Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Fundusze małych spółek tracą najwięcej

0
Podziel się:

Z analizy Money.pl wynika, że misie mogą stracić jeszcze przynajmniej kilkanaście procent.

Fundusze małych spółek tracą najwięcej
(PAP/EPA)

W czasie hossy _ misie _, czyli małe i średnie spółki, oferowały stuprocentowe roczne stopy zwrotu. Teraz w stosunku rocznym tracą od 30 do 60 procent - znacznie więcej niż pozostałe.* *Z analizy Money.pl wynika, że nie jest to jeszcze koniec spadków.

Indeks małych spółek podczas dwóch lat największej hossy zyskiwał nawet powyżej 350 procent. W tym samym czasie wzrost ogólnego wskaźnika WIG był ponad dwukrotnie niższy.

WIG w czasie hossy

Gorzej jednak zachowują się wskaźniki mWIG40 czy sWIG80 kiedy spada koniunktura. Tutaj przewagę mają walory dużych płynnych spółek.

Spółki duże lepiej opierają się bessie niż średnie i małe

Duży inwestor, a do takich należą TFI, kupując pakiet akcji małej spółki musi liczyć się z pewnymi problemami przy ewentualnym wyjściu z takiej inwestycji. Przy znacznym pogorszeniu się koniunktury giełdowej okazuje się, że sprzedaż nawet bardzo małych ilości walorów staje się poważnym wyzwaniem. Jeżeli nie ma popytu, to cena akcji zaczyna spadać, a sprzedaż dużego pakietu trzeba rozłożyć na wiele dni. To powoduje, że spółki z takich indeksów jak mWIG40 czy sWIG80 tracą więcej i bardziej dynamicznie.

Porównując zachowanie indeksu średnich spółek oraz indeksu WIG widać, że _ misie _ tak samo, jak wrażliwsze były na hossę, tak samo gwałtowniej reagowały na złą koniunkturę na rynkach.

Źródło: Money.pl

Decydujące znaczenie miał termin rozpoczęcia inwestycji

Wiele oczywiście zależało od momentu, w którym powstał dany fundusz i rozpoczął działalność, a także od terminu kiedy przeciętny Kowalski dał się namówić na zakup jednostek. Ten kto wyczuł odpowiedni moment na inwestycję i w porę ją zamknął dzisiaj śpi spokojnie.

Na rynku TFI jest zaledwie kilka funduszy, które inwestują dłużej niż dwa lata w akcje mniejszych spółek. Analiza ich wyników po ostatnich 3 latach pokazuje, który z nich celniej inwestował i pomimo znacznej przeceny potrafił przynieść odpowiednią stopę zwrotu. Wśród nich wybija się ING, a najbardziej rozczarowuje Pioneer.

Stopa zwrotu wybranych funduszy z ostatnich 36-miesięcy w proc.
Nazwa fundusz Data powstania Stopa w proc.
ING FIO małych i średnich październik 2005 +37,59
DWS Top 25 listopad 2002 + 13,11
Pioneer małych i średnich lipiec 2005 + 2,86

Źródło: Money.pl

Jeśli zbadamy wyniki za ostatni rok, widać, że tracił każdy z inwestujących w _ misie _ TFI. Ich spadki były jednak silnie zróżnicowane. UniFunduszowi udało się dwukrotnie ograniczyć straty w porównaniu z osiągającym najgorsze wyniki DWS Top 25.

Stopa zwrotu wybranych funduszy z ostatnich 12-miesięcy w proc.
Nazwa fundusz Data powstania Stopa w proc.
DWS Top 25 małych spółek listopad 2002 - 58,41
DWS Top 50 małych i średnich plus listopad 2006 - 57,88
Pioneer średnich spółek październik 2006 - 52,42
Pioneer małych spółek lipiec 2005 - 51,51
AIG małych i średnich spółek polskich październik 2006 - 48,91

Źródło: Money.pl

Zestawienie trzech wybranych funduszy, które w ostatnich 12 miesięcy najmniej straciły.

Stopa zwrotu wybranych funduszy z ostatnich 12-miesięcy w proc.
Nazwa fundusz Data powstania Stopa w proc.
UniFundusz sub. małych i średnich wrzesień 2007 - 30,86
PKO/Credit Suisse małych i średnich czerwiec 2006 - 35,59
Noble Funds małych i średnich sierpień 2007 - 37,29

Pozostaje jeszcze jeden drobiazg z którym nie tylko klienci indywidualni mają problem: kiedy kupić, a kiedy sprzedać akcje lub jednostki uczestnictwa.

I jeszcze w dół

Posiadacze jednostek takich funduszy mogą spodziewać się dalszej przeceny. Spadki mogą być ograniczone przez zbliżające się historyczne, mocne, wsparcia. W przypadku sWIG80 do ich osiągnięcia brakuje ok. 15 proc., a w przypadku mWIG40 ok. 11 procent. Na tyle właśnie należy oceniać najbliższy potencjał spadków indeksów małych i średnich spółek.

Zarządzający TFI są zwykle premiowani za przyrost liczby klientów, a dopiero w drugiej kolejności za wyniki.

Trudno też oczekiwać w najbliższym czasie poprawy ogólnego klimatu inwestycyjnego.

Spowolnienie gospodarcze, którego należy się spodziewać w najbliższych miesiącach przy ciągnących się zawirowaniach w systemie finansowym powoduje, że inwestorzy będą unikać większego zaangażowania na rynku akcji. Gracze obawiają się, że wyniki spółek nie będą już tak dobre jak w poprzednich kwartałach. A na słabnącą koniunkturę najbardziej wrażliwe są właśnie małe spółki.

_ Misie _ nie odejdą jednak nigdy w zapomnienie. Gdy kryzys ustanie, a nasza gospodarka znów nabierze rozpędu, małe i średnie spółki znów przypomną o sobie. Tylko one bowiem, potrafią tak dynamicznie poprawiać swoje wyniki, jak i je osłabiać.

fundusze
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)