Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: Odcięcie dywidendy od kursu. Akcje PKO BP nieznacznie zyskują

0
Podziel się

Największy polski bank traci dziś względem wczorajszego zamknięcia ponad 4 procent.

Spółka dnia: Odcięcie dywidendy od kursu. Akcje PKO BP nieznacznie zyskują
(PKO BP)
bEpDfVVN

Po prawie trzech tygodniach od opublikowania półrocznego raportu PKO BP cena akcji spółki prawie się nie zmieniała. Patrząc jednak na wykres akcji spółki, postrzeganie jej w ostatnim czasie przez inwestorów zmieniło się znacznie.

Po trzech godzinach sesji PKO BP traci ponad 4 procent względem ceny z końca wczorajszej sesji. Nie ulega wątpliwości, że na przecenę złożyło się przede wszystkim odcięcie dywidendy od jej notowań. Z tego powodu na otwarciu dzisiejszej sesji wartość jednej akcji spółki była niższa o 4,7 procent w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Mimo że przecena ta została nieco zredukowana, to największy polski bank cały czas traci najwięcej w indeksie WIG20.

Nie uwzględniając wypłaty zysku, notowania banku są na podobnym poziomie w stosunku do ich wartości w momencie publikacji wyników za drugi kwartał (28 sierpnia bieżącego roku). Gdyby od wartości akcji nie odpisywać wartości dywidendy wynoszącej 1,8 złotych na akcję spółka zaczęła by wtorkową sesję od kursu 38 złotych.

bEpDfVVP

Notowania PKO BP od dnia publikacji wyników za II kwartał Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Skupiając się na wykresie notowań PKO BP nie sposób nie zauważyć lokalnego minimum. W ciągu ostatnich trzech tygodni najniższa wartość akcji spółki (34,16 zł) miała miejsce 5 września. Widać, że inwestorzy zareagowali na wyniki spółki. W drugim kwartale zysk netto banku spadł do 752,8 miliona złotych. Był to wynik znacznie gorszy rok do roku (948,6 mln zł), ale jednocześnie nieco lepszy od oczekiwań rynkowych (730,9 mln zł). Inwestorów zmartwił także spadek o 21 procent rok do roku wyniku odsetkowego. Nie sposób pominąć wpływ OFE na kurs spółki i ogłaszanych wówczas propozycji rządu w tej sprawie.

W drugim tygodniu września trend się odwrócił. Spółka zaczęła gwałtownie zyskiwać na wartości. Przyczyniło się do tego odreagowanie polskiej giełdy po sprawie z OFE, ale także pozytywne rekomendacje domów maklerskich. Analitycy DI Millennium ocenili, że spółka ma przed sobą 20-procentowy potencjał wzrostu. Wyższą rekomendacje wydali także analitycy DI BRE. Inwestorzy pozytywnie zareagowali także na zapewnia firmy co do stabilizacji wyniku odsetkowego w trzecim kwartale bieżącego roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEpDfVWq
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)