Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spółka dnia: To dziś największe obciążenie dla WIG20

0
Podziel się:

Bank Handlowy traci na wartości ponad 3 procent. Wszystko przez bardzo słabe wyniki. Zobacz, czego oczekiwać w przyszłości.

Spółka dnia: To dziś największe obciążenie dla WIG20
(mat. prasowe)
bEDskZoB

Największa przecena akcji wśród czołowych spółek dotknęła Bank Handlowy. Jego zarząd przedstawił bardzo rozczarowujące wyniki za trzeci kwartał. Zysk banku spadł w okresie lipiec-wrzesień do poziomu 165,2 milionów złotych z 251,2 rok wcześniej. To wynik o 11 procent niższy od oczekiwań rynku.

Analitycy jedenastu biur maklerskich przepytanych przez PAP prognozowali zysk netto między 157 a 210 mln zł. 165 milionów jest wynikiem o 34 procent gorszym od zysków zaraportowanych w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jeszcze gorzej wypadł bank porównując kwartał do kwartału (-45 procent). Handlowy najbardziej ucierpiał w najważniejszej części działalności, czyli na odsetkach. Z tego tytułu w trzecim kwartale zarobił 306,2 mln zł. Rok do roku jest to spadek o 17 procent. Utrzymał natomiast poziom wyniku na prowizjach.

Pozytywów można doszukiwać się w większej efektywności w przypadku udzielanych kredytów. Odpisy z tytułu utraty ich wartości wyniosły 1,6 mln zł. Rynek oczekiwał natomiast odpisów na poziomie 9,1 mln zł. Poza tym, mimo bardzo słabego trzeciego kwartału, trzeba przyznać, że narastająco od początku roku zysk wyniósł 820,9 mln zł. To o prawie 100 milionów więcej niż po pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 roku.

bEDskZoD

Na rynku akcji w Warszawie przeważają jednak zdecydowanie negatywne nastroje w stosunku do banku.

Na starcie sesji akcje taniały około procent. W kolejnych minutach i godzinach okazało się, że podaż akcji przyspiesza. Przed południem za jeden papier płacono około 112 zł, czyli 3,5 procent poniżej wyceny z wczorajszego zamknięcia. Towarzyszyły temu prawie 4-milionowe obroty.

Najbardziej interesującym pytaniem, jakie zadają sobie teraz posiadacze akcji Handlowego i osoby zainteresowane inwestycją w przyszłości, jest to czy długo- i średnioterminowy trend wzrostowy ma szansę utrzymać się, czy ostatnie kilkanaście sesji prospadkowych to początek głębszej korekty lub nawet zupełnej zmiany nastrojów.

bEDskZoJ

Notowania Handlowego na przestrzeni ostatnich prawie 6 lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analitycy DM BPS w ostatnim raporcie dotyczącym sektora bankowego wyrazili oczekiwanie na poprawę wyników. Ma to się jednak odbywać stopniowo. W 2014 cały sektor ma urosnąć o 3,9 procent rok do roku i bardziej dynamicznie w 2015 - wzrost o 17,4 procent. Zdaniem analityków wpływ na to będzie miało odbicie na marży odsetkowej i stabilne koszty ryzyka, wsparte dalszą poprawą jakości aktywów. - _ Zakładamy też bardziej liberalne podejście KNF do kwestii dywidend _ - czytamy w raporcie DM BPS.

Patrząc w przyszłość Banku Handlowego trzeba mieć na uwadze trwającą restrukturyzację. Transformacja systemu dystrybucji doprowadzi do zwolnień 792 pracowników, co ma obniżyć wynik w czwartym kwartale o 62,3 mln zł. W ramach zmian, bank planuje, że do końca 2014 roku w obrębie największych aglomeracji Polski będzie funkcjonować 25 placówek typu smart, które zastąpią tym samym tradycyjne oddziały bankowe. Podejmując decyzję o otwarciu placówek typu smart, zarząd banku zdecydował jednocześnie o wyjściu w 2013 roku z 19 lokalizacji oddziałów bankowości detalicznej zlokalizowanych poza kluczowymi dla banku rynkami.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDskZoK
bEDskZpe
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)