Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: Dziś wyniki JSW. Zobacz, jakie są oczekiwania

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikuje dzisiaj raport za II kwartał. Spółka ma osiągnąć zysk ale...

Podziel się
Dodaj komentarz
(JSW/materiały prasowe)

Podczas dzisiejszej sesji raportem za pierwsze półrocze oraz drugi kwartał działalności pochwali się kopalnia wchodząca w skład indeksu WIG20. Analitycy prognozują dość mocne obniżenie się zysku netto w drugim kwartale bieżącego roku w stosunku do pierwszych trzech miesięcy 2013 roku. Konferencja zarządu w tej sprawie odbędzie się 12 sierpnia o godzinie dziesiątej.

Analitycy prognozują, że zysk netto JSW w drugim kwartale bieżącego roku wyniesie 42 miliony złotych. W analogicznym okresie 2012 roku spółka osiągnęła zysk w wysokości 283 milionów złotych. W pierwszych trzech miesiącach 2013 roku spółka także zanotowała wyższy zysk od tego który jest prognozowany. Wyniósł on wówczas 142 miliony złotych.

Widać zatem negatywną tendencje w wynikach działalności spółki, które pogarszają się od dłuższego czasu. Powodów jest kilka. Przede wszystkim spółce doskwiera spadek ceny koksu oraz węgla koksującego, które są głównymi wyrobami spółki. W stosunku do pierwszego kwartału nie spadły one znacząco, ale ze względu na spowolnienie gospodarcze ograniczeniu uległ wolumen sprzedaży. Szacuje się, że sprzedaż będzie podobnym poziomie w przypadku węgla koksującego, natomiast sprzedaż koksu ulegnie zmniejszeniu. Z pewnością odbije się to na przychodach spółki, które w pierwszym kwartale 2013 roku wyniosły 2,2 miliardy złotych. Wyniki spółki obciąży także koszty poniesione w związku z wypłatą dodatkowych świadczeń dla pracowników. JSW zaliczy w ciężar kosztów 63 miliony złotych.

Akcje spółki od początku lipca lekko odzyskują swoją dawną wartość, jednakże w dłuższym okresie tendencja jest negatywna. Podczas dzisiejszej sesji JSW traci około 0,3 procent. Od początku roku spółka potaniała o ponad 25 procent. Widać, że inwestorzy od jakiegoś czasu dyskontują gorsze wyniki spółki.

Notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej w 2013 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spodziewane gorsze wyniki spółki to nie tylko wynik analiz specjalistów. W wywiadzie dla Reutersa na początku lipca, prezes spółki Jarosław Zagórowski powiedział, że istnieje ryzyko zakończenia roku ze stratą. Potwierdza to także cena benczmarkowa (odniesienia) dla cen węgla koksującego, która w trzecim kwartale ma wynieść 145 USD za tonę (w stosunku do 170 USD za tonę w drugim kwartale).

Podczas dzisiejszej sesji JP Morgan obniżył cenę docelową dla spółki do 58 złotych z 77 złotych poprzednio. Rekomendacja brzmi niedoważaj.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym w Polsce producentem węgla koksującego wysokiej jakości. Jej obszar wydobywczy znajduje się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnia 29 tysięcy osób.

Tagi: jastrzębska spółka węglowa, jsw, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz