Notowania

jsw
14.08.2014 11:47

Spółka dnia: Fatalna rekomendacja dla JSW. Po ile akcje?

Spółka opublikowała wczoraj wyniki po drugim kwartale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawiński/Reporter)
Jarosław Zagórowski, prezes JSW

Analitycy Espirito Santo obniżyli cenę docelową akcji JSW do 27,2 zł z 34,6 zł wcześniej. Utrzymali jednocześnie zalecenie _ sprzedaj _.

Na razie akcje kopalni podczas czwartkowej sesji idą w górę. Spółka opublikowała wczoraj wieczorem wyniki finansowe za drugi kwartał 2014 roku. Wynika z nich, że był to bardzo kiepski okres dla firmy. Strata netto wyniosła roku 253 mln zł. Konsensus PAP zakładał stratę netto na poziomie 253,8 mln zł.

Kurs JSW w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z przekazanych dziś informacji wynika z kolei, że JSW spodziewa się, że realizacja celu produkcyjnego na ten rok będzie trudna. Cel ten według wcześniejszych informacji wynosi 13,79 mln ton. Po pierwszym półroczu produkcja węgla JSW wyniosła 5,7 mln ton, spadając z 6,8 mln ton rok wcześniej.

- _ Będzie nam trudno zrealizować cele produkcyjne na ten rok, ale nie zmieniamy naszych założeń. Będziemy się starali je zrealizować _ - powiedział Jerzy Borecki, prezes JSW.

Władze JSW odniosły się też do ostatniej transakcji zakupu kopalni Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej za prawie 1,5 mld zł. Aby sfinansować tę transakcję JSW musiała zdecydować się gigantyczną emisję obligacji. A to nie koniec wydatków.

JSW szacuje bowiem nakłady inwestycyjne na przejętą kopalnię Knurów-Szczygłowice na 1,36 mld zł w latach 2014-2020. Synergie przychodowe mają sięgnąć w tym okresie 2,4 mld zł, a korzyści wynikające z obniżenia kosztów 0,59 mld zł. Spółka liczy też na spadek do 2020 roku kosztu wydobycia o 14,1 proc.

Jak podała spółka, inwestycje oceniane jako kluczowe związane z kopalnią Knurów-Szczygłowice wynieść mają do 2020 roku 462,1 mln zł, a nakłady na utrzymanie produkcji sięgną 900,6 mln zł.

Inwestycje kluczowe mają obejmować modernizację zakładów przeróbki mechanicznej węgla w Knurowie i Szczygłowicach (110,5 mln zł), która ma zakończyć się w 2017 roku oraz budowę poziomów 1050 w kopalni (351,6 mln zł).

JSW podała, że po przejęciu jednostkowe koszty wydobycia spadną z powodu wyższego o 30 proc. wolumenu wydobycia i dzięki niższym kosztom wynikającym z przyłączenia złóż o korzystniejszych warunkach geologicznych. Spółka liczy na wzrost produkcji do ponad 18 mln ton rocznie, tj. 4,5 mln ton węgla handlowego rocznie.

Zdolności produkcyjne kopalni Knurów-Szczygłowice wynoszą 3,8 mln ton węgla rocznie, w tym około 40 proc. węgla koksowego. Zasoby bilansowe wynoszą 1,26 mld ton, zasoby operatywne 375,1 mln ton, w tym 119,7 mln ton objętych aktualnie obowiązującymi koncesjami.

Łukasz Pałka, (PAP)

Tagi: jsw, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz