Notowania

pge
19.11.2013 11:20

Spółka dnia: Zamieszanie we władzach energetycznego giganta. Duża przecena akcji

Zmiana prezesa to nie jedyna roszada w ścisłym kierownictwie PGE w ostatnim czasie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Przez nie do końca zrozumiałą decyzję prezesa PGE Krzysztofa Kiliana o rezygnacji z funkcji prezesa akcje spółki mocno tracą na wartości. Jeszcze wczoraj przekraczając 19 złotych były najdroższe od ponad 2 lat.

Największa przecena akcji, wśród czołowych pod względem wielkości spółek, dotknęła dziś PGE. Papiery największej w Polsce grupy energetycznej traciły na wartości rano nawet ponad 4 procent.Towarzyszy temu już blisko 30 milionowy obrót. Większą aktywnością inwestorów wykazują się jedynie 3 firmy na cały rynku w Warszawie.

Dzisiejsze notowania akcji Polskiej Grupy Energetycznej Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nerwowość wśród akcjonariuszy wywołała wczorajsza wieczorna rezygnacja ze stanowiska prezesa Krzysztofa Kiliana. Złożył on rezygnację _ z ważnych powodów, w szczególności w związku z dokonanymi w dniu 25 października zmianami w składzie zarządu i ich skutkami _. Wtedy to rada nadzorcza odwołała ze składu zarządu Bogusławę Matuszewską oraz Wojciecha Ostrowskiego, odpowiednio wiceprezesa zarządu do spraw strategii i rozwoju oraz wiceprezesa do spraw finansowych. Pełnienie obowiązków prezesa rada nadzorcza powierzyła wiceprezesowi Piotrowi Szymankowi.

Mocna reakcja ze strony inwestorów mogłaby sugerować duże zaskoczenie, ale tak na prawdę o możliwości zmiany na stanowisku prezesa mówiło się już od kilku miesięcy. Wskazywano wtedy na różnicę zdań między Krzysztofem Kilianem a premierem Donaldem Tuskiem co do rozbudowy elektrowni Opole.

W kwietniu tego roku PGE zrezygnowała z udziału w projekcie rozbudowy bloku energetycznego w Opolu. Jako główny powód wskazywano wtedy nieefektywność inwestycji. Decyzja ta została krytycznie przyjęta przez rząd, według którego budowa jest bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Dwa miesiące później premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie _ środki i sposoby, by elektrownia powstała _. Od tego czasu PGE prowadzi prace nad _ urentownieniem _ tej inwestycji.

Choć początkowo inwestorzy podchodzili do całego zamieszania z elektrownią w Opolu z dużym dystansem - 15 lipca wartość jednej akcji spadła do historycznego minimum na poziomie 14,40 - to ostatnie miesiące przynoszą systematyczny wzrost wyceny. Przekroczenie wczoraj poziomu 19 zł za walor było najlepszym osiągnięciem od 2 lat.

Notowania akcji PGE od debiutu spółki w listopadzie 2009 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrosty w ostatnim czasie uzasadniają przede wszystkim wyniki finansowe. Zysk w trzecim kwartale 2013 roku wyniósł 1,253 mld zł. Wprawdzie PGE powtórzyło tym samym wynik sprzed roku,ale pozytywnie zaskoczyło analityków, którzy spodziewali się zysku niższego o 17 procent.

Oczekiwania czternastu biur maklerskich, co do zysku netto za trzeci kwartał, wahały się od 935 mln zł do 1196 mln zł, a mediana wynosiła 1079 mln zł. Zysk operacyjny PGE wyniósł w III kwartale 1,507 mld zł (wzrost o 8 procent rok do roku) i był wyższy od oczekiwań rynkowych na poziomie 1,34 mld zł. EBITDA wyniosła 2,266 mld zł wobec 2,136 mld zł rok wcześniej i wobec konsensusu na poziomie 2,103 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pge, spółka dnia, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz