Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Spółka dnia: Kurs producenta mięsa ostro w górę po wynikach

0
Podziel się:

Inwestorzy docenili restrukturyzację w grupie. Ale to nie koniec problemów...

Dariusz Formela, prezes PKM Duda
Dariusz Formela, prezes PKM Duda (PKM Duda)

Nawet 10 procent zyskiwały dzisiaj papiery PKM Dudy po publikacji lepszych wyników finansowych za 2013 rok. Inwestorzy docenili restrukturyzację w segmencie produkcyjnym, jednak przed spółką stoi szereg kolejnych wyzwań, a sytuacja na rynku wciąż nie jest najlepsza.

Ponad 22,9 miliona złotych wyniósł skonsolidowany zysk netto producenta mięsa po tym, jak rok wcześniej zanotował stratę na poziomie 20 milionów złotych. Więcej niż trzykrotnie wzrósł zysk operacyjny do 38,45 miliona złotych przy spadku przychodów - o około 200 milionów, do 1,9 miliarda złotych.

Zyski spółki wzrosły, mimo że - jak zaznaczył prezes Dariusz Formela (na zdjęciu) - w minionym roku nadal panowały niesprzyjające warunki rynkowe._ Ciągle obniżający się stan pogłowia trzody chlewnej do poziomu poniżej 11 mln sztuk, wciąż bardzo wysokie ceny skupu żywca i rosnąca konkurencja na rynku dystrybucji produktami mięsnymi wymusiła na wielu podmiotach branży zmianę modelu biznesowego, w skrajnych przypadkach część z nich doprowadzając na krawędź bankructwa - _ napisał w liście do akcjonariuszy.

Kurs po publikacji wyników gwałtownie wzrósł, momentami nawet o 10 procent, osiągając pułap 75 groszy za akcję. Ostatnio tak wysoko papiery Dudy notowane były na początku marca.

PKM Duda odbija po lepszych wynikach

Tym, co pozwoliło osiągnąć dodatni wynik netto, była restrukturyzacja segmentu produkcyjnego w 2013 roku. Spółka między innymi zmieniła politykę skupową żywca, wydzieliła do spółki zależnej Tigra Trans obsługę logistyczną oraz restrukturyzowała zatrudnienie w grupie (zatrudnienie spadło z 1650 na koniec 2012 roku do 1364 osób). Zarząd pracuje obecnie nad poprawą dystrybucji w grupie oraz zmianami w strukturze finansowania - wciąż wysokie koszty długu przejadają zyski. Relacja długu netto do EBITDA waha się w pobliżu 2,5x.

Zarząd w dzisiejszym raporcie odniósł się też do wprowadzonego embargo - Polscy rolnicy nie mogą sprzedać wieprzowiny do niektórych krajów - w tym Rosji - ze względu na dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń: _ Embargo na europejskie produkty do krajów Unii Celnej oraz części krajów Azji z pewnością odbije swoje piętno na wynikach spółek mięsnych. _

Prezes dodał jednak, że spółka obecna jest na kilkudziesięciu rynkach zagranicznych. _ Ta dywersyfikacja geograficzna sprzedaży sprawia, że posiadamy odpowiednie instrumenty, by w tej trudnej sytuacji zminimalizować negatywny wpływ embarga dotyczącego rynków wschodnich na naszą działalność - _ czytamy w liście. Sprzedaż na Rosję i Białoruś w 2013 roku generowała 11,532 miliona złotych przychodu, czyli ponad 4 procent sumy sprzedaży zagranicznej.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)