Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Hossa na MiS-ie. Fundusze znów przynoszą zyski!

Hossa na MiS-ie. Fundusze znów przynoszą zyski!

Fot. PAP/EPA

Fundusze znów zaczęły przynosić zyski posiadaczom jednostek. Pod warunkiem, że jednostki uczestnictwa zostały zakupione w marcu.

Wszystkim funduszom inwestującym wyłącznie na polskim rynku udało się wypracować zyski w ostatnim miesiącu, w większości przypadków dwucyfrowe. Jest to zasługa rosnących od początku marca cen akcji na GPW.

Najwięcej w tym czasie pozwolił zarobić Allianz Akcji Plus, który zyskał ponad 26 proc. Reszta nie pozostała daleko w tyle. W pierwszej 10-tce najlepiej zarabiających funduszy ostatniego miesiąca połowę stanowiły fundusze inwestujące w małe i średnie spółki.

Wykres przedstawia najwyższe stopy zwrotu funduszy polskich akcji w ciągu ostatniego miesiąca

Powiększa się też grupa tych funduszy, którym udało się odrobić straty z początku roku. Straty pozostałych nie przekraczają natomiast, w większości przypadków, kilku procent.

Od początku roku też już jest na plusie

Najlepszymi wynikami od początku roku mogą się pochwalić tylko fundusze inwestujące w małe i średnie spółki. Na 10 najbardziej zyskownych funduszy inwestujących na GPW wszystkie 10 miejsc zajęły właśnie fundusze typu MiŚ. Te inwestujące na szerokim rynku nie zanotowały w 2009 roku tak dobrych wyników. Wszystkie wciąż notują straty w tym okresie.

Wykres przedstawia najwyższe stopy zwrotu funduszy polskich akcji od początku roku

Fundusze korzystają z poprawy nastrojów na giełdzie zarabiając na wzroście cen posiadanych akcji, których kursy z początkiem marca zaczęły piąć się w górę. Indeks największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie WIG20 zyskał na wartości 30 proc. od najniższego poziomu trwającej bessy zanotowanym w drugiej połowie lutego. Tylko w ostatnim miesiącu skala zwyżki sięgnęła 20 proc. Mimo to nie odrobił jeszcze wszystkich tegorocznych strat będąc prawie 7 proc. pod kreską w porównaniu do wartości, jaką osiągnął na koniec 2008 roku.

zachowanie indeksów giełdowych od początku 2009 roku


Równie dobrze radzą sobie spółki o mniejszej kapitalizacji. Od początku marca indeks sWIG80 grupujący małe spółki zyskał 25 proc. na wartości i jest najwyżej od października ubiegłego roku. Tegoroczny spadek wartości indeksu były mniejszy niż wskaźnika WIG20 czy mWIG40 dlatego szybciej zostały odrobione straty poniesione na tegorocznej przecenie. Stąd od początku 2009 roku indeks małych spółek sWIG80 jest już ponad 10 proc. na plusie.

ZOBACZ TAKŻE:

inwestycje, giełda, fundusze, zyski, wzrosty
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2009-04-17 12:51 Tysiącznik na forum
jezeli przejrzysz forum to znajdziesz posty przed rozpoczeciem zwyzki gdzie namawialem do kupna akcji, a teraz sprzedazy wszystkiego jednakze raczej na krotki termin i tak jak juz pisalem gdy pojawiaja sie takie artykuly nalezy rozwazac opcje w druga strone
jatzeq
77.253.148.* 2009-04-17 12:36
jak zwykle sie obudziliscie jak juz jest po mozan bylo na niektorych spoleczka po 120% zarobic , teraz juz dupa ,przegrzanie i zwala ..a ja kduza zalezy od kolejnych zlych danych ktore wisza w powietrzu...na 1 czerwca GM oglasz upadlosc cos jeszcze? zobaczymy ...ale bedzie czerwono ..a tu ktos nagania barany ...
2009-04-14 09:45 10-sięciotysiącznik na forum
Misie są dość odporne na korekty w czasie hossy(nawet takiej mini-jak teraz). Ale UWAGA! gdy już się korekta na nich zacznie,to zwykle mamy zawał! Takie ryzyko małej płynności...
Zobacz więcej komentarzy (16)