Notowania

fota
17.07.2013 12:45

Spółka dnia: Bronią się przed wierzycielami. Kurs akcji mocno w dół

Od początku roku notowania firmy spadły już o ponad 80 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gripas/Dreamstime)

Komornik domaga się od spółki Fota spłaty kilkudziesięciu milionów złotych. Przed południem za akcje spółki inwestorzy płacili zaledwie 41 groszy, czyli 24 procent mniej niż na zamknięciu we wtorek.

Wniosek do sądu wystosował Raiffeisen Bank. Tylko tej instytucji finansowej spółka jest winna 33,42 mln zł. Wszystko przez wypowiedzenie przez bank umowy o limit wierzytelności, o czym Fota poinformowała 20 czerwca 2013 roku.

W związku z tym spółka podjęła działania mające na celu zabezpieczenie jej majątku oraz interesów pozostałych wierzycieli. W grze są jeszcze bowiem tacy gracze jak Bank Zachodni WBK i Bank Handlowy.

- _ Wypowiedzenie kredytów przez dwa duże podmioty istotnie wpływa na możliwość regulowania przez spółkę zobowiązań oraz zagraża możliwości kontynuacji działalności _ - czytamy w komunikacie Banku Zachodniego. Wcześniej bank obniżył spółce limity kredytowe o 4 mln zł oraz wstrzymał możliwość wystawiania nowych akredytyw. Z kolei Bank Handlowy wypowiedział spółce umowę kredytową, domagając się spłaty 21,1 mln zł do 24 czerwca.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Już na otwarciu akcje taniały o blisko 10 procent. Dalej było coraz gorzej i już po godzinie handlu kurs spadł do 41 groszy (-24 procent). Około południa notowania ze względu na dynamiczny i bardzo duży spadek kursu zostały przed giełdę zawieszone. Równoważone są zlecenia kupna i sprzedaży.

Tak prezentują się notowania spółki Fota od początku tego roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pod koniec czerwca Money.pl poprosiło zarząd spółki o ustosunkowanie się do decyzji instytucji finansowych, które wypowiedziały umowy kredytowe. - _ Zarząd Fota S.A. do momentu zakończenia trwających rozmów z bankami nie będzie udzielał dodatkowych informacji ponad te, które zostały podane do publicznej wiadomości w opublikowanych raportach bieżących _ - usłyszeliśmy od Magdaleny Madejskiej, dyrektora marketingu Foty.

Według ostatniego dostępnego sprawozdania finansowego, na koniec marca 2013 roku zadłużenie w spółce sięgało 71,43 procent wartości wszystkich aktywów. Aż 98 procent przypadało na zobowiązania płatne do 12 miesięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że biznes w ostatnich kwartałach nie przerwanie generuje straty, okazuje się że rzeczywiście potwierdzają się obawy banków o przyszłość spółki. Najtrudniejszy był 2012 rok. Spółka poniosła straty rzędu 20 mln zł, choć rok wcześniej była nad kreską około 2 mln zł.

Spółka stara się bronić przed wierzycielami. Złożyła w Sądzie Rejonowym Gdańsk - Północ wniosek o zawieszenie egzekucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółka dnia: Jej kurs rośnie dzisiaj najszybciej w WIG20 Niższa cena docelowa dla GTC nie przestraszyła inwestorów. Sprawdź, dlaczego kupują jej akcje.
Spółka dnia: Getin przejmuje bank. Akcje wśród liderów Sprawdź, jak inwestorzy zareagowali na podpisanie - wartej kilkadziesiąt milionów złotych - umowy.
Spółka dnia: Iron Man i Kac Vegas pomogły. Co dalej z zarobkami sieci kin? Tylko od początku roku, papiery firmy poszły w górę już o 12 procent.
Tagi: fota, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz