Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Spółka dnia: Z miliona straty do ponad 21 milionów złotych zysku

0
Podziel się

Budowlana Trakcja opublikowała lepsze od prognoz wyniki finansowe. Co się dzieje z kursem akcji?

Spółka dnia: Z miliona straty do ponad 21 milionów złotych zysku
(Reporter)
bEqDZegR

Około 21,3 miliona złotych zarobiła w trzecim kwartale budowlana Trakcja, wynika z opublikowanego dzisiaj raportu. Jeszcze rok temu, spółka kończyła analogiczny okres ze stratą na poziomie 1,1 miliona złotych.

Spółce udało się też poprawić wynik operacyjny, który z 5,9 miliona wzrósł o ponad 366 procent do 27,5 miliona złotych. Równocześnie o jedną trzecią zwiększyły się przychody do 531,3 milionów złotych.

Wyniki Trakcji
dane w milionach złotych III kwartał 2013 III kwartał 2012 różnica
źródło: PAP
zysk netto 21,3 -1,1 -
EBIT 27,5 5,9 366,1%
przychody 531,3 404 31,5%
bEqDZegT

Dane zaskoczyły analityków i okazały się lepsze od wcześniejszych prognoz. Zysk netto przebił oczekiwania o ponad 30 procent, również lepiej wypadł EBIT. Rynek spodziewał się zaś nieco większej sprzedaży, na poziomie 588 milionów złotych. Niemniej wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu do wzrostu kosztu własnego sprzedaży w ujęciu całej grupy spowodował wzrost marży zysku brutto ze sprzedaży o 3,4 punkty procentowe, wynika ze sprawozdania.

Wyniki Trakcji i konsensus PAP
dane w milionach złotych III kwartał 2013 konsensus PAP różnica
źródło: PAP
zysk netto 21,3 16,3 30,7%
EBIT 27,5 23,6 16,5%
przychody 531,3 588,5 -9,7%

Reakcja rynku na publikację wyników jest raczej umiarkowana. Papiery tracą teraz około 2 procent. Warto jednak zwrócić uwagę na obroty, których suma od rana wynosi obecnie około ponad 7 milionów złotych. W pierwszych kwadransach sesji, papiery Trakcji były jednymi z trzech najczęściej handlowanych na parkiecie.

Notowania Trakcji od początku roku

bEqDZegZ

Spółka wyceniana jest obecnie poniżej rynku. Średnia dla wskaźnika ceny do wartości księgowej wynosi dla spółki około 0,9, przy 1,6 dla indeksu WIG-Budownictwo (dane na 30. października). Wskaźnik ceny do zysku dla sektora jest poniżej zera.

Trakcja, podobnie jak większość firm z tej branży, wciąż ma problem z teoretycznie zbyt dużym długiem do jej zarobków. Wskaźnik długu netto dla całej grupy (liczony jako zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek pomniejszone o środki pieniężne) do EBITDA wynosi obecnie około 4,7. To sporo. Przyjmuje się, że wskaźnik powinien wynosić nie więcej niż 3,5.

Mimo tego, analitycy liczą na poprawę wyników grupy. Z ostatniej rekomendacji DM IDM wynika, że cena papierów dalej ma rosnąć. Analitycy w raporcie z 23 października zalecili _ kupuj _ z ceną docelową 1,46 zł.

Spółka podaje, że w najbliższych kwartałach najważniejszymi czynnikami, mającymi wpływ na wyniki spółki, będą między innymi zdolność do pozyskiwania nowych kontraktów budowlanych, trafność oszacowania kosztów planowanych projektów, kurs złotego (zwłaszcza w stosunku do litewskiego lita) oraz polityka monetarna RPP, od której zależy oprocentowanie kredytów i pożyczek.

bEqDZeha

Przedmiotem działalności grupy są specjalistyczne usługi budowlano montażowe w zakresie elektryfikacji linii kolejowych i tramwajowych. Spółka podaje, że specjalizuje się między innymi w robotach fundamentowy i sieciowych, a także montażu linii wysokiego oraz niskiego napięcia.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEqDZehu
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)