Notowania

dom
22.04.2013 11:55

Spółka dnia: Ambitne plany dewelopera. Warto kupić akcje?

Mimo wyjątkowo odczuwalnego kryzysu w branży, spółka zapowiada 91 milionową dywidendę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Dom Development, jeden z największych deweloperów z GPW, może co roku wypłacać na dywidendę nawet 100 procent zysków. Czy sytuacja w spółce jest tak dobra? Częściową odpowiedź możemy poznać po raporcie za I kwartał 2013 roku, jaki opublikowany zostanie w najbliższą środę. Zobacz zapowiedzi prezesa. *

- _ Możemy w kolejnych latach wypłacać akcjonariuszom w formie dywidendy podobną część zysku netto, jak ma mieć to miejsce w przypadku zysku za 2012 rok, czyli blisko 100 procent _ - zapowiada Jarosław Szanajcy, prezes Dom Development.

Zarząd dewelopera rekomenduje, by z zysku za 2012 rok na wypłatę dywidendy przeznaczyć 91,05 mln zł, czyli 3,68 zł na akcję. Przy dzisiejszym kursie rynkowym na poziomie około 32 zł daje to 11,5-procentową stopę dywidendy.

Mimo szumnych zapowiedzi przedstawicieli spółki, giełdowi gracze zachowawczo podchodzą do inwestycji w sektorze o znacznie podwyższonym ryzyku, do którego bez wątpienia należy budownictwo i deweloperka. W tym roku papiery Dom Development potaniały o 6,5 procent, natomiast od grudnia zeszłego roku kurs utrzymuje się w przedziale 30-36 zł.

Cena akcji Dom Development (od początku 2013 roku) Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W zeszłym tygodniu zmienność cen nie była duża. Podobnie dzisiejsze 3 godziny handlu to zaledwie 40 tys. zł obrotów, a kurs waha się w najmniejszym możliwym przedziale 31,99-32 zł. Czy to cisza przed burzą? Czy perspektywa wysokiej dywidendy jest realna i zachęci inwestorów do zaangażowania w akcje?

Według wstępnych danych, w I kwartale 2013 roku Dom Development sprzedał podobną liczbę mieszkań jak w zeszłym roku. Było to 339 mieszkań wobec 370 lokali przed rokiem. W tym czasie przekazał klientom 519 lokali w stosunku do 307 rok wcześniej. Oficjalny raport poznamy w środę.

Jaki będzie cały rok? - _ Sprzedaż w kolejnych kwartałach może być zagrożona osłabieniem popytu wobec planów wprowadzenia rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Jeśli w tym roku znajdziemy nabywców na około 1 500 mieszkań, to rok będzie udany _ - uważa prezes.

Poinformował on również, że spółka uzależnia uruchamianie kolejnych projektów od sytuacji rynkowej, ale chciałaby startować z budową około dwóch projektów kwartalnie. Zdaniem Szanajcy w tym roku rynek powinien się ustabilizować, a ceny mieszkań spadną już tylko nieznacznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółka dnia: Długa zima szkodzi nie tylko deweloperom Cena akcji spółki może spaść o 15 procent, wynika z najnowszej rekomendacji.
Spółka dnia: Paniczna reakcja inwestorów. KGHM najtańszy od 7 miesięcy. Co wystraszyło giełdowych graczy?
Spółka dnia: Największa przecena od ponad 4 lat. To reakcja na... Największy przedstawiciel branży spożywczej na GPW i spółka wchodząca w skład WIG20 zaskakująco mocno traci na wartości.
Tagi: dom, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz