od początku lutego systematycznie tracą. Indeks 20 największych zatrzymał się na granicy 2400 punktów i zaczął spadać. Tymczasem gracze na Starym Kontynencie windowali najważniejsze indeksy również w minionym miesiącu.

Zobacz notowania na najważniejszych giełdach w Europie [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1320575684&de=1330988400&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=WIG20&colors%5B0%5D=%231f5bac&s%5B1%5D=DAX&colors%5B1%5D=%23e823ef&s%5B2%5D=CAC&colors%5B2%5D=%23ef2361&w=600&h=300&cm=1&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Słaba kondycja WIG-u wynika prawdopodobnie z faktu, iż największe instytucje kupowały spółki na mniej ryzykownych rynkach, omijając parkiet w Warszawie. Kupujący czekają teraz, aż ta sytuacja ulegnie zmianie i firmy notowane na GPW _ dogonią _ europejską czołówkę. Istnieją jednak poważne obawy, że parkiet przy Książęcej pogłębi spadki, bowiem do korekty szykują się indeksy na Zachodzie. To wszystko przez rosnące ceny ropy, które wciąż są blisko swoich historycznych rekordów.

_ - Im inwestorzy się bardziej boją o ceny ropy, tym indeksy na giełdach bardziej spadają. Ten surowiec w dłuższym terminie zawsze ma ogromny wpływ na kondycję gospodarki i wskaźniki makroekonomiczne - _powiedział Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Oto notowania ropy w ciągu ostatnich 3 miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

A gracze interpretują rosnącą cenę ropy jako przyczynek do zahamowania koniunktury gospodarczej. Cena paliwa w bezpośredni sposób wpływa na gospodarstwa domowe, które automatycznie zmniejszają konsumpcję.

Chodzi też o obawy dotyczące pozostałych paliw, jak gazu ziemnego i węgla, które są powiązane z cenami _ czarnego złota . W ostatecznym rozrachunku dostanie się i spółkom. - Ropa jest głównym surowcem energetycznym, a wzrost cen najbardziej zdaje się odbijać na sektorze transportowym, wydobywczym i przetwórczym - _ mówi Renata Miś, analityk AmerBrokers.

Inwestorzy są w klinczu. To przez Iran

Cena baryłki ropy jest dziś niebezpiecznie blisko rekordu z 2011 roku, kiedy gracze płacili za nią prawie 125 dolarów. Notowania w historii były tak wysoko tylko w 2008 roku, wtedy 159 litrów płynnej kopaliny kosztowało na giełdzie w Londynie ponad 140 dolarów.

_ - Drożejące ceny ropy wynikają teraz bardziej z czynników geopolitycznych niż popytowych. Nie ma żadnych fundamentalnych przesłanek, żeby płacić ponad 120 dolarów za baryłkę - _ powiedział Kamil Kliszcz z DI BRE S.A.

Tak duże skoki cen wynikają z napięć politycznych wokół Iranu. _ - Nasz kraj ograniczy dostawy paliwa do _ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/naftociag;jednak;nie;wybuchl;a;ropa;idzie;,120,0,1037688.html) *Naftociąg jednak nie wybuchł. A ropa idzie... * Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają po zdementowaniu przez Arabię Saudyjską informacji o eksplozji naftociągu. _ państw wspólnoty, jeśli te nie spełnią określonych warunków _ - ostrzegł na początku tygodnia Ahmad Galeban dyrektor Narodowej Irańskiej Spółki Naftowej. Kraje UE musiałyby podpisać kontrakty na dostawy ropy nawet na pięć lat, ale nic nie wskazuje, że na to pójdą.

Burzliwe negocjacje trwają od końca stycznia, kiedy to państwa Unii Europejskiej podpisały umowę w sprawie embarga handlowego i zamrożenia aktywów irańskiego banku centralnego. Restrykcje miały zmusić rząd w Teheranie do rozmów na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego. W tej grze pojawiły się również Stany Zjednoczone. Barack Obama ostrzegł, że ewentualny atak na Iran nie jest blefem, a obawy o irańską bombę atomową zupełnie poważne.

Sankcje wobec Iranu nie są niczym nowym i od lat stanowią narzędzie nacisku przeciwko atomowym planom. Tym razem odpowiedź Teheranu jest nieco bardziej stanowcza, bo w wypadku fiaska rozmów, władze kraju planują blokadę Cieśniny Ormuz. Wizja zamknięcia przejścia morskiego, przez które rocznie przepływa więcej niż 20 procent światowego transportu ropy, fatalnie wpływa na nastroje graczy.

_ - Ceny tego surowca w marcu raczej się nie ustabilizują. Wynika to z faktu, iż tak naprawdę najważniejszy uczestnik tej gry - Stany Zjednoczone - nie podjęły jednoznacznej decyzji. Co prawda Ameryka popiera wszystkie działania skierowane przeciwko Iranowi, to jednak wciąż mocno sugeruje negocjacje. Należy też dodać, że w USA trwa kampania wyborcza, a rozpętanie wojny w jej trakcie byłoby dla Obamy prawdziwym strzałem w kolano - _ dodaje Marek Rogalski.

Ropa jest o kilkadziesiąt dolarów za droga

_ - Aktualna cena nie jest normalna i wynika z obaw o sytuację w krajach arabskich. Rzeczywista wartość tego surowca zamyka się teraz w przedziale od 75 do 100 dolarów - _ mówi Renata Miś. Tę cenę potwierdza Kamil Kliszcz_ - Co prawda czynników jest tak naprawdę multum, jeśli jednak brać pod uwagę poziom obciążenia gospodarki, to 100 dolarów za baryłkę obecnie neutralnie wpływa na koniunkturę - _ dodaje Kamil Kliszcz.

Analitycy unikają jednoznacznej odpowiedzi, kiedy inwestorzy wyhamują tak duży popyt na _ papierową _ ropę na giełdzie. _ - Takie Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/253/m87293.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ceny;ropy;znowu;w;gore;jak;dlugo;to;potrwa,183,0,1039287.html) *Ceny ropy znowu w górę. Jak długo to potrwa? * Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną po oświadczeniu prezydenta USA w sprawie Iranu. prognozy powodowałyby jeszcze większą niepewność i zamieszanie na rynkach. Jedno natomiast pewne, że na jednoznacznie rozwiązanie impasu w sprawie Iranu, rynek ropy zareaguje silnymi spadkami _ - kończy Paweł Burzyński, analityk BZ WBK.

Wszystko wskazuje, że inwestorzy powrócą na rynki akcji dopiero po uspokojeniu sytuacji na Bliskim Wschodzie. Kupującym na GPW pozostaje liczyć, że więksi gracze, inaczej niż na początku roku, tym razem wybiorą bardziej ryzykowne parkiety.

Porównaj na wykresach ceny surowców Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)