Notowania

pgnig
27.05.2013 11:30

Spółka dnia: Rekord wszech czasów giganta z WIG20

Sprawdź, jakie informacje wypchnęły kurs spółki na historyczne maksima.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGNiG)

*Akcje PGNiG drożeją obecnie o niespełna 1 procent. Choć wzrost ten plasuje spółkę mniej więcej w połowie stawki w WIG20, to zapewnia jej nowe maksimum cenowe w jej historii na warszawskiej giełdzie. *

Za jedną akcję - wchodzącej w skład najbardziej prestiżowego indeksu - spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo trzeba było dziś zapłacić nawet 6,23 złotego. To nowy rekord w jej dotychczasowej historii notowań na GPW.

Obecnie kurs spadł do 6,19 złotego. Wyżej był nie tylko dzisiaj, ale również w trakcie sesji z ubiegłego piątku (6,20 zł). Tamtą zakończył jednak na poziomie 6,13 zł, zatem gdyby obecna cena utrzymała się do końca sesji, byłby to nowy rekord w cenach zamknięcia.

Zobacz dzisiejsze notowania PGNiG Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kurs jednej z największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie ma za sobą bardzo udany okres. Od lokalnego dołka - wyznaczonego 29.kwietnia - akcje spółki podrożały już o ponad 15 procent. To czyni ją jednym z najjaśniejszych punktów indeksu grupującego blue chipy.

Zobacz, jak w ostatnim czasie radziły sobie akcje PGNiG Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Notowaniom akcji PGNiG sprzyja ubiegłotygodniowa informacja przekazana przez ministra finansów Jacka Rostowskiego. Wynika z niej, że choć ustawa węglowodorowa wejdzie w życie w 2015 roku, to sam podatek od węglowodorów nie będzie pobierany do 2020 roku.

Jedną z ostatnich istotnych wiadomości dotyczących spółki jest również decyzja o przeznaczeniu na dywidendę kwoty 767 mln złotych. W przeliczeniu na jedną akcję oznacza to dywidendę w wysokości 0,13 złotego. To więcej niż wcześniej szacował rynek, więc jest to również wiadomość korzystna dla posiadaczy akcji PGNiG.

Warto także przypomnieć bardzo dobre wyniki spółki za pierwszy tegoroczny kwartał. W okresie od stycznia do marca cała grupa zarobiła ponad 1,07 mld złotych. To nie tylko ponad trzykrotnie więcej niż przed rokiem (332 mln złotych), ale także wyraźnie powyżej średniej prognoz analityków (900 mln złotych).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: pgnig, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz