Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Miał być zysk. Jest ponad 100 milionów straty

0
Podziel się:

Mimo wynikowego wstrząsu, akcje spółki drożeją. Sprawdź, dlaczego.

Spółka dnia: Miał być zysk. Jest ponad 100 milionów straty
(Reporter)

*Netia w czwartym kwartale 2012 roku zanotowała stratę w wysokości 108,9 mln zł, wobec 10 milionów złotych zysku w trzecim kwartale. Choć opublikowane wyniki mocno rozminęły się z prognozami ekspertów, akcje spółki drożeją. Są też w gronie liderów mWIG40. *

Wyniki, którymi dziś pochwaliła się spółka mogły spowodować prawdziwy wstrząs wśród inwestorów. Sięgająca ponad 100 milionów złotych strata ma się nijak do wcześniejszych szacunków analityków. Ci spodziewali się bowiem zysku, a średnia prognoz, ankietowanych przez PAP, ekspertów wynosiła 13,7 mln złotych.

Po nerwowym początku sesji, akcje spółki kierowanej przez Mirosława Godlewskiego, wyszły jednak nad kreskę. Obecnie zyskują około procent i są drugą pod względem wielkości wzrostu spółką w indeksie - mWIG40 - grupujących notowane na GPW _ średniaki _.

Zobacz, jak dziś zachowują się akcje Netii Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dlaczego, mimo silnej przeceny większości spółek notowanych na GPW, akcje Netii drożeją? Pierwszy powód jest dość klarowny - wynik spółki uwzględnia odpis aktualizujący (79,2 mln zł), dodatkowe koszty związane z ubiegłorocznym przejęciem spółki Dialog (39,9 mln zł) oraz obciążenie z tytułu odroczonego podatku (26,8 mln zł). Konsensus PAP nie uwzględniał natomiast zdarzeń o charakterze jednorazowym.

Czynnikiem zachęcającym do kupna jest natomiast dzisiejsza deklaracja spółki. Zarząd Netii obiecał, że w tym roku zamierza przeznaczyć około 128 mln złotych (kwota ta w przyszłości ma rosnąć) na wypłatę dla akcjonariuszy w formie skupu własnych akcji. Akcje ma natomiast skupować po cenie sporo wyższej od obecnego kursu (maksymalna kwota to 8 złotych).

Trzecia kwestia jest czysto psychologiczna. Kiedy w ubiegły wtorek - po publikacji dramatycznie słabych wyników i zapowiedzi obniżenia dywidendy z 1 do 0,5 złotego - akcje TP SA jednego dnia zanurkowały o niemal 30 procent, rykoszetem oberwało się także papierom Netii. Tego dnia straciły one niemal 13 procent. Inwestorzy byli zatem przygotowani na słabe wyniki.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)