Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Warto inwestować w spółki paliwowe. Ale nie we wszystkie

0
Podziel się:

W tym roku prawie wszystkie spółki paliwowe notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych powinny pochwalić się dużo lepszymi wynikami finansowymi niż w 2009 r.

Warto inwestować w spółki paliwowe. Ale nie we wszystkie
(H-Gall/iStockphoto)

W tym roku prawie wszystkie spółki paliwowe notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych powinny pochwalić się dużo lepszymi wynikami finansowymi niż w 2009. W ostatnich tygodniach to właśnie one brylowały na warszawskim parkiecie.

Branżowy indeks WIG-Paliwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy zyskał ponad 38 procent. To jeden z najlepszych wyników wśród branżowych indeksów. Skupiający największe spółki WIG20 w tym samym czasie zyskał zaledwie 17,40 procent, a obejmujący cały rynek WIG ponad 20 procent.

Wyniki kwartalne takich spółek jak Lotos, PKN Orlen i PGNiG okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych. Ten pierwszy zanotował wzrost skonsolidowanego zysku netto do 1,05 mld zł z 578,8 mln zł rok wcześniej i był wyższy od średniej prognoz analityków na poziomie 785,1 mln zł. Z kolei grupa PKN Orlen zarobiła ponad 1,25 mld zł. Zysk był większy o 300 mln od wyniku uzyskanego w tym samym okresie rok wcześniej.

Zdaniem analityków, na drodze do polepszenia marż rafineryjnych spółek paliwowych stoi między innymi umacniający się złoty. Z drugiej strony na rynkach towarowych dynamicznie rosną ceny _ czarnego złota _. Łukasz Bugaj, analityk Xelion Doradcy Finansowi ocena, że wpływ cen ropy naftowej na notowania największych krajowych spółek paliwowych może być przeceniany.

- _ Warto spojrzeć na notowania cen surowca i spółek w połowie 2008 roku, kiedy baryłka kosztująca prawie 150 dolarów nie uchroniła wyceny krajowych koncernów przed partycypacją w bessie. O wiele lepiej pod tym względem prezentowały się spółki brazylijskie oraz rosyjskie _ - mówi Łukasz Bugaj.

Podobnego zdania jest Marcin Palenik, analityk z DM Millennium, który zwraca uwagę, że rosnące ceny ropy wpływają na większe przychody spółek rafineryjnych, ale nie koniecznie poprawiają zyskowność. - _ Spółki te nie wydobywają ropy, lecz ją przerabiają. Wcześniej muszą zakupić surowiec na rynkach towarowych _ - dodaje.

Do Polski wracają zagraniczni inwestorzy

Akcje spółek paliwowych rosną także ze względu na poprawę sentymentu na rynkach. Zagraniczni inwestorzy instytucjonalni wchodząc ponownie na nasz krajowy rynek wybierają odpowiednio duże spółki, których akcje są bardzo płynne. To jednak oznacza, że gracze muszą bardziej selektywnie podejść do swoich inwestycji.

Według Kamila Kliszcza, analityka z DI BRE Banku w średnim terminie istotnym czynnikiem wspierającym kurs PKN Orlen może być na przykład zapowiadana decyzja w sprawie Możejek. - _ Transakcja ma w naszej opinii szansę zwiększyć wartość akcji Orlenu _ - dodaje Kliszcz.

O ile umacniający się złoty nie ma większego pozytywnego wpływu na akcje spółek rafineryjnych o tyle dla gazowych już ma. - _ Zwracamy uwagę, że PGNiG stanowi jedną z najlepszych ekspozycji na ewentualny scenariusz umocnienia złotego wśrod społek z WIG20 _ - dodaje Kliszcz.

Wyniki opublikowane przez gazowy koncern w środę potwierdzają tą tezę. Zysk grupy PGNiG w III kwartale wyniósł 344,1 mln zł i był o 98 proc. wyższy od średniej prognoz analityków na poziomie 174,1 mln zł.

Analitycy spodziewają się również dobrego kwartału dla większości spółek skupionych w indeksie branżowych. - _ Czwarty kwartał dla takich spółek jak PKN Orlen, Lotos czy PGNiG powinien być nadal dobry _ - mówi Marcin Palnik, analityk z DM Millennium.

Wybrane rekomendacje dla spółek paliwowych z GPW
Spółka Data wydania Cena docelowa Rodzaj Instytucja
Bogdanka 05.11.2010 111,00 zł Trzymaj DB Securities DM
Lotos 04.11.2010 31,50 zł Trzymaj KBC Securities
PKN Orlen 02.11.2010 40,70 zł Trzymaj DI BRE Bank
PGNiG 01.11.2010 4,30 zł Neutralnie Goldman Sachs
PKN Orlen 26.10.2010 44,00 zł Trzymaj IDMSA
PKN Orlen 14.10.2010 46,00 zł Wycena Goldman Sachs

źródło: Money.pl, domy maklerskiej, spółki

Węglowe przepychanki

WIG-Paliwa oprócz spółek związanych przede wszystkim z rynkiem ropy i gazu skupia również dwie spółki węglowe. W ostatnim czasie informacje dotyczące ewentualnej fuzji tych podmiotów rozgrzała głowy inwestorów. NWR dąży do przejęcia Bogdanki. Cena zaproponowana przez czeski koncern węglowy została odrzucona przez krajową spółkę. Również związki zawodowe w Bogdance negatywniezaopiniowały pomysł NWR.

Czeska spółka wezwała do sprzedaży akcji Bogdanki na początku października. W ciągu kilku tygodni walory polskiego koncernu zdrożały o 23 zł.

Z kolei Petrolinvest jak i KOV od momentu debiutu na GPW wciąż przynoszą stratę swoim akcjonariuszom. Taka sytuacja zapewne potrwa do momentu w którym spółki fizycznie nie do wiercą się do zasobnych złóż ropy lub gazu. Tymczasem do tych walorów należy podchodzić nadal bardzo ostrożnie.

ZOBACZ TAKŻE

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)