Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontynuować quantitative easing czy nie – czy to jedyne pytanie?

0
Podziel się:

W I kwartale tego roku dobra passa towarów utrzymała się. Wzrosty cen surowców mogły być zarówno rezultatem dobrej kondycji gospodarki, jak i skutkiem ubocznym luźnej polityki monetarnej banków centralnych.

Kontynuować quantitative easing czy nie – czy to jedyne pytanie?

W I kwartale tego roku dobra passa towarów utrzymała się. Wzrosty cen surowców mogły być zarówno rezultatem dobrej kondycji gospodarki, jak i skutkiem ubocznym luźnej polityki monetarnej banków centralnych – zwłaszcza w postaci drugiej rundy _ quantitative easing _ Fedu i jej implikacji dla dolara amerykańskiego.

W sytuacji zaś, w której inflacja zaczęła wyraźnie rosnąć, decydenci skupili się na rozbudzaniu oczekiwań dotyczących normalizacji stóp procentowych. Za ich podwyższeniem opowiedziało się nawet kilku członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W II kwartale będziemy zatem z utęsknieniem wyczekiwać odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, w jakim stopniu wygasająca z końcem półrocza druga runda programu _ QE _pomogła rynkom.

Od początku roku gospodarki niemal wszystkich krajów rozwijają się naprawdę szybko, jednak nie oznacza to, że inwestorzy rzucili się na ryzykowne aktywa. Oczekujemy raczej wzrostu zmienności w II kwartale w związku z niepokojami na Środkowym Wschodzie, zranioną gospodarką Japonii, a także oczekiwaniami dotyczącymi końca _ quantitative easing _ – skutkiem tych wydarzeń mogą okazać się zarówno znaczne wzrosty, jak i spadki na rynkach światowych. Spodziewamy się zatem umiarkowanej hossy na rynkach akcji – tymczasem niepewność inwestorów powinna wywindować kurs złota do poziomu 1500 dolarów za uncję. Ostatecznie może też dojść do umocnienia dolara, jeżeli stanie się jasne, że druga runda _ quantitative easing _ zakończy się przy braku wyraźnych szans na wdrożenie rundy trzeciej.

Zapraszamy do zapoznania się z niniejszą prognozą dla globalnej gospodarki na II kwartał, czyli krótką analizą najistotniejszych czynników rynkowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)