Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Szykuje się duża fuzja w polskim przemyśle

0
Podziel się:

Famur dąży do połączenia z Kopeksem. Nie wszystkim jednak taki plan się podoba.

Spółka dnia: Szykuje się duża fuzja w polskim przemyśle
(Famur)

Aktualizacja, godz. 11.20

Spore zyski liczą dzisiaj akcjonariusze spółek Famur oraz Kopex. Na rynek napłynęła informacja o możliwym połączeniu obu gigantów.

Famur zaproponował Kopeksowi rozpoczęcie rozmów w sprawie połączenia obu spółek poprzez przeniesienie majątku Kopeksu w zamian za akcje spółki Famur - podał Famur. Ponadto spółka poinformowała, że ma opcję zakupu blisko 10 procent akcji Kopeksu. Obie firmy zajmują się produkcją maszyn dla przemysłu wydobywczego.

Po tych informacjach Famur zyskuje dzisiaj około 3 procent, a Kopex prawie 8 procent.

Zmiana cen akcji spółek Famur i Kopex podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Proponowany przez Famur parytet połączenia na podstawie cen akcji zakłada, że za 1 akcję Kopeksu wydawane byłyby 2 akcje spółki Famur.

Jednak Krzysztof Jędrzejewski, który kontroluje ponad 59 procent akcji Kopeksu, jest przeciwny połączeniu spółki z Famurem. Nie zamierza sprzedawać posiadanych akcji Kopeksu, ani wymienić ich na akcje Famuru.

- _ Nie zamierzam sprzedawać, ani wymieniać akcji. Być może jakieś efekty synergii są, ale ja ze swojej strony nie widzę tego połączenia _ - powiedział Krzysztof Jędrzejewski.

Famur poinformował w piątek rano, że zaproponował Kopeksowi rozpoczęcie rozmów w sprawie połączenia obu spółek poprzez przeniesienie majątku Kopeksu w zamian za akcje spółki Famur.

Famur poinformował również, że zawarł z TDJ, będącym pośrednio większościowym akcjonariuszem Famuru, umowę dającą prawo zakupu od podmiotów zależnych od TDJ 7.433.000 akcji Kopeksu, stanowiących 9,9996 procent w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki. Cena nabycia wyniesie 10,75 złotego za akcję. Prawo zakupu będzie przysługiwać Famurowi do 30 czerwca 2014 roku.

_ - Celem strategicznym (Famuru), przy zakładanym połączeniu z Kopex SA, jest utworzenie, poprzez transformację podmiotów obu grup, sprawnego i efektywnie zarządzanego podmiotu mogącego skutecznie konkurować z międzynarodowymi dostawcami maszyn i usług dla przemysłu wydobywczego na rynkach globalnych _ - czytamy w komunikacie.

W ocenie Famuru, połączenie obu podmiotów umożliwi: zaproponowanie lepszej oferty dla kopalń i wzmocnienie R&D, poprawę efektywności produkcji, zagraniczną ekspansję polskiej marki, czy zapewnienie środków na dalszy rozwój.

_ - Połączone firmy wykorzystają część nadwyżki środków pieniężnych posiadanych przez Famur do poprawy struktury kapitału grupy Kopex zmniejszając presję na sprzedaż aktywów _- czytamy.

Dodatkowo Famur zaproponował wzajemne powołanie członków do rad nadzorczych, w taki sposób, że do rady nadzorczej spółki Famur powołany byłby członek rekomendowany przez Kopex lub jego akcjonariusza dominującego - Krzysztofa Jędrzejewskiego, a do rady Kopeksu powołany byłby członek rekomendowany przez spółkę Famur.

W ramach przygotowania do potencjalnego połączenia, Famur planuje złożyć do końca stycznia 2014 roku wniosek do UOKIK o wyrażenie zgody na dokonanie połączenia.

spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)