Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Zmiana nazwy i walka o poprawę wyników

0
Podziel się:

Orange Polska znalazł się w indeksie WIG20. Zastąpił TP SA.

Spółka dnia: Zmiana nazwy i walka o poprawę wyników
(sjlocke/iStockphoto)

Orange Polska chce poprawić wyniki. Zmieniająca dziś nazwę spółka chce zwiększyć efektywność działalności poprzez połączenie z trzech podmiotów. Optymalizacji ulegnie również zatrudnienie. Gorsze wyniki spółki za trzeci kwartał nie zniechęciły jednak inwestorów.

Podczas dzisiejszej sesji wśród dużych spółek z WIG20 pojawiła się nowa nazwa. Chodzi tutaj o Orange Polska, która zastąpiła dotychczasową TP SA. Akcjonariusze poza nazwą, nie odczują żadnej zmiany na swoich rachunkach. Inne będzie również skrótowe oznaczenie spółki (ticker). Teraz należy jej szukać pod oznaczeniem OPL.

Całe zamieszanie jest związane z ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku połączeniem Orange Polska, PTK Centertel oraz TP SA. Zmiana została zatwierdzona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy 7 grudnia 2013 roku. Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie całego majątku spółek do nowej Orange Polska S.A. Przejęła ona również wszystkie prawa i obowiązki podmiotów przejmowanych. Bać nie muszą się zatem dotychczasowi abonenci Orange.

Połączenie niesie ze sobą szereg efektów synergii. Ma się przyczynić do poprawienia efektywności działań oraz usprawnić obsługę klientów. Pozwoli to również uprościć procesy i przełoży się na rozwój oferty.

Proces ten ma się przyczynić do poprawy wyników spółki. Orange Polska od dłuższego czasu walczy z redukcją kosztów. W grudniu 2013 roku zapowiedziano, że w latach 2014-15 z firmy ma zostać zwolnionych prawie 3 tysiące pracowników. W tej sprawie podpisano ze związkami umowę społeczną. W jej ramach, będą oni mogli skorzystać z programu dobrowolnych odejść.

Wybrane dane finansowe spółki (w mln zł)
3 kwartał 2013 3 kwartał 2012
Źródło: Orange Polska
Przychody 3196 3472
Zysk operacyjny 390 523
Zysk netto 239 307
Koszty świadczeń pracowniczych 453 489

Z ostatnich danych widać, że koszty osobowe rok do roku obniżyły się o 7 procent. Gorzej jednak zaprezentowały się przychody, zysk operacyjny oraz zysk netto. Spadek tego ostatniego to 22 procent. Sprawozdanie za czwarty kwartał 2013 roku zostanie opublikowane, jak zapowiedziała spółka, 12 lutego 2014 roku.

Mimo gorszych wyników Orange Polska od kwietnia ubiegłego roku notuje wzrost cen akcji. Wówczas był one wyceniane na 6 złotych. Teraz jest to około 10 złotych. Wzrost jest znaczący, bo wynosi 67 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)