Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Spółka dnia: Szykuje się duży debiut na GPW. Jutro ruszają zapisy

0
Podziel się:

Całkowitym udziałowcem tej spółki jest teraz Skarb Państwa.

Spółka dnia: Szykuje się duży debiut na GPW. Jutro ruszają zapisy
(jimbowen0306/CC/Flickr)
bEKUJleJ

Polski Holding Nieruchomości, spółka należąca w stu procentach do resortu skarbu, jest już jedną nogą na GPW. PHN opublikował dzisiaj prospekt emisyjny. Jutro ruszają zapisy w transzy inwestorów indywidualnych.

Cena maksymalna akcji PHN w ofercie publicznej wynosi 26 zł. W ramach IPO, Skarb Państwa oferuje do 10.846.000 istniejących akcji, co stanowi do 25 proc. kapitału zakładowego. Zapisy na akcje PHN dla inwestorów indywidualnych ruszą jutro i potrwają do 1 lutego , a dla instytucjonalnych potrwają od 5 do 7 lutego 2013 roku. Prawdopodobny debiut na GPW nastąpić ma nie później niż do 13 lutego._ _

_ - Chcemy podczas IPO sprzedać do 25 proc. akcji PHN. Później pomyślimy o sprzedaży pakietu inwestorowi branżowemu - _ powiedział PAP Mikołaj Budzanowski, minister Skarbu Państwa - _ Debiut PHN na giełdzie to perspektywa lutego _.

bEKUJleL

Inwestorzy indywidualni mogą zapisać się na maksymalnie półtora tysiąca akcji PHN. Obecnie jedynym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa, który posiada 43.384.003 akcje, stanowiące sto procent kapitału.

PHN powstał w 2011 roku i jest jednym z największych - pod względem wycenionej wartości rynkowej portfela nieruchomości - podmiotów posiadających nieruchomości komercyjne i mieszkaniowe w Polsce. Te wcześniej należały do różnych podmiotów bezpośrednio lub pośrednio kontrolowanych przez resort skarbu.

_ W ocenie zarządu, podstawowa działalność grupy obejmuje zarządzanie portfelem posiadanych nieruchomości komercyjnych w celu maksymalizacji zysku - _ czytamy w prospekcie emisyjnym.

31 października minionego roku portfel nieruchomości Grupy obejmował 150 nieruchomości. PHN była właścicielem lub współwłaścicielem 54 z tych nieruchomości, 86 nieruchomości posiadała jako użytkownik wieczysty, trzema lokalami mieszkalnymi dysponowała jako podmiot uprawniony do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz posiadała siedem nieruchomości bez podstawy prawnej, wynika z prospektu.

bEKUJleR
Wybrane wskaźniki z skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów [mln zł]
- 2011 2010 2009
źródł: Prospekt emisyjny PHN
wynik z działalności operacyjnej -185,8 66,4 -351,8
wynik netto roku obrotowego -158,5 39,2 -302,5

W 2011 roku strata netto wyniosła 158,5 mln zł. Przychody grupy z najmu za okres pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku wyniosły zaś 104,8 mln zł, względem 104,2 mln zł w analogicznym okresie. Przychody z działalności deweloperskiej w pierwszych trzech kwartałach starego roku wyniosły 32,6 mln zł, względem 43,7 mln zł rok wcześniej.

Co w 2013 roku?

Grupa uzależnia swoje wyniki w dużej mierze od sytuacji ekonomicznej w kraju. _ Przewiduje się, że w pierwszym kwartale 2013 r. tendencje rynkowe w deweloperskiej działalności mieszkaniowej związane ze zmniejszeniem przedwstępnej sprzedaży powierzchni mieszkaniowej przez deweloperów utrzymają się - _ wynika z prospektu emisyjnego.

bEKUJleS

PHN przewiduje, że na ich wyniki będą wpływać koszty restrukturyzacji i integracji, koszty związane z wejściem na giełdę oraz koszty związane z outsorcingiem usług. W dodatku zarząd oczekuje, że w tym okresie koszty administracyjne PHN nie zmienią się lub nieznacznie wzrosną.

_ W 2013 roku przewiduje się kontynuowanie procesu restrukturyzacji poziomu zatrudnienia w Grupie oraz kontynuowanie realizacji programu inwestycyjnego Grupy. Zarząd przewiduje, że główne nakłady inwestycyjne Grupy w 2013 roku będą związane z projektami deweloperskimi, komercyjnymi Foksal 10a i Rakowiecka 19, Domaniewska - _czytamy w prospekcie emisyjnym.

Spółka planuje sprzedać około 90 nieruchomości, które nie są związane z docelowym profilem działalności grupy. Grupa oczekuje, że do transakcji dojdzie w ciągu najbliższych 6-7 lat, przy czym ponad połowa z nieruchomości zostanie sprzedana w ciągu 3-4 lat - poinformowała spółka w dokumencie.

PHN podał, że planuje obniżenie liczby pracowników z 325 na początku 2013 roku do około 100 pracowników w okresie najbliższych 3-4 lat. Spółka podała w prospekcie, że obecnie nie jest w stanie ustalić, czy wypłaci dywidendę za 2012 rok.

bEKUJleT

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEKUJlfm
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)