Notowania

Spółka dnia: Prawie 10 proc. w górę na debiucie PCC Rokity, ale...

Wartość rynkowa największego producenta polioli w regionie przekracza 655 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)
wiceprezes Rafał Zdon i prezes Wiesław Klimowski

Akcje PCC Rokita, spółki z branży chemicznej, trafiły do obrotu na GPW. Po 2 minutach handlu inwestorzy sprzedawali akcje z 9-procentowym zyskiem. Debiutant przy okazji oferty publicznej pozyskał 52,4 mln zł. - _ W najbliższych trzech latach chcemy dokończyć mocno zaawansowane inwestycje _ - zapowiada Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita.

Aktualizacja 9:15

PCC Rokita jest 458. spółką notowaną na głównym rynku oraz 13. debiutantem w tym roku. Mimo pechowej liczby, inwestorzy którzy kupili akcje w ofercie publicznej przez chwilę mogli mówić o dużym szczęściu. Już w pierwszych minutach handlu cena akcji wzrosła z 33 do 36 zł. Jednak po tej cenie przez rynek przeszło tylko 612 sztuk akcji. Dalej kurs spadł do 34 zł.

Notowania akcji PCC Rokita podczas debiutu na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Całkowita oferta obejmowała 1.588.264 akcji nowej emisji i 1.389.731 już wcześniej wyemitowanych, sprzedawanych przez PCC SE - strategicznego akcjonariusza.

W transzy dla inwestorów indywidualnych oferowanych było niecałe 450 tys akcji. To zaledwie około 15 procent całości oferty. Zainteresowanie drobnych graczy było bardzo duże, o czym świadczy redukcja zapisów przekraczające 75 procent. Oznacza to, że każda z osób, które złożyły zlecenie, dostanie zaledwie 24 procent liczby akcji.

Cena emisyjna nowych akcji oraz cena sprzedaży akcji sprzedawanych wynosiła 33 złote.

Zgodnie z prospektem emisyjny, pozyskane przy okazji debiutu środki zostaną przeznaczone na zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych, zwiększenie zdolności produkcyjnych wytwórni tlenku propylenu oraz na badania i rozwój.

- _ W najbliższych trzech latach chcemy dokończyć mocno zaawansowane inwestycje. Będziemy kontynuowali naszą strategię wzrostu dzięki dywersyfikacji i rozszerzaniu portfolio produktów specjalistycznych _ - zapewnia wiceprezes Rafał Zdon. - _ Zwiększymy zdolności produkcyjne i przede wszystkim paletę oferowanych polioli, co umożliwi nam intensywny rozwój w tym obszarze _ - dodaje.

Wiceprezes zapewnia, że wszystkie cele emisyjne będą realizowane zgodnie z harmonogramem. - _ Nasz trzyletni program inwestycyjny oparty jest o zrównoważoną strategię finansowania obejmującą emisję akcji, regularne publiczne emisje obligacji oraz kredyty bankowe _ - komentuje Zdon.

Przez ostatnie 6 lat spółka zainwestowała 700 milionów złotych, co pozwoliło na wprowadzenie do oferty szereg chemicznych produktów specjalistycznych, które charakteryzują się wyższą i stabilniejszą marżą. - _ Ich udział w naszych skonsolidowanych przychodach to już około jedna trzecia _ - tłumaczy wiceprezes.

W 2013 roku grupa miała przychody na poziomie 1,1 mld zł. Zysk operacyjny wyniósł 77,2 mln zł, a zysk z działalności kontynuowanej 58,3 mln zł.

źródło: PCC Rokita

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi, w które zaopatruje inne branże przemysłu - przemysł tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pcc rokita, spółka dnia, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz