Notowania

Spółka dnia: 100 procent wzrostu mimo niższych zysków

Inwestorów do kupowania akcji firmy AB nie zniechęciły gorsze, w stosunku do konkurencji, wyniki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Wysokie przychody, ale niższy zysk. Tak wygląda sytuacja spółki AB w ostatnich dwóch latach. Aby zmienić ten stan rzeczy, spółka walczy o poprawienie marż oraz generowanie gotówki. Mimo tego nie widać przeceny na jej akcjach. Przez ostatni miesiąc ich wartość wzrosła o prawie 15 procent. Trend wzrostowy trwa jednak dłużej.

Wzrost cen akcji można obserwować od końcówki kwietnia ubiegłego roku. W tym okresie akcje zyskały 102 procent, zatem są one teraz dwa razy droższe. Zmiany w spółce AB są spowodowane także tym, że w ostatnim czasie odstawała ona nieco od konkurencji. Zyski netto ABC Data oraz Action wzrosły odpowiednio o 48 i 24 procent. Zdaniem analityków domu maklerskiego Millennium firma AB będzie się teraz skupiać na poprawie marż bardziej niż na powiększaniu udziału w rynku.

Różnica w poziomie zysku wynika również z faktu, że AB skupiała się przede wszystkim na działalności na rynku polskim. Tymczasem dla ABC Data i Action, atrakcyjną alternatywną były rynki zagraniczne. Pozwoliło im to osiągnąć wyższe marże.

Notowania spółki AB od początku maja Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mimo niższych marż AB sukcesywnie poprawia wyniki. Można było to zaobserwować w pierwszym kwartale roku obrotowego 2013/2014. Trzeba pamiętać, że rok obrotowy w przypadku firmy AB trwa od pierwszego lipca do końca czerwca. Zatem mówiąc o pierwszym kwartale, należy rozpatrywać miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień. W tym okresie grupa kapitałowa AB zarobiła 13 milionów złotych. Analitycy Millennium prognozują wzrost zysku netto o 35 procent. Dynamika wzrostu przychodów ma wynieść 13 procent.

Inwestycje spółki z Wrocławia także dadzą impuls rozwojowy. AB planuje inwestycję w postaci magazynu w Magnicach. Na ten cel firma będzie musiała zgromadzić większą ilość środków finansowych. Rozwiązaniem będzie wzrost zadłużenia lub pozyskanie przynajmniej części środków z kapitału obrotowego. Wartość inwestycji zaplanowana jest na 80 milionów złotych. Warto również dodać, że spółka na około 1/3 wartości inwestycji otrzyma dotacje z Unii Europejskiej.

Według analityków akcje spółki AB mają jeszcze potencjał do wzrostów. Millennium DM wycenia ją na 39,70 złotych. Porównując spółkę do innych firm z branży, cena akcji jest nieco niższa. Rekompensuje to jednak wycena posługująca się prognozowanymi przepływami pieniężnymi.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: abe, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz