Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Szykuje się duża fuzja w polskim przemyśle

0
Podziel się:

Famur dąży do połączenia z Kopeksem. Nie wszystkim jednak taki plan się podoba.

Spółka dnia: Szykuje się duża fuzja w polskim przemyśle
(Famur)
bEJGHBFN

Aktualizacja, godz. 11.20

Spore zyski liczą dzisiaj akcjonariusze spółek Famur oraz Kopex. Na rynek napłynęła informacja o możliwym połączeniu obu gigantów.

Famur zaproponował Kopeksowi rozpoczęcie rozmów w sprawie połączenia obu spółek poprzez przeniesienie majątku Kopeksu w zamian za akcje spółki Famur - podał Famur. Ponadto spółka poinformowała, że ma opcję zakupu blisko 10 procent akcji Kopeksu. Obie firmy zajmują się produkcją maszyn dla przemysłu wydobywczego.

bEJGHBFP

Po tych informacjach Famur zyskuje dzisiaj około 3 procent, a Kopex prawie 8 procent.

Zmiana cen akcji spółek Famur i Kopex podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Proponowany przez Famur parytet połączenia na podstawie cen akcji zakłada, że za 1 akcję Kopeksu wydawane byłyby 2 akcje spółki Famur.

Jednak Krzysztof Jędrzejewski, który kontroluje ponad 59 procent akcji Kopeksu, jest przeciwny połączeniu spółki z Famurem. Nie zamierza sprzedawać posiadanych akcji Kopeksu, ani wymienić ich na akcje Famuru.

bEJGHBFV

- _ Nie zamierzam sprzedawać, ani wymieniać akcji. Być może jakieś efekty synergii są, ale ja ze swojej strony nie widzę tego połączenia _ - powiedział Krzysztof Jędrzejewski.

Famur poinformował w piątek rano, że zaproponował Kopeksowi rozpoczęcie rozmów w sprawie połączenia obu spółek poprzez przeniesienie majątku Kopeksu w zamian za akcje spółki Famur.

Famur poinformował również, że zawarł z TDJ, będącym pośrednio większościowym akcjonariuszem Famuru, umowę dającą prawo zakupu od podmiotów zależnych od TDJ 7.433.000 akcji Kopeksu, stanowiących 9,9996 procent w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki. Cena nabycia wyniesie 10,75 złotego za akcję. Prawo zakupu będzie przysługiwać Famurowi do 30 czerwca 2014 roku.

_ - Celem strategicznym (Famuru), przy zakładanym połączeniu z Kopex SA, jest utworzenie, poprzez transformację podmiotów obu grup, sprawnego i efektywnie zarządzanego podmiotu mogącego skutecznie konkurować z międzynarodowymi dostawcami maszyn i usług dla przemysłu wydobywczego na rynkach globalnych _ - czytamy w komunikacie.

bEJGHBFW

W ocenie Famuru, połączenie obu podmiotów umożliwi: zaproponowanie lepszej oferty dla kopalń i wzmocnienie R&D, poprawę efektywności produkcji, zagraniczną ekspansję polskiej marki, czy zapewnienie środków na dalszy rozwój.

_ - Połączone firmy wykorzystają część nadwyżki środków pieniężnych posiadanych przez Famur do poprawy struktury kapitału grupy Kopex zmniejszając presję na sprzedaż aktywów _- czytamy.

Dodatkowo Famur zaproponował wzajemne powołanie członków do rad nadzorczych, w taki sposób, że do rady nadzorczej spółki Famur powołany byłby członek rekomendowany przez Kopex lub jego akcjonariusza dominującego - Krzysztofa Jędrzejewskiego, a do rady Kopeksu powołany byłby członek rekomendowany przez spółkę Famur.

W ramach przygotowania do potencjalnego połączenia, Famur planuje złożyć do końca stycznia 2014 roku wniosek do UOKIK o wyrażenie zgody na dokonanie połączenia.

bEJGHBGq
spółka dnia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)