Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Potentat miedziowy opublikował wyniki

0
Podziel się:

Niższe ceny czerwonego metalu przełożyły się na zysk netto spółki KGHM.

Spółka dnia: Potentat miedziowy opublikował wyniki
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)
bEsAqolh

KGHM przedstawił przed rozpoczęciem sesji wyniki działalności w drugim kwartale 2013 roku. Zgodnie z oczekiwaniami okazały się one gorsze rok do roku. Na osiągnięte rezultaty miała wpływ sytuacja na rynku walutowym oraz ceny miedzi na światowym rynku.

Największy polski producent miedzi przed rozpoczęciem środowej sesji opublikował wyniki działalności w kwienitniu, mają i czerwcu 2013 roku. Zysk netto spółki wyniósł 682 miliony złotych, co jest wynikiem gorszym o około 10 procent od oczekiwań rynku. Od ponad miesiąca mówiło się, że KGHM nie zdoła utrzymać wyników z drugiego kwartału 2012 roku. Wówczas zysk netto wyniósł ponad półtora miliarda złotych.

Taki stan rzeczy upatrywany jest w niższych cenach miedzi na światowym rynku. Odbiło się to na przychodach spółki, gdyż sprzedaż miedzi jest głównym ich źródłem. Miały one wartość prawie 6 miliardów złotych i były o około 15 procent niższe rok do roku. Do spadku przychodów przyłożył rękę także niekorzystny kurs walutowy USD/PLN oraz ceny srebra na giełdzie.

bEsAqolj
Dane finansowe KGHM (w mln zł)
Źródło: Raport kwartalny spółki
II kwartał 2012 r. II kwartał 2013 r. Zmiana
Przychody 7003 5998 -14,4%
Zysk operacyjny 1860 998 -46,3%
Zysk netto 1353 682 -49,6%

Ceny miedzi swoje minimum osiągnęły pod koniec lipca zeszłego roku. Od tego czasu jej notowania zaczęły się odbijać, co powinno być widoczne w wynikach po kolejnym kwartale.

Notowania spółki KGHM były w trendzie spadkowym od początku 2013 roku. Cena akcji mocno korelowała się z kursem miedzi na światowych rynkach. Na początku stycznia wartość jednej akcji firmy wynosiła prawie 180 złotych. Podczas dzisiejszej sesji jej wartość wynosi 126 złotych. Po pierwszych trzech godzinach notowań ciągłych spadają o 0,75 procent. Po bessie na akcjach spółki, jej notowania zaczęły się konsolidować w lipcu, po czym ich wartość wzrosła wraz z kursem czerwonego metalu.

Notowania spółki KGHM w 2013 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEsAqolp

W południe rozpoczęła się konferencja firmy, na której na temat wyników wypowie się prezes spółki Herbert Wirth. KGHM poinformował także w raporcie kwartalnym, że nie wdrożył żadnych strategii zabezpieczających ceny miedzi i srebra. Z tytułu operacji na instrumentach pochodnych uzyskał stratę w wysokości 55 milinów złotych, co dodatkowo obciążyło wynik spółki.

bEsAqolK
spółka dnia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)